elizabet100
07.02.14,11:55
Dobrý deň. Chcem sa Vás opýtať, manžel mal živnosť do 31.5.2013. Potom ju zrušil. Príjem zo živnosti bol vo výške cca 4.000 Eur. Od 1.6.2013 do konca roka pracoval na českú dohodu/práce boli vykonávané výlučne na SK/. Príjem z tejto českej dohody je 70.000 Kč. Odvedená daň 10.500 Kč./mám potvrdenie/. Ako mám vyplniť DP? Dostanem nejako späť tú daň, ktorá mu bola zrazená v ČR? Ďakujem za odpoveď.
Orsz
07.02.14,18:51
Vyplňate DP FO typ B, kde vykážete príjmy zo živnosti podľa §6 ods.2, a príjem z dohody vykazujete v riadkoch - príjem podľa §5 - zo závislej činnosti. V SR odporúčam použiť metodu vyňatia príjmov zo zahraničia (pre ktorú sa môžete rozhodnúť ak je to pre vás výhodnejšie). Ak chcete "vratku" daní z ČR, tak musíte podať DP v ČR - ale tam podávate len z českých príjmov. Iba v SR vykazujete príjmy zo SR aj z CR.
elizabet100
10.02.14,09:33
Ďakujem za odpoveď. Ešte ma napadla jedna vec, či je možné aby mu zamestnávateľ v ČR urobil ročné zúčtovanie? Keď mal príjmy na SK zo živnosti? Má nárok na nezdanit. časť v ČR aj na SK?
Jana Acsová
10.02.14,09:36
Treba sa obrátiť na českého zamestnávateľa. Je predpoklad, že môže vysporiadať príjmy zo zdrojov na území v ČR a uplatniť úľavy vyplývajúce z českého zákona. V slovenskom DP potom uvádzate sumu hrubých príjmov bez úľav a použijete tak ako uvádza Orsz metódu vyňatia na vylúčenie dvojitého zdanenia. Na slovensku nárok na nezdaniteľnú časť daňovému rezidentovi vzniká (len ju mať z čoho uplatniť).
elizabet100
10.02.14,10:54
Ďakujem !!