ssusinka22
05.02.14,13:15
V novembri som odniesla zamestnávateľovi žiadosť o predčasnom nástupe do zamestnania. Bolo mi povedané, že momentálne je ich veľa. Možný nástup január/február. Zatiaľ sa mi nikto neozval. Na nete som našla iba to, že ak žena chce sa vrátiť skôr do práce tak musí to oznámiť svojmu zamestnávateľovi mesiac dopredu. Manžel je na dlhodobej PN a peniaze potrebujeme. Materská dovolenka mi končí 21.6.2014. Mám nárok na predčasný nástup? Za skorú odpoveď vopred ďakujem Javorská
Tweety
05.02.14,12:24
AK si ho o RD požiadala do troch rokov dieťaťa, tak je len na ňom, či nastúpiš skôr.
§166 ZP
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

Takže ho skontaktuj a uvidíš. Veď už je február, od toho nov. sa mohlo niečo zmeniť.
Chobot
05.02.14,14:38
Ja si myslím, že máš právo nastúpiť kedykoľvek. Veď si predsa v pracovnom pomere so zamestnávateľom, on ťa eviduje ako na RD a na tvoje miesto by mal mať niekoho na zastupovanie. Pracovný pomer zastupujúceho sa končí nástupom zastupovaného. Ako Tweety uviedla citáciu zákona, stačí mesiac dopredu oznámiť, že nastupuješ do práce.

Otázne je, ako je to v praxi vymáhateľné. Ak povie že nie, tak čo teraz? Súdiť sa?
Chobot
05.02.14,14:39
Tweety, podľa mňa zamestnávateľ o tom nerozhoduje. Ak zamestnanec mesiac vopred oznámi ukončenie RD a nástup do zamestnania, on to musí akceptovať. Jedine, že by jej v deň nástupu dal výpoveď.