Xantypa
07.02.14,10:28
Môžem si do nákladov dať nákup obleku, košele a topánok pre zamestnancov (obchodný manažér), nakoľko ide na obchodné jednanie do zahraničia a následne na výstavu, kde bude prezentovať firmu? Môžem si odpočítať z toho aj DPH? Firma existuje od roku 2006 a nikdy sme to do nákladov nedávali, ale myslím, že by sme mohli, keď napr. stavbári si dávajú montérky, pracovnú obuv a pod.
Tweety
07.02.14,09:30
Môžeš dať do nákladov,(nedaňových) ako správne píšeš, je to repre, teda na účet 513 alebo 501 bez nároku na odpočet dph. Pracovná obuv, montérky sú úplne niečo iné ako reprezentačný oblek, košeľa.

Xantypa (Dnes 11:40) Účtujeme v JÚ, takže DPH z obleku si neuplatním ale celú hodnotu obleku vrátane dph si dám do odpočítateľných nákladov


Sú to reprezentačné náklady, teda nedaňové. V JÚ teda VNZD.
Xantypa
07.02.14,09:40
Účtujeme v JÚ, takže DPH z obleku si neuplatním ale celú hodnotu obleku vrátane dph si dám do odpočítateľných nákladov?
Tweety
07.02.14,09:46
doplnila som príspevok
koňo
07.02.14,10:45
Ja by som to do nákladov dal a odpočítal by som DPH. Podmienkou však je, že ide o zamestnancov, ktorí reprezentujú firmu, obleky budú označené menom firmy a smernica spoločnosti potvrdí nárok, spôsob užívania (len služobne), udržiavania a výmeny (analogicky ako u OOPP, rep. montérok pre robotníkov).