Macka
27.03.06,13:44
Klient- kvartálny platca DPH pre ktorého robím JU,predal tovar v 1/06 -bol odovzdaný zákazníkovi s tým, že tovar mu splatí do 30.06. 2006 v šiestich splátkach. Prvú faktúru mu vystavil v 1/06 len vo výške prvej splátky, druhú a tretiu takisto. Chcem sa spýtať či je tento postup správny z hĺadiska DPH, či nemala by vystavená faktúra na plnú sumu a postupne z nej odpočítavať jednotlivé splátky, nakoľko splátky budú v oboch kvartáloch roku 2006 , alebo to môže nechat tak, nakoľko už má vystavených veĺa fa a neviem čo s číselným radom ak bude musieť tie faktúry zrušiť.
A ešte jedna otázočka na preddavkovej fa musí byť vyčíslená aj DPH?
ďakujem za odpovede.
Zita5
27.03.06,11:54
Klient- kvartálny platca DPH pre ktorého robím JU,predal tovar v 1/06 -bol odovzdaný zákazníkovi s tým, že tovar mu splatí do 30.06. 2006 v šiestich splátkach. Prvú faktúru mu vystavil v 1/06 len vo výške prvej splátky, druhú a tretiu takisto. Chcem sa spýtať či je tento postup správny z hĺadiska DPH, či nemala by vystavená faktúra na plnú sumu a postupne z nej odpočítavať jednotlivé splátky, nakoľko splátky budú v oboch kvartáloch roku 2006 , alebo to môže nechat tak, nakoľko už má vystavených veĺa fa a neviem čo s číselným radom ak bude musieť tie faktúry zrušiť.
Moj pohľad na vec :
Pri predaji počítača ako celku mal vystaviť komplet faktúru aj s DPH , a to že klient platí po splátkach , to je interná dohoda medzi predávajúcim a kupujúcim . DPH ste mali odviesť v zdaňovacom období , kedy bola fa vystavená v celej výške .
A ešte jedna otázočka na preddavkovej fa musí byť vyčíslená aj DPH?
ďakujem za odpovede.

DPH musí byť vyčíslená pri prijatí platby .
Macka
28.03.06,08:18
Nadväzujem na prvú otázku,
ak sa spraví zmluva, že PC sa majetkom zákazníka až pri poslednej splátke, mohlo by to byť z hladiska DPH správne, nakoľko daňová povinnosť vzniká ak dnom keď dochádza k zmene vlastníckeho práva?
Prosím o urýchlenú radu.
Ďakujem
ALBO
28.03.06,08:56
Nadväzujem na prvú otázku,
ak sa spraví zmluva, že PC sa majetkom zákazníka až pri poslednej splátke, mohlo by to byť z hladiska DPH správne, nakoľko daňová povinnosť vzniká ak dnom keď dochádza k zmene vlastníckeho práva?
Prosím o urýchlenú radu.
Ďakujem
Ano tú poslednú ale už neurobte len na poslednú splátku ale vyúčtovaciu (celá suma mínus splátky=výsleddok vlastne posledná splátka.
Inak by ste robili na poslednú splátku a ešte vyúčtovaciu na ktorej by bolo všetko +(cena)-(splátky)= nula
Yvvetta
28.03.06,09:33
Ale ten PC už je majetkom toho čo kúpil si ten počítač. Ja by som DPH odviedla hneď pri prebratí tovaru zákazníkom. Aj keď bude v zmluve uvedená veta, že PC sa stáva majetkom zákazníka až pri poslednej splátke.
Macka
28.03.06,09:38
Pridá sa ešte niekto a vyjadrí svoj názor?
Ďakujem za pomoc.
Macka
Macka
13.04.06,06:17
Vvraciam sa k moje načatej téme, ešte stále sme nevyriešili tento problém.Čiže SZČO vystavila zatial tri fa s textom PC na splátky- prvý deň v mesiaci aj s DPH. Uhradené boli vždy koncom mesiaca.Poraďte ako by ste to riešili vy aby to bolo z účtovného aj z hladiska DPH správne. SZČO má v živnostenskom liste okrem iného uvedené aj leasing spojený s financovaním.Nemohlo by sa postupovať týmto smerom?A ako by som mala v tomto prípade postupovať? Čo by k tomu všetko bolo treba? Zmluvu, leasingový kalendár a čo ešte? Alebo mi poradíte nejakú jednoduchšiu cestu?
Poprípade by som to mohla ošetriť nejakou zmluvou, kde by vlastícke právo prešlo na zákazníka až pri poslednej splátke /6-2006/ a vtedy spravit aj vyúčtovaciu fa? Alebo spätne k 1.1.2006 spraviť zálohovku na celú sumu, v ktorej by som uviedla ,že tovar sa stáva majetkom až po zaplatení poslednej splátky, a zároveň by som na nej rozpísala sumy splátok, deň vystavenia fa, deň splatnosti /kvázi splátkový kalendár ako u leasingu/?Alebo vystaviť fa 31.3.06, kde by som uviedla celú sumu za PC s DPH, odpočítala zaplatené splátky/tým by som vlastne dostala do DPH aj zvyšnú sumu v 1 kvartáli./ Zzostala by výsledná suma /rozdiel neuhradených splátok/ ku ktorej by som priraďovala úhradu posledných troch splátok,už bez vystavovania ďalších fa. Poradíte mi najjednoduchšiu a správnu cestu?Ponáhľa mi to z hľadiska DPH ,aby to bolo správne. Ďakujem
babenko1
13.04.06,06:32
Vvraciam sa k moje načatej téme, ešte stále sme nevyriešili tento problém.Čiže SZČO vystavila zatial tri fa s textom PC na splátky- prvý deň v mesiaci aj s DPH. Uhradené boli vždy koncom mesiaca.Poraďte ako by ste to riešili vy aby to bolo z účtovného aj z hladiska DPH správne. SZČO má v živnostenskom liste okrem iného uvedené aj leasing spojený s financovaním.Nemohlo by sa postupovať týmto smerom?A ako by som mala v tomto prípade postupovať? Čo by k tomu všetko bolo treba? Zmluvu, leasingový kalendár a čo ešte? Alebo mi poradíte nejakú jednoduchšiu cestu?
Poprípade by som to mohla ošetriť nejakou zmluvou, kde by vlastícke právo prešlo na zákazníka až pri poslednej splátke /6-2006/ a vtedy spravit aj vyúčtovaciu fa? Alebo spätne k 1.1.2006 spraviť zálohovku na celú sumu, v ktorej by som uviedla ,že tovar sa stáva majetkom až po zaplatení poslednej splátky, a zároveň by som na nej rozpísala sumy splátok, deň vystavenia fa, deň splatnosti /kvázi splátkový kalendár ako u leasingu/?Alebo vystaviť fa 31.3.06, kde by som uviedla celú sumu za PC s DPH, odpočítala zaplatené splátky/tým by som vlastne dostala do DPH aj zvyšnú sumu v 1 kvartáli./ Zzostala by výsledná suma /rozdiel neuhradených splátok/ ku ktorej by som priraďovala úhradu posledných troch splátok,už bez vystavovania ďalších fa. Poradíte mi najjednoduchšiu a správnu cestu?Ponáhľa mi to z hľadiska DPH ,aby to bolo správne. Ďakujempozor.. lízing je niečo iné ako predaj na splátky... podľa správnosti mala byť vystavená komplet faktúra už pri prebratí PC. a ako spomína Zita vyššie, potom sa už jednotlivé splátky evidujú ako postupné uhrádzanie pohľadávky. Ďalšia taká vec je, ako si uplatňoval DPH odberateľ, pretože to, čo ste vystavili, nie je správne. Najjednoduchšie je opraviť tú prvú faktúru, vystaviť ju komplet a tie dalšie dve zrušiť.
Jana Acsová
13.04.06,07:08
Vrátime sa k tejto téme, nakoľko je tu niekoľko chybných formulácií, ktoré by mohli viesť k nesprávnym uzáverom:


Nadväzujem na prvú otázku,
ak sa spraví zmluva, že PC sa majetkom zákazníka až pri poslednej splátke, mohlo by to byť z hladiska DPH správne, nakoľko daňová povinnosť vzniká ak dnom keď dochádza k zmene vlastníckeho práva?
Prosím o urýchlenú radu.
ĎakujemPodmienenie prevodu vlastníckeho práva podľa môjho názoru neposúva vznik daňovej povinnosti bez ohľadu na to, že uvedená výhrada bude v zmluve. ZDPH uvažuje s prípadom, keď odberateľ nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Tento deň je podľa § 19 ods. 1 dňom dodania a dňom vzniku daňovej povinnosti. Prevzal si odberateľ PC a mohol začať na ňom pracovať? Ak áno, nakladá s ním ako vlastník. Daňová povinnosť vznikne pri dodaní PC.
Macka
13.04.06,07:09
Ja viem ,že najjednoduchšie bolo vystaviť komplet faktúru, lenže klient sa so mnou neporadil,vystavil to takto, všetky doklady mi doniesol pred dvoma týždňami a teraz musím zachrániť čo sa dá.Ako postupoval odberateľ to neviem, ale pravdepodobne si uplatnil DPH na základe týchto troch fa. Takže neviem ako ich zrušiť a ako to celé opraviť. Preto potrebujem poradiť. A zaujíma ma prečo to nemôže byt tovar na leasing, a čo vlastne znamená keď má v živnostenskom uvedenú takúto službu, aké služby na základe tejto živnosti môže teda poskytovať?Ďakujem za cenné rady,poraďte prosím
Jana Acsová
13.04.06,07:13
Nadväzujem na prvú otázku,
ak sa spraví zmluva, že PC sa majetkom zákazníka až pri poslednej splátke, mohlo by to byť z hladiska DPH správne, nakoľko daňová povinnosť vzniká ak dnom keď dochádza k zmene vlastníckeho práva?
Prosím o urýchlenú radu.
Ďakujem


Ano tú poslednú ale už neurobte len na poslednú splátku ale vyúčtovaciu (celá suma mínus splátky=výsleddok vlastne posledná splátka.
Inak by ste robili na poslednú splátku a ešte vyúčtovaciu na ktorej by bolo všetko +(cena)-(splátky)= nula Ak táto odpoveď smerovala k tomu, že postupné splácanie predmetu kúpy rieši otázku posunutia vzniku daňovej povinnosti a zároveň riešime situáciu, že predmet kúpy bol prevzatý, iba jeho splátky sú uhrádzané postupne, tak podľa môjho názoru vznikla daňová povinnosť dňom dodania a to bol deň, keď kupujúci nadobudol právo nakladať s tovarom ako vlastník, bez ohľadu na výhradu prechodu vlastníckych práv.

A nakoľko vystavenie faktúry sa viaže k dodávke, žiadne vyúčtovanie nie je potrebné. Doklady môžu byť napr. nasledovné:
1) zmluva s náležitosťami zmluvy a splátkový kalendár,
2) faktúra s vyznačenou splatnosťou a pod.

U PC nemôžeme hovoriť o čiastkovom dodaní, ak nebol prevzatý samostatne PC, samostatne napr. monitor ... samostatne iné súčasti PC a teda nejedná sa o kúpu "skladačky", ktorú si kupujúci poskladá.
Jana Acsová
13.04.06,07:17
Vvraciam sa k moje načatej téme, ešte stále sme nevyriešili tento problém.Čiže SZČO vystavila zatial tri fa s textom PC na splátky- prvý deň v mesiaci aj s DPH. Uhradené boli vždy koncom mesiaca.A čo bolo predmetom dodania? 1/3 PC? Zdá sa mi to v tejto forme neobhájiteľné, ak k dodávke celého PC došlo prevzatím a následne dochádza len k postupnej fakturácii. Dochádza z môjho pohľadu k nesprávnemu časovému posunu deklarovania vzniku daňovej povinnosti.
Jana Acsová
13.04.06,07:20
A zaujíma ma prečo to nemôže byt tovar na leasing, a čo vlastne znamená keď má v živnostenskom uvedenú takúto službu, aké služby na základe tejto živnosti môže teda poskytovať?Bohužiaľ toto už nie je na Poradu ... Je to komplexný a zložitejší problém.
ALBO
13.04.06,07:38
Ak táto odpoveď smerovala k tomu, že postupné splácanie predmetu kúpy rieši otázku posunutia vzniku daňovej povinnosti a zároveň riešime situáciu, že predmet kúpy bol prevzatý, iba jeho splátky sú uhrádzané postupne, tak podľa môjho názoru vznikla daňová povinnosť dňom dodania a to bol deň, keď kupujúci nadobudol právo nakladať s tovarom ako vlastník, bez ohľadu na výhradu prechodu vlastníckych práv.

A nakoľko vystavenie faktúry sa viaže k dodávke, žiadne vyúčtovanie nie je potrebné. Doklady môžu byť napr. nasledovné:
1) zmluva s náležitosťami zmluvy a splátkový kalendár,
2) faktúra s vyznačenou splatnosťou a pod.

U PC nemôžeme hovoriť o čiastkovom dodaní, ak nebol prevzatý samostatne PC, samostatne napr. monitor ... samostatne iné súčasti PC a teda nejedná sa o kúpu "skladačky", ktorú si kupujúci poskladá.

Ja som top nechápala ako čiastkové dodanie.
Ona napísala , že im po jednotlivých mesiacoch platili splátky a ovi vystavovali doklady. Tieto doklady som chápala ako doklady k splátkam. Niekto sa môže dohodnúť, že mu yaplatia vopred celú sumu a niekto, že polovicu a niekto že zaplatí vopred celú sumu a to ešte v splátkach (ešte som sa s tým nestretla, ale prečo nie.) NO a oni, keď v januári dostali zaplatenú prvú splátku zálohy museli odviesť daň, fo febr. takisto.....
No a napísala, že prerobia zmluvu. a že tovar bude odovzdaný do užívania až poslednou splátkou.
Tak sa mi zdalo, že vhodným prerobením zmluvy by sa mohli dostať z toho odvodového problému.
Ak im tie splátkové Fa sedia na zaplatené zálohy v mesiacoch.
Jana Acsová
13.04.06,07:47
Padá to na formulácii: kúpa a predaj na splátky. Ak sa pojmovo držíme významu týchto slov, tak dátum dodania je vždy prevzatím predmetu kúpy.

Ak by sa jednalo o požadovanie platby vopred, jednalo by sa o fakturáciu platby vopred a na faktúre by mal byť uvedený dátum prijatia platby.
Nemohlo by sa teda jednať o splátku za PC z uvedením dátumu dodania ... ktorý vlastne pri vystavení faktúry nevieme (alebo vieme podľa zmluvy a ešte nebol a teda nevznikla daňová povinnosť z titulu dodania tovaru) a nevieme ani presne, kedy nám odberateľ uhradí, ak sa jedná o bezhotovostný prevod.

Čiže:
- požadovanie platby vopred: vznik daňovej povinnosti dňom prijatia platby.

- predaj na splátky - dodanie - vznik daňovej povinnosti dňom, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.
Macka
13.04.06,08:19
Presne tak ako spomína ALBO, PC prevzali v januári, vystavili sa FA k splátkam/ najskôr bola vystavená fa/ a následne bola uhradená, vo výške faktúry za každý mesiac. Zmluvu ešte klient nemá, chce ju urobiť dodatočne.Podstatné je to,že PC firma už má a zrejme ho už užíva. Takže čo s tým, keď firma,ktorá si PC kúpila si už DPH z týchto fa uplatnila?Ako to opraviť?
Jana Acsová
13.04.06,08:24
Presne tak ako spomína ALBO, PC prevzali v januári, vystavili sa FA k splátkam/ najskôr bola vystavená fa/ a následne bola uhradená, vo výške faktúry za každý mesiac. Zmluvu ešte klient nemá, chce ju urobiť dodatočne. ALBO neuvádza presne to čo vy ...


No a napísala, že prerobia zmluvu. a že tovar bude odovzdaný do užívania až poslednou splátkou.
Tak sa mi zdalo, že vhodným prerobením zmluvy by sa mohli dostať z toho odvodového problému.
A ja som vám odpovede, ako to vidím už uviedla.
Macka
13.04.06,09:57
Ďakujem za rady ALBOVI aj Janke,takže pokúsim sa dať prerobiť prvú faktúru na celkovú sumu, a ostatné dať zrušiť. Neviem čo mi na to povie klient, ale zavaril si sám.
Ešte raz moc dík, nie som ešte skúsená účtovníčka/ JU robím asi 2 roky PU predtým asi rok/, a z mnohými vecami sa stretávam poprvýkrát, vždy to musí byť komplikované, a radšej sa pýtam a overujem si veci u skúsenejších. Preto sa na mňa nehnevajte.Skláňam sa pred skúsenými a dúfam,že aj ja budem vedieť takto s istotou niekomu poradiť.Ešte raz všetkým dík.
Macka
Jana Acsová
13.04.06,10:26
Ďakujem za rady ALBOVI aj Janke,takže pokúsim sa dať prerobiť prvú faktúru na celkovú sumu, a ostatné dať zrušiť. Neviem čo mi na to povie klient, ale zavaril si sám.
Vo vašom konkrétnom prípade by sa malo jednať o storno faktúr a podanie dodatočného daňového priznania. Najmä v prípade, že u oboch (kupujúceho aj predávajúceho) došlo k akceptu faktúr a bohužiaľ k nesprávnemu uplatneniu dane.
Macka
13.04.06,10:33
Sme kvartálni platcovia DPH, takže na našej strane problém nebude,zatiaľ sme daňové nepodávali, neviem ako je to na strane odberateľa.Ak bude mesačný platca, tak to bude problém, nakoľko daň si už uplatnil.
Uľa
04.08.06,06:00
Som FO (JU neplatca DPH) a kúpil som na splátky PC. Faktúra je vystavená na 25000.- Sk. Zaúčtujem DF s celou sumou a teraz mesačne len budem účtovať jednotlivé splátky a postupne uhrádzať faktúru. Keď si to prerátam, tak ja zaplatím splátkami viac ako je uvedená suma na fa. Čo s tým? Ďakujem
apo
09.08.06,10:39
Tento problém sme riešili už v roku 2005. Ja zdielam presne názor macky. Pri splátkovom predaji sa jedná v podstate o lízing a ak to niekto nemá v predmete činnosti môže sa to pri výkone daňovej kontroly vysvetľovať rôzne.

Konkrétny prípad môjho klienta, ktorý som riašil spolu s pora´dákmi v roku 2005 bol kontrolovaný správcom dane nakoľko bola kontrola zahájená hne´d 31.3.2006 (skoro ma šiblo).

Výpočtová technika, ktorá bola fakturovaná v mesačných splátkach ako nájom a s odkúpením po ukončení nájmu prebehla bez problémov.
Môjmu klientovi som túto výpočtovú techniku zaúčtoval v JÚ ako tovar.

napriek môjmu vnútornému pocitu, že je to nesprávny postup, ale klient na ňom trval bol správcom dane AKCEPTOVANÝ.

Sám mám blbý pocit z toho, že daňová kontrola dopadla dobre a trvám na tom, že tento postup je nesprávny.

apo