majka79
06.02.14,12:01
Potrebovala by som poradiť, priateľ má ísť na jeden mesiac pracovať do Nemecka. Za prácu im zaplatí nemecká firma. Zaujíma ma ako je to s odvodmi. Treba ísť niekde nahlásiť, že ide do zahraničia? Odvody by vlastne mal zaplatiť tu na slovensku, alebo ako v tomto prípade máme postupovať? Týka sa to len jedného mesiaca.
kn-alka
06.02.14,11:16
viac info - na základe čoho ide pracovať do nemecka? prac.zmluva, živnosť, na čierno?
majka79
06.02.14,11:30
predpokladám že na základe prac. zmluvy , ale nie ako zamestnanec ale ako živnostník. Prac. zmluva medzi nemeckou firmou a živnostníkom.
Anik
06.02.14,11:46
Každopádne si musí cez sociálnu poisťovňu vybaviť formulár PD A1 - že platí odvody na SVK. Toto v prípade odchodu by mal mať pri sebe. Ako živnostník nemôže pracovať na základe pracovnej zmluvy, len na základe nejakej obchodnej zmluvy. Neviem aká je to práca a nie som si istá či by pre neho neplatil aj ten §7a
Zákona o DPH - v tom Ti neporadím daj viac info o akú prácu sa jená , či ten pre koho bude pracovať je platiteľom DPH.
http://www.mup.sk/download/onlibmup/socialne_poistenie/ziadost_o_vystavenie_formulara_e_101,_resp._pd_a1_ z_dovodu_vyslania_samostatne_zarobkovo_cinnej_osob y.rtf
majka79
06.02.14,11:57
priateľ nieje platca dph, na slov. pracuje pre jednu firmu, kde vyrábajú priemyselné žalúzie pre nemecké firmy. Teraz majú ísť do Nemecka pre jednu firmu meniť tieto žalúzie. Či tá firma je platcom DPH neviem, ale mám pocit že sa jedná o Wolksvagen, čiže zrejme áno. Zatiaľ im v práci povedali len to, že vyplácať ich bude Nemecko, nič viac nevie. Lenže aj zmluvu predpokladám dostanú až v Nemecku, čiže pred odchodom nestihne vybaviť ten formulár.