luvla
05.02.14,11:10
Dobry den,
rada by som vas poprosila o radu v nasledujucom pripade:
Pracujem uz niekolko rokov v Taliansku, kde som si pred par rokmi vybavila aj trvaly pobyt, na zaklade ktoreho mam v obdobi, ked nepracujem (vykonavam sezonnu pracu) narok na podporu v nezamestnanosti. Zaroven mam trvaly pobyt aj na Slovensku v byte, ktory uz 2. rok prenajimam. Danove priznanie za rok 2012 som podavala na Slovensku z prijimov v Taliansku + z prijimov z prenajmu bytu. V Taliansku som ale tento rok zistila, ze kedze sa vacsinu roka (viac ako 180 dni) nachadzam prave tam, mam povinnost podavat DP v Taliansku - podala som teda este dodatocne DP aj tam z prijimov v Taliansku za rok 2012 - vysvetlila som im vsak, ze mam prijem aj na Slovensku (kde mam zaroven aj trvaly pobyt) tak mi poradili, ze v nasledujucom roku mam podavat DP z prijimov v Taliansku v Taliansku a z prijimov na Slovensku podam zase na Slovensku. Talianov som sa pytala aj na dva trvale pobyty, z ich strany to vsak ziadny problem nie je, ale myslim, ze na Slovensku to tak neplati.
Poprosila by som Vas preto o radu, co mam vlastne robit. Ako to riesit? Na Slovensku iny prijem ako z prenajmu bytu nemam. Mam to zdanit teda vsetko v Taliansku a na Slovensku sa z trvaleho pobytu odhlasit a nepodavat ani DP? Ako to riesit s DP za rok 2013?
Vopred dakujem za akekolvek rady a reakcie.
Katy a R
05.02.14,10:15
v prvom rade si treba ujasniť - kde si aký daňovník (rezidenciu) .. a podľa toho zdaňuješ!
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov#UrcenieRezidencieDanovnika
Ak teda v SR?? - tak podávaš u nás DP z celosvetových príjmov .. v Taliansku len ich príjem
taiko
05.02.14,10:22
Urcenie danoveho domicilu celkom dobre popisuju aj tuto.
http://www.pravnecentrum.sk/publikovane-clanky/108

pozri tiez zmluvu o dvojitom zdaneni medzi Slovenskom a Talianskom
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-taliansko

Z uvdeneho mi vyplyva, ze kazdy podava len jedno danove priznanie a to v krajine, kde ma danovy domicil (kde je danovym rezidentom). Tu mame na mysli "bezne" prijmy zo zamestnania, ci nezavislej cinnosti.
Katy a R
05.02.14,10:31
ako je to u nás - treba pozrieť zák o DzP §2 ;) - ak by aj bola "taliankou" - u nás má príjem z prenájmu - tak treba robiť DP (samozrejme aj od výšky príjmu závisí)
taiko
05.02.14,10:38
eej veru pravdu mas. v tej zmluve s Talianskom sa pise, ze " 1. Príjmy z nehnuteľného majetku včítane príjmov z poľnohospodárskych a lesných podnikov sa môžu zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom je taký majetok umiestnený.".
Ten prijem za prenajom, by sa takto dal chapat, vsak?
taiko
05.02.14,10:40
neviem to uz najst, ale v nejakych ustanoveniach platiacich v NL, sa pisalo, ze ak su pochybnosti, tak sa mozu danove urady medzi sebou natahovat a Tebe potom maju oznamit vysledok. Prepokladom je ze tie dane niekde zaplatime :)
luvla
05.02.14,15:20
Danovy domicil by som mala mat urcite v Taliansku, kedze sa tam zdrziavam viac ako 183 dni v roku a aj na zaklade toho a tiez podla odpracovanych dni mam narok na podporu v nezamestnanosti. Do minuleho roku som vsak podavala DP z prijimov z Talianska a zo Slovenska len tu na Slovensku - uctovnicka mi k tomu nic nehovorila. Ale minuly rok na jesen mi v Taliansku povedali, ze to ze podavam DP na Slovensku mi v Taliansku neplati, tak som dodatocne podala DP za rok 2012 len z talianskych prijimov v Taliansku. Teraz neviem, ako mam riesit prijem z prenajmu bytu zo Slovenska pri podavani DP za rok 2013 ak budem teda talianske prijmy zdanovat v Taliansku ...
Anik
05.02.14,16:51
Z toho všetkého čo si tu napísala, skôr vyplýva, že DP na SVK máš povinnosť podať iba v prípade, že Tvoj príjem bol vyšší ako 1867,97 +500 eur oslobodených V prípade, že Ti výjde povinnosť podať aj na SVK DP nemáš nárok na odpočítateľnú položku. Je to neaktívny príjem. Musíš viesť riadne príjem a výdaj, kde výdajom môže byť len výdavky na energie a poprípade nedoplatky za energie - SIPO . K príjmom z prenájmu treba pripočítať poprípade aj vrátený preplatok z predošlého obdobia. Predpokladám , že byt nemáš v obchodnom majetku.
V prípade, že Ti nevýjde povinnosť podať DP - daňovému úradu by som oznámila, že som v roku 2013 nedosiahla príjem z ktorého som povinná na SVK podať DP a doložila by som papier z Talianska o daňovom domicile. V Taliansku by si mala v rámci DP priznať aj príjem z Talianska aj z SVK- zdanenie celosvetových príjmov.
luvla
19.02.14,18:21
Ďakujem veľmi pekne, za objasnenie. Keďže som za rok 2013 nemala z prenájmu bytu príjem vyšší ako € 1867,97 DP priznanie teda podávať nebudem - pošlem iba to oznámenie na daňový úrad. Chcem sa ešte spýtať, či napríklad aj stavebné sporenie Wustenrot mi nejakým spôsobom pomôže zostať pod tou hranicou € 1867,97 v budúcnosti, keďže sa chystám prenajať byt znovu a chcela by som teda podávať DP iba v Taliansku, kde by som zdanila teda celosvetové príjmy. Ďakujem!!
Katy a R
19.02.14,18:39
Nestačí ti myslieť si, že máš daňový domicil v Taliansku. Musíš to vedieť (a nielen dni sú dôležité).
pozri si dobre ten link, čo som ti pripla .- nájdeš tam všetko
misoft
19.02.14,18:41
Vŕta mi v hlave - DVA trvalé pobyty. Ak je občianka Slovenskej republiky - tak môže mať len JEDEN trvalý pobyt! Už v tomto porušuje slovenské zákony!
Katy a R
19.02.14,18:46
už som sa s tým stretla aj ja - a tiež šlo o Taliansko ... ale neskúmala som - zrejme to je možné (veď nejde o občianstvo - len pobyt ???)
luvla
19.02.14,18:49
Idem si to ešte raz preštudovať. Čo sa týka tých dvoch trvalých pobytov, tak aj to chcem určite vyriešiť, aj keď v Taliansku s tým žiadny problém nemajú. Ako mám potom ale riešiť to, že tu mám byt, ktorý by som chcela aj naďalej prenajímať - môžem ho zaregistrovať na DÚ aj bez trvalého pobytu a čo potom s tými príjmami? Zdaňovať všetko v Taliansku?
misoft
19.02.14,18:53
V Taliansku istotne nie, ale na Slovensku platí http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253#p1 §3 a §6 a zatiaľ tieto zákony platia!
Katy a R
19.02.14,18:54
už som ti písala, že príjmy u nás si riešiš podľa nášho zákona - ak aj budeš nerezident - tak spravíš len ten prenájom. Ak rezident - tak všetky (celosvetové) - a môžeš použiť metódu vyňatia príjmov
A talianske príjmy podľa ich zákona ...
luvla
19.02.14,18:59
Ďakujem vám za trpezlivosť so mnou, keďže sa v týchto veciach ako vidíte veľmi nevyznám. Začnem teda pracovať na tom, aby som si to dala čím skôr do poriadku. Ešte raz vďaka!!
misoft
19.02.14,19:00
@luvla - daj si najskôr do poriadku otázku trvalého pobytu - pretože v tomto podľa našich zákonov ich porušuješ!
luvla
19.02.14,19:16
No ale mám ešte ďalšiu otázku. Na Slovensku mám tiež účet v banke, stavebné sporenie a ešte nejaké iné - to všetko môžem mať aj po zrušení trvalého pobytu? Bude tam len potrebné nahlásiť zmenu? Čo všetko mi vlastne ovplyvní zrušenie trvalého pobytu? Ja sa nechystám žiť v Taliansku natrvalo, takže by som rada pokračovala napríklad v tom sporení ...
mzdarka renca
19.02.14,19:29
mala by si mať každopádne jeden trvalý pobyt. ak si zvolíš Taliansko, tak sa priprav na to, že ti vezmú SK občianský preukaz. Ako doklad totožnosti budeš mať SK pas.
misoft
19.02.14,19:36
No účty môžeš mať, len asi budeš musieť upraviť formu styku a kontaktu. A čo sa týka Stavebného sporenia - tam bude problém. Stavebné sporenie sa poskytuje len osobám, ktoré majú trvalý pobyt na území SR. (Zákon 310/1992) §4 ods. a.