denulik mihalkova
06.02.14,10:40
Pekny den chcem sa spytat či prenajimatelka može najomcom z bytu vyhodit za meškanie najomneho za jeden mesiac z dovodu vypovede mojho priatela z roboty a dala na vystahovanie 15dni.Svoj byt nenahlasila na danove neplati dan urobila tak ked ju suseda udala.Tvrdi že sme dlžny aj ked na začiatku sme dali zabespeku350eur.Ak sa nevystahujeme do 15nasteho zavola policajtov.Zmluvu mame do 31.8.2014.Taktiež ževraj ma podpisanu doručenku že poslala cca 4dni dozadu vypovednu zmluvu o najme ale ja som nič nedostala nepodpisala nakolko som v danom dni nebola doma.zmluvu nemame overenu notarom nič podobne bola urobena len medzi nama..teraz tvrdi opak že danove plati a ma nejaku kartičku..ale dany byt nenahlasila do mesiaca od začatia prenajmu je tato zmluva vlastne platna???dakujem za radu
ivka70
06.02.14,11:46
Zmluva platna je a riadi sa podmienkami dohodnutymi v nej.
Prestudujte si podmienky vypovede najmu v pripade nezaplatenia najomneho.
Prenajimatelku nemusi zaujimat, ci tvoj priatel ma alebo nema pracu, byvat byva, tak musi aj platit.
Katy a R
06.02.14,11:49
zmluva má byť podľa zákona ;)
Katy a R
06.02.14,11:55
Ak vám aj poslala výpoveď - platí zákon - pozri hlavne § 710 a 711 http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
( už to máš aj v tej predch téme písané).
Zmluva nemusí byť ani písomn uzavretá - platná je - ale výpoveď musí byť písomná - a musí byť dodržaný zákon.
Samozrejme - vy máte tiež povinnosti ..
ivka70
06.02.14,12:07
Na to, aby to posudili, musia vediet, co v zmluve je. To, ci je prenajimatelka evidovana na DU nema ale ziadny vplyv na platnost zmluvy.
Katy a R
06.02.14,12:08
- no ja len k výpovedi ... keby aj v zmluve bolo 15 dní - tak tento údaj neplatí ..
Mária27
06.02.14,13:16
§ 711 obč.z.

(1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa,

(5) Ak nájomca, ktorý je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, pred uplynutím ochrannej lehoty (§ 710 ods. 4) zaplatí prenajímateľovi dlžné nájomné alebo sa písomne dohodne s prenajímateľom o spôsobe jeho úhrady, rozumie sa tým, že dôvod výpovede nájmu bytu zanikol.
denulik mihalkova
06.02.14,13:57
ja som žiadnu vypovednu zmulu nedostala to tvrdi ona že ju poslala že bola poštou prevzata podpisana nejaky škrabanec.Najom som si platila riadne od augusta minuleho roka len teraz ked v januari sa firma zrušula skrachovala vyplaty neboli.Ustna dohoda bola ok nevadi to sa stava a bum bac včera m oznamila vypoved..
denulik mihalkova
06.02.14,14:11
takže ked sme dlžny len za jeden mesiac nemože nas vykopnut ako sa jej zachce a aj ked zavola policiu nemožu nas vyhodit na ulicu?a zaloha ktoru sme dali 350eur je načo?dohoda bola že ked sa niečo taketo stane sa to rata ako za najom alebo ked odideme nebudeme jeden mesiac platit.ona chce aby sme sa do 15dni vystahovali a zaplatili januar aj februar cely mesiac..
dmc
06.02.14,16:43
Presne tak - majitel bytu bude robit CHARITU a bude ubytovavat ZDARMA - takto nejako si to tento stat predstavuje. Potom sa necudujte ked majitel pyta zabezpeku na 3 mesiace dopredu.
denulik mihalkova
06.02.14,16:53
nik nebyval zadarmo!!!!!asi si nepochopil pointu
dmc
06.02.14,17:01
ja pointu chapem velmi dobre. Pokial ste boli mesiac v omeskani - majitel bytu musel zaplatit zalohove platby za vsetky energie a sluzby aj v mesiaci ktory ste boli v omeskani. Ci je majitel bytu prihlaseny na Danovom nema ziaden vplyv na vasu povinnost platit vcas dohodnute platby. Treba si prestudovat zmluvu pretoze nezaplatenie v termine moze byt porusenim zmluvy pricom moze byt stanovena aj sankcia avsak aj to musi byt v sulade z OZ. To ze zakon chrani najom - podla zakona Vas nemoze hned vyhodit. Ci bude postupovat podla zakona je uz vec druha.
Katy a R
06.02.14,17:12
ak si chceš hájiť svoje práva - v prvom rade si pozri zákon - aké máš povinnosti a aké práva ... tam sa dočítaš, aj načo je určených tých tvojich 350 eur.
denulik mihalkova
06.02.14,18:29
to viem že to musel zaplatit a stale sme boli spolu v kontakte a riešili to sam povedal v pohode nič sa nedeje to sa stava..ked sme si rozumely myslela som že im možem aj verit..či je na danovom to ma netrapi...teraz my pisal ex prenajimatelky že nejde tak že sme mesiac meškali ale on musi vyplatit svoju ženu ako našu prenajimatelku a ta nanho nalieha preto ukončila zmluvu a to je spravne?nie je podla mna...mali povedat že v januari musia vyplatit uver inak budu mat pokutu a rozdelit sa inak by sme sa sem nestahovali a načo potom najom dali na rok...
Bednarova J
06.02.14,20:28
§ 685 Oz - ...nájom bytu je chránený, ak nedôjde k dohode možno ho vypovedať len z dôvodov ustanovených v zákone.
Táto ochrana je odvodená najmä z práva bývania.
Výpoveď ako to uvádzate by bola posudzovaná ako neplatná, pretože nie dlhší čas ako 3 mesiace neplatíte úhrady za plnenia ( § 711/1 písm d OZ )
Okrem toho, ak neplatíte dlhšie ako 3 mes je to dôvod na výpoveď, ktorá má však podľa § 710/3 výpovednú dobu 3 mes. Neplatnosti výpovede sa môže dovolať nájomca na súde podľa § 711/6 v lehote do 3 mes od jej doručenia. Účinky výpovede, ak sa tohto práva dovolal a jeho návrh súd zamietol nastanú až dňom právoplatnosti tohto uznesenia súdu.
Výpoveď musí byť písomná a doručená.
V zmluve o nájme nemusia byť osvedčené podpisy.
Platenie dani nemá vplyv na prenájom ako taký, ide o povinnosť prenajímateľa voči štátu odvádzať daň.
Prenajímateľ má však nárok na dlžné nájomné, môže si ho uplatniť na súde, má nárok aj na poplatok z omeškania a trovy konania.