lotina
05.02.14,15:29
Tweety
05.02.14,14:33
A ako ju prenášaš? :confused:
lotina
05.02.14,14:48
Pardón,mačka mi stlačila klávesnicu skôr ako som stihol niečo napísať. Takže ja ju ešte neprenášam, chcem sa opýtať, či môžem. Faktúra mi prišla až teraz, dph za december je podané. Môžem ju zaradiť do januára 2014 a uplatniť si dph? A ako to potom spravím v KV, aký dám dátum. Buď taká zlatá a poraď laikovi. Dík
JankaO
05.02.14,15:01
Do januára to nemôže ísť. Ak chceš uplatniť odpočet na DPH, tak iba dodatočným DP za december a teda KV sa to ani netýka.
marjankaj
05.02.14,15:09
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
marjankaj
05.02.14,15:59
Pardón,mačka mi stlačila klávesnicu skôr ako som stihol niečo napísať. Takže ja ju ešte neprenášam, chcem sa opýtať, či môžem. Faktúra mi prišla až teraz, dph za december je podané. Môžem ju zaradiť do januára 2014 a uplatniť si dph? A ako to potom spravím v KV, aký dám dátum. Buď taká zlatá a poraď laikovi. Dík
Keď ti prišla teraz, tak do januára nemôže ísť. Teda dáš to do februára.
Kam to pôjde v KV netuším, ale zrejme tak ako aj ostatné faktúry vo februári.
Roman1
05.02.14,16:33
Podľa stanoviska DRSR nejde táto fa do KV
marjankaj
05.02.14,16:41
Podľa stanoviska DRSR nejde táto fa do KV
Stanovisko drsr je nad zákon.:eek: To sme dopracovali.

Už to dať iba na podpis prezidentovi a uverejniť v zbierke zákonov.:eek:
turtla
05.02.14,21:35
Podľa stanoviska DRSR nejde táto fa do KV

kde najdem stanovisko DRSR? mozes prilozit odkaz?
lotina
06.02.14,13:03
Takže som to takto pochopil: keď nechcem robiť opravné dph za december, môžem si tú faktúru dať niekam....len nie do tohto roku 2014. Ja som myslel, že si ju zaradím vtedy, keď mi ju dodávateľ poslal a aj vtedy si uplatním dph a aj vtedy to zaradím do KV. Zle som myslel???
marjankaj
06.02.14,14:36
Takže som to takto pochopil: keď nechcem robiť opravné dph za december, môžem si tú faktúru dať niekam....len nie do tohto roku 2014. Ja som myslel, že si ju zaradím vtedy, keď mi ju dodávateľ poslal a aj vtedy si uplatním dph a aj vtedy to zaradím do KV. Zle som myslel???
Tebe nestačí tá citácia zákona? A zvýraznené?
Tweety
06.02.14,14:39
Takže som to takto pochopil: keď nechcem robiť opravné dph za december, môžem si tú faktúru dať niekam....len nie do tohto roku 2014. Ja som myslel, že si ju zaradím vtedy, keď mi ju dodávateľ poslal a aj vtedy si uplatním dph a aj vtedy to zaradím do KV. Zle som myslel???
A čítal si vôbec tie odpovede? Pre Teba je podstatný §51, hlavne odst. 2. Máš to tam aj zvýraznené, ako máš postupovať.
silviča
06.02.14,15:07
podla mojho nazoru je podstatna aj dalsia veta v citovanom paragrafe, a to "najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo." podla mna si to danovnik moze uplatnit len v dodatocnom danovom priznani dph.
dkleinova
07.02.14,00:26
silviča má pravdu, čo sa týka faktúry, tú síce máš zaúčtovať do februára, ale ak si chceš uplatniť odpočet DPH, tak jedine v decembri a to dodatočným DP k DPH.. síce na uplnatnenie odpočtu DPH z faktúry máš celý rok, ale keď to v danom kalendárnom roku nestihneš, lebo je to decembrová faktúra, tak máš proste smolu a máš možnosť postupovať tak, ako som písala vyššie..
dkleinova
07.02.14,00:32
mňa by skôr zaujímalo ako sa údaje z faktúry, ktorá príde vo februári prenesú v sofvéri pre JÚ do decembra, aby sa mohlo spraviť dodatočné DP DPH.. ešte som sa s tým nestretla, ale zaujímalo by ma to.. vie niekto?? zápis do knihy DPH? a ďalej?
kn-alka
07.02.14,06:45
ako asi? neúčtuješ do 2014, ale do neuzavretého roka 2013
marjankaj
07.02.14,09:02
podla mojho nazoru je podstatna aj dalsia veta v citovanom paragrafe, a to "najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo." podla mna si to danovnik moze uplatnit len v dodatocnom danovom priznani dph.
Tá druhá veta sa predsa týka iba

Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
marjankaj
07.02.14,09:07
silviča má pravdu, čo sa týka faktúry, tú síce máš zaúčtovať do februára, ale ak si chceš uplatniť odpočet DPH, tak jedine v decembri a to dodatočným DP k DPH.. síce na uplnatnenie odpočtu DPH z faktúry máš celý rok, ale keď to v danom kalendárnom roku nestihneš, lebo je to decembrová faktúra, tak máš proste smolu a máš možnosť postupovať tak, ako som písala vyššie..

Presne naopak. Zaúčtovať do roku 2013 a DPH si odpočítať vo februári 2014(vtedy dostala doklad)

Podľa zákona o účtovníctve
§ 3
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
kn-alka
07.02.14,10:28
Ja osobne pri jednoduchom účtovníctve (externom) ak mám do toho 25.01. faktúru k dispozícii pri podávaní DPH, tak účtujem všetko do 2013 - DPH aj záväzky.
Ak sa "objaví" (t.j. majiteľ zabudol-zapatrošil) nejaká faktúra z roku 2013, po zvážení na základe výšky DPH, účtujem do 2013 + dodatočné DPH.
Ak príde nejaká faktúra - poštou (t.j. mám viditeľný dôkaz, že ju odoslali neskôr), účtujem do 2014 aj DPH do 2014.
Roman1
07.02.14,10:47
Dobrý deň,

V prípade, že daňová povinnosť pri dodaní tovaru alebo služby vznikla ešte v roku 2013, takáto faktúra nevstupuje do kontrolného výkazu DPH.

---
S pozdravom,
Ing. Mária Smatanová
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
marjankaj
07.02.14,14:03
Ja osobne pri jednoduchom účtovníctve (externom) ak mám do toho 25.01. faktúru k dispozícii pri podávaní DPH, tak účtujem všetko do 2013 - DPH aj záväzky.
Ak sa "objaví" (t.j. majiteľ zabudol-zapatrošil) nejaká faktúra z roku 2013, po zvážení na základe výšky DPH, účtujem do 2013 + dodatočné DPH.
Ak príde nejaká faktúra - poštou (t.j. mám viditeľný dôkaz, že ju odoslali neskôr), účtujem do 2014 aj DPH do 2014.
No neviem, či je to dôkaz. Môžem si tú faktúru poslať s dnešným dátumom a to má byť akože dôkaz? Pošta predsa nekontroluje odosielateľa. A niekedy nie je dátum vidieť. Prípadne tú faktúru si dám preposlať ešte raz(ak nie je doporučene, tak som ju akože nedostal) Aký dôkaz vyžaduje daňová kontrola?
kn-alka
07.02.14,14:11
Ja osobne pri jednoduchom účtovníctve (externom) ak mám do toho 25.01. faktúru k dispozícii pri podávaní DPH, tak účtujem všetko do 2013 - DPH aj záväzky.
Ak sa "objaví" (t.j. majiteľ zabudol-zapatrošil) nejaká faktúra z roku 2013, po zvážení na základe výšky DPH, účtujem do 2013 + dodatočné DPH.
Ak príde nejaká faktúra - poštou (t.j. mám viditeľný dôkaz, že ju odoslali neskôr), účtujem do 2014 aj DPH do 2014.
No neviem, či je to dôkaz. Môžem si tú faktúru poslať s dnešným dátumom a to má byť akože dôkaz? Pošta predsa nekontroluje odosielateľa. A niekedy nie je dátum vidieť. Prípadne tú faktúru si dám preposlať ešte raz(ak nie je doporučene, tak som ju akože nedostal) Aký dôkaz vyžaduje daňová kontrola?

Kto chce zabŕdať, zabŕdne do všetkého - hlavne kontrolóri.
Ja si vždy podložím obálku s pečiatkou podacej pošty, príp. ak je na faktúre dátum vystavenia 23-24-25. 01. - do termínu DPH mi to neprišlo. Nespracovávam DPH v posledný deň o polnoci, aby som čakala na to, kto sa kedy ohlási.
Jedná sa vždy o ojedinelé prípady a väčšinou s minimálnymi sumami, tak to proste NERIEŠIM