lobbo
05.02.14,23:38
Dobry den,
som tu novy uzivatel a mam hned taku osemetnu otazku.
Mam jednoosobovu s.r.o kde nemam ziadnych zamestnancov ani podlznosti voci statu. Firma funguje uz asi 11 rokov a od zaciatku ako internetovy obchod. Zalozil som ju viac menej iba ako hobby a aj teraz ju mam iba popri praci aj ked e-shop uz stvrt roka prerabam a je momentalne nefunkcny. Bral som to viac menej ako skusenost. Rocny obrat je pomerne maly, len asi okolo 15-20 000€. Za cely cas som vykazoval len zisk a platil dan z prijmu. Nie som ani platcom DPH.
Nosim specialnu sportovu vystroj na horolezectvo, v podstate hlavne pre znamych a kamaratov, co sa tomu venuju rovnako ako ja. No a tu je problem za ktory si dnes cely den nadavam. Moja uctovnicka mi tvrdila ze mi k vystavenym fakturam staci vystavit prijmovy doklad. No a dnes som zistil ze uz dva roky tomu tak nie je. Vela objednavok vybavujem dobierkou, ale kamaratom som daval fakturu a prijmovy doklad. Teda nie doklad z pokladne. Rocne mam asi 20 takychto faktur. Vacsinou na male sumy.

Dnes som teda zistil ze som porusoval zakon :(. Viem som idiot s velkym I ale ekonomika nie je moja oblast a nestiham sam sledovat vsetky zmeny. :( Zaujimalo by ma ake to bude mat nasledky. Danove priznanie za minuly rok budem musiet podat tak ako predtym, tu uz mi asi nic ine neostava. Predpokladam ze na DU bude potom hned jasne ze registracnu pokladnu nemam a mal by som mat. Nasledne pride asi hned kontrola. Aku pokutu mozem ocakavat? Ak bude pokuta presahujuca majetok firmy bude to mat za nasledok ze pre mna ako konatela to bude mat este nejaku dalsiu dohru? Z mojho normalneho zamestnania mam solidny prijem takze pokutu hadam zvladnem..
veronikasad
05.02.14,23:17
Z daňového priznania nikto nezistí že platby za úhradu faktúr nešli cez ERP. Porušenie zákona o ERP zistí DU až pri príp. kontrole. S predch.rokmi už nič nerob, lebo sa "zamotáš". Začni používať ERP na úhradu faktúr v hotovosti od 1.1.2014, príp. nech ti aj kamaráti uhrádzajú faktúry na BU.
lobbo
05.02.14,23:39
dakujem pekne za odpoved.. uz hotovostne platby teda rozhodne neprijmam. :) V dnesnej dobe to nie je problem uz kazdy vie platit E-bankingom trebars z mobilu.. ja som taky poctivec ze aj tak kvoli tomu nezaspim. Ked som dobre vygooglil tak pri danovej kontrole mi mozu dat pokutu az 3300€. To by som prezil ale stve ma to ze som si to nevsimol a ten damoklov mec teraz nadomnou.. :) Vsetko sa rychlo meni a sprisnuje nestiham to vobec sledovat takze by som najradsej sro ukoncil. Ked som si tu temu pozrel tu na porade tak mi uz aj doslo ze to bude dalsia vzacna "skusenost" ..:)
beroun
06.02.14,04:22
Ja by som vymenil účtovníčku - toto bola dosť zásadná chyba, na ktorú mala prísť, keď robila účtovníctvo. Ak toto nevie, tak by som sa zamyslel, čo môže ešte ďalšie nevedieť. Každý môže spraviť chybu alebo niečo prehliadnuť, ale ak je cca 20 rovnakých chýb za rok, tak to už je o niečom inom. Daňový úrad pri stanovovaní výšky pokuty tiež prihliada na vážnosť a tiež na obraz aký si vytvorí o danej spoločnosti, resp. jej majiteľovi. Ak by aj napriek tomu dali nejakú vyššiu pokutu, tak je možnosť požiadať o jej zníženie. Takáto vec sa veľmi nedá spätne opraviť, najdôležitejšie je aby sa začal dodržiavať zákon o ERP čo najskôr - napr. úhradami na účet, prípadne kúpou ERP.
Dáša_
06.02.14,05:26
Príde na to, kolko máš tých úhrad v hotovosti minulý rok. Ak je to povedzme číslo okolo 10 a je to od kamaratov, tak by som mozno urobila taku vec, že by som sa tvárila, že minulý rok nezaplatili. Nechala by som to k 31.12. v nezaplatenych fakturach a tento rok to v ich mene poslala postovou poukazkou na ucet...
jslancik
06.02.14,06:31
Perfektne. Mal by poriešený aspoň jeden rok. Snáď mu to účtovníčka bude vedieť správne a do detailov spraviť.