keny69
06.02.14,15:51
Zdravim, mam problem s danami. Chcem si znizit zaklad dane kvoli tomu ze manzelka je na rodicovskej dovolenke. Pracovala predtym v Rakusku ako opatrovatelka. Vyplacaju jej na Slovensku rodicovsky prispevok a z Rakuska jej doplacaju Differenzzahlung do vysky ich rodicovskeho prispevku. Chcem sa spytat ci je tento prispevok povazovany za prijem, pretoze som volal na financny urad a tam mi povedali ze ano. Vraveli mi ze Kinderbetreungsgeld a Familienbeihilfe nie su povazovane za prijem ale Differenzzahlung ano. Dakujem za rady
zanetth
06.02.14,15:49
To bola odpoveď z rakúskeho finanzamtu, alebo si sa pýtal tu na daňovom úrade?
keny69
06.02.14,16:27
to mi povedali na https://www.financnasprava.sk...pre rakusko je nepodstatne ci ja si na slovensku znizujem zaklad dane.len zamestnavatel vraj potrebuje doklad o vsetkych prijimoch a davkach ktore dostala manzelka aj zo slovenska aj zo zahranicia na vypocet dane...
zanetth
06.02.14,16:48
Mňa len zmiatlo to slovo finančný úrad, je mi jasné, že rakúskemu úradu to môže byť jedno... Z hľadiska posudzovania našimi úradmi to asi tak bude a časť príspevkov, ktorá je vyplácaná zo zahraničia nad rámec u nás poskytovaných príspevkov rovnakého druhu sa posudzuje ako vlastný príjem manželky. Mňa by zaujímalo na základe čoho akého zákona, smernice EÚ je to takto posudzované, lebo ide o dávky sociálneho zabezpečenia ...
Katy a R
06.02.14,16:52
no zrejme (môj názor) - len presne podľa § 11 (z o DzP) - tam je vymenované úplne presne, ktoré príjmy tam nepatria (napr NAŠE št dávky presne vymenované zák 600, 535,538,280)! No a všetko ostatné - každy jeden príjem - do príjmu manželky teda patrí .
zanetth
06.02.14,17:10
Keďže pri podávaní Dp na Slovensku sa musíme riadiť slovenským zákonom o dani z príjmov, súhlasím s tým, že differenzzahlung je v takomto prípade príjmom manželky...
Jakubec
06.02.14,17:45
Diferenzzahlung je socialna davka a tak ako ostatne socialne davky by mala byt oslobodena od dane z prijmu. Cim odovodnila slovenska financna sprava to, ze je diferenzzahlung povazovany za socialnu davku?
Katy a R
06.02.14,17:50
- ale tu nie je reč o zdaňovaní - ale o započítaní do príjmu manželky!
zanetth
06.02.14,18:03
Differenzzahlung je síce sociálna dávka, ale v nadväznosti na vyššie uvedené komentáre som toho názoru, že v tomto prípade sa má započítavať do vlastného príjmu manželky . Ako písala Katy a R riadime sa zákonom o dani z príjmov, ktorý je platný na Slovensku, keďže ide o slovenské DP, a v § 11 sú presne vymenované príjmy, ktoré sa nepovažujú za vlastný príjem manželky(napr. št. soc. dávky presne vymenované zák 600, 535,538,280). Som za to, že v tomto prípade aj keď ide o sociálnu dávku, ktorá je však platená zo zahraničia a jej výška presahuje výšku našich sociálnych dávok rovnakého druhu, má byť rozdiel posudzovaný ako vlastný príjem manželky.
keny69
10.02.14,14:47
dakujem za radu...podobne sa vyjadrili aj z uradu...