Letko
06.02.14,15:39
Ahojte,

Z-ci používajú súkromné MV na pracovné účely. Už som to trochu rozoberal v inej téme. Ako teda postupovať pri preplácaní?

1. Podpíšeme s nimi dohodu o používaní motorového vozidla na pracovné účely. Keďže nemajú havarijné poistenie, doplníme klauzulu, že ak sa niečo stane a nebudú mať havarijnú, Z-teľ nenesie zodpovednosť...

2. Vydáme rozhodnutie o poskytovaní paušálnej náhrady, kde bude zdôvodnenie poskytnutia a kalkulácia náhrady.

3. Zaúčtujeme a preplatíme v mzde - tam to bude ako príjem, z ktorého sa nebudú platiť odvody ani daň.

4. Použije sa náhrada za kilometer zo zákona a za palivo zo štatistického úradu.

5. Vyrobíme internú smernicu.

Toľko teórie, čo som sa doteraz dopátral.

Ako je to však v praxi?

Tieto náklady by mali byť daňovo uznateľné v plnej výške. Chceli by sme to tak, aby sa vydelili kilometre počtom dní a za každý deň v práci by zamestnanci mali preplatené náklady. Musi sa robit cestak?

Vznikne aj nárok na stravné ako pri pracovnej ceste? Ako evidovať, aby neboli na pracovnej ceste dlhšie ako 5 hodín? Z-ci dostávajú stravenky za každý odpracovaný deň.

Som z toho zmätený.

Ďakujem :)
Antonia Jendrišáková
06.02.14,18:37
Ak myslíš zamestnancov, ktorí pracujú v určenom mieste, majú stále pracovisko, to nie sú pracovné cesty. Kilometre sa pri PC nepočítajú na dni, ale počet km najazdených počas vyslania zamestnanca na PC. Ak majú stravenky nemôžu dostať stravné v súvislosti s PC.
Letko
06.02.14,19:01
Tak teraz som už úplne dopletený. Firma je na jednej ulici a zamestnanci sú lesníci, ktorí chodia do lesa na svojich autách. A tieto náklady im chceme preplácať.
avalik
06.02.14,19:09
no ved nech si vypisuju cestaky - skutocne odjazdene kilometre
Letko
06.02.14,19:12
Chceme im to maximálne uľahčiť, oni tie autá používajú na presuny do lesov viac-menej každý deň.
avalik
06.02.14,19:27
ale ved cestaky moze vypisovat sekretarka - oni nech daju trasu, pocet km, casy a kopiu TP (ta moze byt zalozena pri dohode o pouziti vozidla)
Letko
07.02.14,06:39
Traja zamestnanci = 3 autá. To by sa museli robiť cesťáky každý deň pre každého alebo jeden cesťák na celý mesiac?
karakul
07.02.14,07:39
jeden cesťák za celý mesiac pre každého = 3 cesťáky mesačne