andre111
05.02.14,21:05
Manželka poberá invalidný dôchodok, je zdrav.poistih. na 75%, poberá invalidný dôchodok vo výške 300eur mesačne. Na DU mi povedali, že nemá nárok na NČ, nakoľko má vyšší príjem z dôchodku. Ale z blogu p.Mihála som sa dočítala, že nárok na NČ má : "manželka je občanom so zdravotným postihnutím (je invalidná podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne) alebo občanom s ťažkým zdravotným postihnutím (má preukaz ŤZP vydaný úradom práce, soc. vecí a rodiny)."Pri invalidite nie je dôležité, či manželka poberá invalidný dôchodok - ale či je invalidná a má k tomu rozhodnutie Sociálnej poisťovne alebo preukaz ŤZP" Z toho vyplýva, že by si živnostník mal uplatniť celú NČ na manželku, že?
Katy a R
05.02.14,20:11
Áno - má nárok na nezdanitenú časť základu dane na manželku ... ale! Ak berieme len ten dôchodok 300 mesačne (to ešte nevieme o iných príjmoch) - tak jej nezdaniteľná čast výjde 135 eur. Toto si manžel môže uplatniť (samozrejme tiež len, ak nemá vysoký príjem ).
ak má manželka vyšší príjem z dôchodku - tak NČZD na manželku = 0
andre111
06.02.14,10:04
ďakujem. Zmiatla ma veta: "Pri invalidite nie je dôležité, či manželka poberá invalidný dôchodok - ale či je invalidná a má k tomu rozhodnutie Sociálnej poisťovne alebo preukaz ŤZP"