fipina
27.03.06,13:51
Ahojte, chcela by som sa opýtať na názor skúsenejších. Stretla som sa s prípadom, kedy predošlý zamestnávateľ odmieta vydať zápočet rokov. PP sa skončil začiatkom mesiaca a zápočet bývalému zamestnancovi údajne plánujú vystaviť až po skončení mesiaca. Toto zamestnancovi ale spôsobuje probémy na sociálnom, kde mu bez tohto potvrdenia odmietajú vyplatiť dávku.
Existuje nejaká lehota na vydanie zápočtu rokov? Ako sa brániť?
Chobot
27.03.06,12:29
Ahojte, chcela by som sa opýtať na názor skúsenejších. Stretla som sa s prípadom, kedy predošlý zamestnávateľ odmieta vydať zápočet rokov. PP sa skončil začiatkom mesiaca a zápočet bývalému zamestnancovi údajne plánujú vystaviť až po skončení mesiaca. Toto zamestnancovi ale spôsobuje probémy na sociálnom, kde mu bez tohto potvrdenia odmietajú vyplatiť dávku.
Existuje nejaká lehota na vydanie zápočtu rokov? Ako sa brániť?

Áno, existuje lehota. Zamestnávateľ je povinný vystaviť pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní pri skončení prac. pomeru (§ 75 ZP). Teda v deň skončenia prac. pomeru by to mal mať nachystané.

Ak odmieta vydať, dať podnet na Inšektorát (síce nemôžu prikázať jeho vystavenie, ale dajú aspoň pokutu za porušenie ZP). Následne je možné žiadať o vystavenie súdnou cestou.
litu
31.07.06,11:55
Dobrý deň prajem. Dnes som bola na SP vypýtať si zápočet rokov. Zostala som prekvapená, keď som ho nedostala. Lebo som neplatila na dôchodkové poistenie. Bola som szčo dobrovoľne poistená len nemocensky. Predtym som bola nezamestnaná. Posledný zápočet mám z roku 1999. Od 1.8.2006 som zamestnanec v sro. Čo som prepásla? Nečakala som to a preto sa Vás ako odborníkov chcem opýtať ako to vlastne chodí v takýchto prípadoch. Ešte chcem doplniť že popritom som aj invalid.Vďaka za vysvetlenie. Je to pre mňa skúsenosť.