tka
05.02.14,08:50
Dobry den,

mam cerstvo zalozenu sro, a budem ju vyuzivat na prijmanie vkladov a poskytovanie uverov a poziciek. Dlhsi cas sa snazim dopatrat, ci na tuto cinnost potrebujem licenciu NBS. Predpokladam, ze je nutne absolvovat predmetne skusky / sektor primania vkladov a sektor poskytovania uverov / napr cez IBV NBS /.

Len mi nie je jasne, ci :

1. na zaklade uspesneho absolvovania tychto testov a obdrzani prislusnych certifikatov doplnim v uz registrovanej sro nove predmety podnikania, alebo

2. musim ziadat o povolenie / licenciu / priamo NBS, na zaklade coho potom urobim zmeny v predmete podnikania



Dakujem
Chobot
05.02.14,09:35
Ty kokso, však ty chceš založiť banku!!!

Na to potrebuješ založiť akciovú spoločnosť, zložiť základné imania najmenej 16.600.000 EUR a splniť ostatné povinnosti podľa zákona o bankách.

Neviem, koľko máš rokov, ale pred pár dňami toto napadlo aj môjho 18 ročného syna, že bude sprostredkúvať úvery medzi občanmi, resp. prijímať vklady a poskytovať úvery.

Ukázal som mu zákon o bankách, konkrétne § 3 a bolo po všetkom.

§3
(1) Bez bankového povolenia nemôže nikto prijímať vklady, ak osobitný predpis neustanovuje inak.5) Bez bankového povolenia nemôže nikto poskytovať z vkladov úroky alebo iné odplaty, ktoré sú daňovým výdavkom podľa osobitného predpisu.10)

(2) Bez bankového povolenia nemôže nikto poskytovať úvery a pôžičky v rámci predmetu svojho podnikania alebo predmetu inej svojej činnosti, z návratných peňažných prostriedkov získaných od iných osôb na základe verejnej výzvy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.11)

(3) Bez bankového povolenia nemôže nikto poskytovať platobné služby pre iného v rámci predmetu svojho podnikania alebo predmetu inej svojej činnosti, ak osobitný predpis neustanovuje inak.12)

Neviem, aký dlhý čas si po tom pátral, ale záon o bankách si asi neštudoval. Jediné, v čom by si mohol podnikať sú spotrebiteľské úvery podľa zákona č. 129/2010, ale tam potrebuješ vlastné prostriedky, z ktorých budeš požičiavať tieto pôžičky.

Ešte ma tak zaujíma - akú garanciu vložených peňazí si chcel vkladateľom poskytnúť?