york
05.02.14,22:07
Chcem sa spýtať asi pred rokom mi prerábali bytové jadro. Nové steny z profix tehál. Pri murovaní v lete bol vytiahnutý celý obvodový múr za jeden deň až po strop. Následne asi po 5-6 dňoch prác boli uvedené steny z vonkajšej strany omietnuté (použitá sieťka, lepidlo, rohové lišty a sadrová omietka). Po dokončení prác asi po dvoch týždňoch sa začali objavovať najprv pozdĺžne a neskôr aj zvislé praskliny, väčšinou sa jedná len o vlásočnice ale v jednom rohu steny je jedna zvislá od stropu až po podlahu, ktorá je trošku širšia asi 2-3 mm. Pri prácach neviem či bol použitý penetrák, ale pravdepodobne nie. Následne bola na chodbe vyrovnávaná podlaha samonivelizákom v hrúbke asi 3 cm. Ako by som vedel odstrániť uvedené praskliny?
jslancik
06.02.14,05:03
Opýtaj sa majstrov, ako to odstránia. Majú na to snáď záruku, takže by nemal byt problém. Sadrové sú vraj ľahšie opraviteľné. Ide ale o to, aby bolo praskanie ukončené. Ak sa praskliny ďalej tvoria či rozširujú, nemá zmysel niečo robiť.
lapejko
06.02.14,06:05
zvislé praskliny spôsobuje zaklinovanie priečky pod stropom, je nenosná a váha stropu ju tlačí...pozdĺžne po spojoch sú neodstrániteľné, tvárnice sú nezlepené, príčinou je väčšinou veľa namiešaného lepidla používaného po dobe spracovateľnosti, neoprášené tvárnice alebo husté lepidlo...Popolčekové, sivé tvárnice sa pri rezaní a brúsení musia prácne ometať, ten jemný popol sa stále sprašuje a bráni dobrému spojeniu s lepidlom.
york
06.02.14,21:38
a keby som odstránil omietku a znovu omietol? Či vôbec nič sa s tým nedá robiť?
lapejko
07.02.14,05:51
dať dole omietku ani nie je nutné ak dobre drží, treba vyškrabať a povysávať praskliny, vyplniť flexibilným lepidlom a znovu omietnuť. Ak sa dá dostať až k stropu, skús prerezať priečku tak aby vznikla aspoň 1,5 cm medzera, ktorú vyplníš purpenou , prelepíš sieťovou páskou a omietneš.