Lydunka
05.02.14,19:30
Potrebovala by som poradit ohladom zmeny mojho trvaleho pobytu ma manzelov trvaly pobyt. Sme zobrati 4 roky, ja mam trvaly pobyt aj s 3 rocnou dcerou v Bratislave u rodicov a manzel v Zalesi u rodicov. Potrebovala by som si prehlasit svoj a dcerkin trvaly pobyt k nemu do Zalesia, nakolko nam dcerku nechcu zobrat do skolky pokial tam nemame vsetci trvaly pobyt.
Prehlasia nas tam na zaklade sobasneho listu alebo potrebujem suhlas vlastnikov nehnutelnosti t.j. jeho rodicov? Nakolko tam mame problem, lebo jeho otec zomrel a bol tam jedinym vlastnikom ani jeho mama tam este nie je oficialnym vlastnikom az po dedicskom konani, ktore je zatial v nedohladne.
Poradte ako sa da tato situacia riesit? Dakujem
misoft
05.02.14,18:32
Sťahuješ sa za manželom..... mali by pochopiť..... skús sa prihlásiť na TP - dôvod: zlúčenie rodiny.....
avalik
05.02.14,18:40
Lydunka
05.02.14,19:16
dakujem
Bednarova J
05.02.14,19:24
Najprv zákon: č. 253/1998Z.z. o hlásení pobytu občanov ... §3
(8) Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

a) platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze;4c) ak ide o dieťa do 18 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa vydaný orgánmi Slovenskej republiky,
b) platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze, 4c)
c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti podľa odseku 2 vydaný podľa osobitného právneho predpisu4d),
d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b) ( uviesť na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt údaje týkajúce sa vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti v tomto rozsahu:
1. meno, priezvisko, rodné číslo, číslo občianskeho preukazu a adresa trvalého pobytu v rozsahu podľa § 11 písm. e) až i) , ak ide o fyzickú osobu,
2. názov, identifikačné číslo právnickej osoby, sídlo právnickej osoby a meno a priezvisko osoby oprávnenej konať v jej mene, ak ide o právnickú osobu, ak súhlas s prihlásením na pobyt vykonal podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti pred zamestnancom ohlasovne.); toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie občana, ktorý má zriadené vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa4f) vlastníka alebo
4. vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti potvrdia svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne.

V prílohe priložím prihlasovací lístok ( ak nezabudnem ) zo stránky min vnútra.

A teraz problém s dokladovaním vlastníctva:
podľa § 460 Občianskeho zákonníka sa dedičstvo nadobúda okamihom smrti poručiteľa ( doporučujem pripraviť úmrtný list vlastníka nehnuteľnosti - otca ako aj list vlastníctva ), to znamená že vlastníkmi domu sa stali dedičia po otcovi okamihom jeho smrti. Avšak musí prebehnúť dedičské konanie, ktoré stanoví kto je skutočným vlastníkom a určiť rozsah dedičstva. Pretože otec mohol zanechať závet, alebo sa dedí podľa zákona. Je už pravdepodobne začaté dedičské konanie, a že už je určený aj okruh dedičov. Požiadala by som notára, aby mi pre potreby administratívneho konania - ohlasovacia povinnosť vydal potvrdenie o okruhu dedičov. Máte tým zrejmých vlastníkov resp. spoluvlastníkov nehnuteľnosti.

Ak by bol jediným dedičom Váš manžel podľa § 3 ods. 8 písm d. bod 3 nepotrebujete jeho písomné potvrdenie o súhlase, ak je ich však viacej tak ich pravdepodobne budete potrebovať.
alaya1
05.02.14,19:44
je nutny suhlas vsatkych vlastnikov nehnutelnosti.
Chobot
05.02.14,19:45
Na prihlásenie na trvalý pobyt je potrebný súhlas vlastníka nehnuteľnosti - viď zákon o hlásení pobytu občanov § 3 ods. 8:

(8) Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

a) platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze;4c) ak ide o dieťa do 18 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa vydaný orgánmi Slovenskej republiky,
b) platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze, 4c)
c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti podľa odseku 2 vydaný podľa osobitného právneho predpisu4d),
d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b); toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie občana, ktorý má zriadené vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa4f) vlastníka alebo
4. vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti potvrdia svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne.



Takže asi to nepôjde.
Mária27
05.02.14,21:03
Do skončenia dedičského konania (rozdelenia dedičstva) sa dedičia považujú za spoluvlastníkov so všetkými právami a povinnosťami v zmysle § 139 obč.z.
Pripúšťa to aj občiansky súdny poriadok v § 175r, keď sa súhlas súdu vyžaduje len na disponovanie s dedičstvom. Preto by mal stačiť podpis všetkých dedičov (prípadne by notár určil okruh dedičov, ak by to vyžadovali).

§ 175r

Dedičia môžu veci patriace do dedičstva počas dedičského konania predať alebo urobiť iné opatrenia presahujúce rámec obvyklého hospodárenia len s privolením súdu.
zuzicka11
04.05.14,10:36
ja mam podobny problem, prestahovali sme sa do svokrinho bytu, po jej smrti a byt manzel vlastni 1/3, ma este dve sestry. Ja s dcerkou tam zatial nemam TP lebo na mestskom urade od nas vyzaduju pisomne prehlasenie dvoch sestier ze s tym suhlasia. Lenze jedna zo sestier zije v UK takze mi nevie dat taky suhlas overeny notarom a v blizkej buducnosti sa na SLovensko ani nechysta. Ale zakon zase pise, ze

4. V § 3 ods. 8 písmeno d) znie:
„d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana
na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka
alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti
s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b); toto potvrdenie
sa NEVYZADUJE , ak
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie občana, ktorý má zriadené vecné
bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti,

3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného
dieťaťa


cize ja tomu rozumiem tak ze nemaju pravo od manzela ziadat tie prehlasenia ked zakon to nevyzaduje v pripade ze ide o jedneho z manzelov alebo nezaopatrene dieta. Uz neviem kam sa mam obratit dohadovat a hadat sa s panickami na MU nemam fakt nervy. Poradite?? Dakujem
ivka70
04.05.14,13:05
Sestra moze tento pisomny suhlas dat potvrdit na velvyslanectve ... a poslat ho.

Ty si manzelkou len 1/3 vlastnika, to vyhlasenie by nebolo potrebne ,keby manzel vlastnil cely byt.
zuzicka11
04.05.14,14:26
Ivka ale velvyslanectvo je len v londyne a svagrina sa kvoli tomu nebude trebat stovky kilometrov takze tak. Tym padom som s dcerkou asi bezdomovec ci co. Ale potom preco pisu v zakone ze sa nevyzaduje??
Chobot
04.05.14,14:41
Oprava - pozeral som znenie zákona a od 1.8.2013 tam nastala zmena. Pôvodne ten §3 ods. 8 písm. d) malo znenie:

d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov4e) budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b) a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme; toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie nájomcu, ak má nájomnú zmluvu uzavretú s vlastníkom alebo so všetkými spoluvlastníkmi4e) na neurčitú dobu,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa bodov 1 a 2, alebo ak
4. vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti a nájomca, ak je budova alebo jej časť v nájme, potvrdia svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne.

No v novele zákona to zmenili na :

d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b); toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie občana, ktorý má zriadené vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa4f) vlastníka alebo
4. vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti potvrdia svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne.

Pozeral som dôvodovú správu k novele zákona, ale zákonodarci to vôbec nevysvetlili, prečo takúto zmenu urobili. V pôvodnom návrhu bol aj ten manžel spoluvlastnika, no prezident vrátil schválený zákokn späť do parlamentu (kvôli inej zmene) a v novom znení to zrazu zmizlo - bez zdôvodnenia.

Takže pani na ohlasovni má pravdu - ona sa len striktne drží novely zákona. Prihlásiť môže len manžela vlastníka. Manžela spoluvlastníka nie, tam sa vyžaduje súhlas ostatných spoluvlastníkov.

Bohužiaľ. Takže buď si tú nehnuteľnosť vysporiada manžel so sestrou (neviem, prečo to už neurobili dávnejšie - pred jej odchodom do UK) alebo ti dá súhlas. Alebo tam nebudeš prihlásená.
zuzicka11
04.05.14,15:35
Manzel ma dve sestry. Svokra zomrela iba pred rokom a my sme sa do bytu prestahovali pred pol rokom nech nepkatime dva najmy. Svagrina v uk zije uz 8 rokov. Nemame zaujem o vysporiadanie lebo tento byt sa bude predavat nie teraz ale o rok dva tri. Nechceme tu ostat, ale teraz musime vyriesit dcerkin a moj trvaly pobyt a nevieme si rady :/
Chobot
04.05.14,16:55
Keby ste to boli spravili pred 1.8.2013, tak by nebol problém. Teraz, po zmene zákona to už neide bez súhlasu manželovej sestry.

Dalo by sa to ešte spraviť tak, že by ti manžel daroval nejakú malú časť nehnuteľnosti - napr. 1/30 (teda jeho 1/10). Na darovanie nepotrebuje súhlas ostatných spoluvlastníkov, lebo si blízka príbuzná a voči tebe nemajú ostatní spoluvlastníci predkupné právo (viď § 140 obč. zákonníka). Potom už len stačí s výpisom z katastra, kde budeš uvedená ako spoluvlastník zájsť na ohlasovňu a oni ťa na počkanie prihlásia.

Takže ak nevyhnutne potrebuješ získať ten trvalý pobyt, tak toto je spôsob, ako to zariadiť bez súhlasu jeho sestry.
zuzicka11
04.05.14,17:14
Dakujem pekne za odpoved aj za tip :). Nieco snad vymyslime.