Andrejka8885
05.02.14,14:53
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako mám ďalej postupovať v prípade ak som pracovala v bare na dohodu o pracovnej činnosti a zamestnávateľ mi v cca polovici novembra 2013 odobral kľúče od prevádzky bez vysvetlenia. Odvtedy sa mi naozýval tak som ho kontaktovala ja, samozrejme mzdy za október ani odpracované dni v novembri som sa nedočkala ale vyhlásil že on mi ani žiadnu výpoveď dať nemusí tak som šla na úrad práce avšak tam mi povedali že bez dokladu o ukončení teda vlastne bez výpovede ma nemožu zaevidovat a odvody si teda platím sama. Tak som teda dala podnet na inšpektorát práce,samozrejme nie anonymne, zamestnávatela som s tým oboznámila na čo mi začal vyvolávať tak som mu napísala správu, že ak sa so mnou chce kontaktovať tak len písomne. Pred pár dňami mi volal ale z neznámeho čísla! Tvrdil mi, že on mi výpoveď dal k 31.10.13 a že som mu ju dokonca podpísala na čo som hneď reagovala otázkou kedy? a samozrejme mi nevedel odpovedať, naveľa naveľa mi povedal dva dátumi ktoré som mu hned vyvrátila že vtedy mi ju určite nedal. Prvý povedal deň kedy dával kolegini novú zmluvu pretože sme prechádzali pod iné meno ale vtedy som tam ja ani nebola, pretože v piatky som vždy v škole a mne to ani nedával, novú dohodu, podpisovat! to si dokonca ani nepametal.. pretože ja som mala už nový názov odkedy som nastúpila takže mne sa zmluva nemenila. A druhý deň mi povedal, že ked mi nechal u novej kolegini v bare (pretože od odovzdania kľúčov sa so mnou nestretol) podpísat uznanie dlhu, ktorý vznikol ešte v čase ked tam pracovala srtará kolegina a kedže sme sa striedali na prevádzke dve šlo to 50/50 ale vtedy mi tam tiež výpoveď nenechal, ešte som sa na to pýtala tej kolegine u ktorej nechal to uznanie dlhu a navyše boli so mnou 2 známi takže svedkov mám. Ďalej ak by som podpísala tú výpoveď k 31.10 ako je možné že som do cca polovice novembra ešte pracovala a ak je tá výpoveď podpísaná tak to určite nieje moj podpis pretože ja presne viem čo som podpisovala. Podpisovala som v tom bare jedine 1.dohodu 2.hmotnú zodpovednosť 3.uznanie dlhu a po 4.inventarizačné hárky nič iné som nepodpísala ani mi zamestnávateľ podpísať nedal, ked som mu toto povedala začal sa mi vyhrážať že ja neviem koho on pozná, celý okres atď. atď.
Vopred ďakujem za odpovede, veľmi mi pomožu.
terezamaria
05.02.14,14:17
Jednoducho povedz zamestnávateľovi, že až s Tebou neukončí prac. pomer tak, ako si v skutočnosti pracovala, za tieto jeho podvody napíšeš na Inšpektorát práce, príslušný k Tvojmu miestu bydliska, napíšeš na ÚPSV a R a podáš naňho súdne konanie za nevyplatenie mzdy a bezdôvodné, písomne nepodložené ukončenie pracovného pomeru. Zober si so sebou svedka, je možné, že ho ale pri jednaní vyhodí z miestnosti.

§ 224
(1) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 sú zamestnanci povinní najmä

a) vykonávať práce zodpovedne a riadne a dodržiavať podmienky dohodnuté v dohode,
b) vykonávať práce osobne,
c) dodržiavať právne predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, dodržiavať ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, s ktorými boli riadne oboznámení,
d) riadne hospodáriť so zverenými prostriedkami a strážiť a ochraňovať majetok zamestnávateľa pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím,
e) písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú jeho pracovnoprávneho vzťahu a súvisia s jeho osobou, najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy pre doručovanie písomností, a ak sa so súhlasom zamestnanca poukazuje výplata na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového spojenia.

(2) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä

a) utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
b) oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,
d) viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
e) viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti, tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu, a viesť evidenciu vykonanej práce u zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o vykonaní práce, tak, aby v jednotlivých dňoch bola zaznamenaná dĺžka časového úseku, v ktorom sa práca vykonávala.
monika1991
05.02.14,16:40
výpoveď je neplatná nakoľko k dohode medzi oboma učastníkmi o skončení prac. pomeru nedošlo pričom by ju mal vystaviť aj písomne a taktiež ak Ti aj dal výpoveď podľa paragrafu 61 Zákonníka práce ju musí zamestnávateľ vystaviť PÍSOMNE a DORUČIŤ, inak je neplatná....keby že tak urobil, musel by týmto disponovať a podľa toho, čo píšeš určite s ničím takým nedisponuje, keby mal, tak určite sa Ti nevyhráža svojimi známosťami, nakoľko by bolo právo na jeho strane a a k tej Inšpekcií práce,tak ako veľa orgánom SR patrí k tým najskorumpovanejším
Andrejka8885
05.02.14,17:41
Na inšpektorát som už písala a takisto som sa snažila aj s ním komunikovat ale nepomohlo zatiaľ nič..
Andrejka8885
05.02.14,17:42
áno to viem že mi ju musí doručiť písomne len neviem ako ho k tomu prinútiť ked už ani ten inšpektorát napomohol..
monika1991
05.02.14,18:11
mirko70
06.02.14,18:35
Skúsim pomôcť.Podobný scénár som mal aj ja pred pár rokmi.Treba stým ísť právnikovi a potom cestou súdu požadovať neprávoplatné ukončenie pracovného pomeru,nevyplatenie mzdy a zápočtový list.Kedže výpoved nebola písomná,pomer nadalej trvá a v prípade výhry máte nárok na minimálnu mzdu za celé obdobie(ak by ste sa medzitým nikde nezamestnali,tak až do nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia súdu).Bude to trvať troška dlhšie ale nič sa nebojte,ešte sa rád dohodne
Andrejka8885
19.02.14,09:00
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať že keď som pracovala na dohodu o pracovnej činnosti či mi može zamestnávateľ poslať dňa 17.2.2014 dohodu o rozviazaní pracovnej činnosti k 31.10.2013 Od novembra som sa s ním naťahovala nech mi ju vobec pošle..
Ďakujem
taiko
19.02.14,09:05
kedy si prestala pracovat? Mala si vypovednu dobu? Aky bol dovod vypovede?
kopretinka
19.02.14,21:20
mala si pokračovať v pôvodnej otázke,alebo založiť súvisiacu
http://www.porada.sk/t234600-zamestnavatel-mi-nedal-vypoved.html#post2486431
máš tam odpoveď od mirko 70,čítala si to?