Milli30
06.02.14,20:00
Zdravím,
potrebovala by som poradiť či pri prevode nehnuteľnosti - pozemkov môže jedna kúpna zmluva riešiť zároveň aj kúpu aj predaj dvoch rôznych pozemkov medzi dvomi zmluvnými stranami konkrétnejšie sa to týka obce a druhého účastníka a ako to má byť popísané v návrhu na vklad do KN.

Dostala sa mi rúk takáto kúpna zmluva, kde zmluvné strany boli účastník č. 1 a účastník č. 2. a nie predávajúci a kupujúci, a vzájomná kúpa a predaj bola riešená v dalších článkoch.
Ice dive
06.02.14,19:21
podľa mňa nie... lebo kúpnopredajná zmluva častokrát znie.. osoba xy ďalej len predávajúci a osoba yz ďalej len kupujúci.... predávajúci predáva kupujúci kupuje... ak by jeden aj druhý predával a kupoval súčasne bolo by to inak zamotané... skôr by som možno začal uvažovať nad zámennou zmluvou.... prípadne zámennou zmluvou s doplatkom či už pre jednu alebo druhú stranu...
Milli30
10.02.14,16:19
Ďakujem, len sa mi dostala do rúk takáto zmluva a vraj je to bežné, i keď sa mi to nezdá. Predávajúci a zároveň kupujúci sú uvedení ako účastníci zmluvy
Ice dive
10.02.14,16:44
no bežné to nie je.. nakoľko málokedy sa stane kedy dve strany si navzájom predávajú a navzájom kupujú... spravidla sa to potom rieši ako zámena... resp. aký je dôvod, že si dve strany posielajú peniaze... hore dole keď obe strany kupujú a obe predávajú....
Milli30
10.02.14,16:52
je to na obci kde sa to schvaľuje zastupiteľstvom a tam bola schválená kúpa a predaj. nie zámena. a druhý účastník predložil takúto zmluvu.
Milli30
10.02.14,17:24
nie je to medzi fyzickými osobami, ale medzi obcou kde prevod schvaľuje zastupiteľstvo. neschvaľovali zámenu ale kúpu - predaj
Ice dive
10.02.14,17:27
no dobre chápem, že to schvaľuje obecné zastupiteľstvo.... však sú to verejné financie všetkých obyvateľov... avšak nerozumiem prečo to riešia jednou zmluvou? a či túto zmluvu čo ti dali do rúk majú otestovanú že im ju kataster nevráti..... lebo čo funguje na jednom nemusí na druhom katastri... každý je také malé kráľovstvo...

to čo popisuješ je vlastne zámena lebo kupujete a predávate si navzájom.... ešte taká otázočka je to vyrovnaný stav alebo je tam nepomer... myslím, že obec predáva parcelu x za 1000 € a občan kupuje parcelu x 1000 € občan predáva parcelu y za 1000 € obec kupuje parcelu y od občana za 1000 €...
Milli30
10.02.14,18:08
jedna parcela je iba v spoluvlast. podiele, a tá druhá v celku, ale to by asi nevadilo. o tom či to mala byť zámena alebo kúpa, predaj rozhoduje OZ. Presne tak, či to bude na katastri OK nevedia, však prerušia konanie ak to nebude OK a problém bude na svete. Je tam nepomer, a ak máš na mysli zámenu bol by tam doplatok.
Milli30
10.02.14,18:12
ešte otázka si právnik?
Ice dive
10.02.14,18:31
nie nie som právnik, len moja firma sa zaoberá sprostredkovaním hypoték a financovaním nehnuteľností... t.j. kúpnopredajné zmluvy a podania na kastastre riešim bežne... taktiež som svojho času pôsobil vo finančnej komisií, v rodnej dedine... takže to čo rozhodne OZ, ber s veľkou rezervou či je to aj právne v poriadku by mohol povedať právnik, ktorého má obec resp. nech to s nejakým skonzultuje... nakoľko často sa stáva že v OZ sú volený zástupcovia ľudu, ktorí si myslia, že keď oni rozhodnú tak tak bude... prerušené konanie na katastri nie je síce žiadna tragédia, avšak je to dosť nepríjemné ak je na danej nehnuteľnosti úver a platia sa úroky a nespláca sa istina, prípadne iné záležitosti ktoré sú viazané na nový list vlastníctva... inak to uznesenie, ktorým toto OZ takto rozhodlo, že to má byť jedna zmluva by som si rád prečítal... lebo pochybujem, že by OZ išlo do takej hlbky... neodlasovali len kúpu a predaj... a to že to má byť jedna zmluva si len vysvelil príslušný referent na úrade aby nemusel písať o zmluvu navyše.... nakoľko jediný dôvod prečo toto takto chcú je že si myslia ušetria 66 € za podanie na katastri... nakoľko podpisy sa overujú len u predávajúceho na tejto zmluve čo píšeš teda oboch strán... sú to dva úkony t.j. 2x 66... možno pár stránok papiera prípadne ak im zmluvu pripravuje externe právnik tak aj toto môže byť cieľom tohto konania... len aby sa to nepredražilo...
Milli30
10.02.14,18:52
nie, toto nebolo na OZ riešené sú dve uznesenia, jedno kúpa a jedno predaj....nešlo sa do takejto hĺbky..... a nie je pravda že si to referent takto vysvetlil, pretože si to tak vysvetluje niekto iný, ten kto takýto návrh zmluvy predložil a je účastník zmluvy....a ide tam tak troška aj o to ušetrenie...vystihol si to celkom presne