erow
07.02.14,13:41
Hľadala som odpoveľ ako správne účtovať poštovné na FA pri kúpe a predaji tovaru. Tu aj inde som našla veľa rôznych názorov, preto som sa opýtala finančnej správy a tu je odpoveď. Možno má niekto podobný problém.

Dobrý deň,

podľa § 25 zákona o účtovníctve, zásoby obstarané kúpou sa oceňujú obstarávacou cenou, čo je cena za ktorú sa zásoby obstarali vrátane nákladov súvisiacich s ich obstaraním. Teda aj poštovné v tomto prípade možno považovať za náklad spojený s obstaraním zásob.
Podľa § 65 citovaných postupov účtovania, na účtoch účtovej skupiny 51-Služby sa účtujú prvotné náklady za externé služby. Na účte 518-Ostatné služby sa účtuje okrem iného aj poštovné. To znamená, že za externé služby pošty účtovným jednotkám vzniká náklad, ktorý sa účtuje do nákladov na účet 518-Ostatné služby.
Avšak z dôvodu, že poštovné, ktoré účtovná jednotka zaplatí, bude od zákazníka preplatené (refakturované), účtovná jednotka bude postupovať podľa § 63 ods. 2 písm. a) postupov účtovania (Opatrenie MF SR č. 23054/2002-92 v znení n.p.), a toto poštovné na odberateľskej faktúre zaúčtuje oproti príslušnému účtu z účtovej triedy 3-Zúčtovacie vzťahy, napr. účet 315, prípadne účet 378, bez použitia účtu 518 (účtovný predpis pre predaji tovaru: 311/604,315 alebo 311/604/378).

Čiže účtovanie na prijatých 518/321 a na vystavených 311/315 alebo 378.
Sarlotka
07.02.14,18:07
Vyplyva z toho, ze ked eshop predava tovar a na fakture je polozka postovne a balne, tak sa to ma uctovat cez 315,378? nie na 604? a zaklad DPH je aky? postovne nie je fakturovane v takej istej vyske ako plati na poste....

Dakujem
Sarlotka
07.02.14,18:13
mohli by ste prosim aj pridat ako znela otazka?

dakujem
erow
12.02.14,11:40
Otazku som definovala ako spravne uctovat postovne na prijatych a vystavenych fakturach. Ano poluzku postovne a balne na vystavenych FA treba ustovat na 315, alebo na 378. DPH som v otazke neriesila, nie sme platcovia DPH.
Orsz
11.03.14,20:05
Pri prijatých faktúrach určite nie je účet 518, ale účet spojený s obstaraním 504 alebo 501 - záleží či ide o tovar alebo materiál. Ten druhý odstavec "podľa §65 ... " patrí k vystaveným faktúram - v treťom odstavci je pokračovanie ... "avšak z dôvodu, že poštovné ... " teda ak ho zaplatí odberateľ (refakturuje sa mu v presnej výške) tak sa používa účet 315 alebo 378. Ja toto účtujem na 602 (oddelujem od tovaru 604, aby obchodná marža sa nesplietala s výnosom za dobierečné), nakoľko u nás to nesedí s tou sumou poštovného resp. kuriéra ... a naviac je tá cena uvedená ako prepravné a dobierečné - nedá sa teda presne spárovať a hovoriť o vyslovenej prefakturácii, ale o stanovených pevných poplatkoch. Účet 602 mi poradila audítorka verzus daň.poradkyňa.
erow
19.03.14,20:19
No, ja sa radsej budem drzat toho co mi napisali z financnej spravy. U nas je to s postovnym tiez tak, ze je to pevne stanovena suma a ina suma sa plati na poste. Ale uz som citala na porade aj tento nazor co mas ty a aj ine. Prave preto som pisala na financnu spravu, lebo som nevedela co je spravne a popisala som im tam aj vsetku moznosti o ktorych som sa docitala a toto bola ich odpoved.
73stanley
21.07.14,10:24
No ale kedy sa potom vyrovná účet 315/resp.378 ? Ja mám problém, že mám vystavenú fakt.do EU za tovar a je tam aj balné, aké je správne účtovanie a v akej sume teda pojde faktúra do súhrnného výkazu ? Doteraz to mali iba na 604, nijako sa tomu nevenovali.
73stanley
22.07.14,07:33
vie mi niekto poradiť??
promont maja
28.07.14,07:09
Pri prijatých faktúrach určite nie je účet 518, ale účet spojený s obstaraním 504 alebo 501 - záleží či ide o tovar alebo materiál. Ten druhý odstavec "podľa §65 ... " patrí k vystaveným faktúram - v treťom odstavci je pokračovanie ... "avšak z dôvodu, že poštovné ... " teda ak ho zaplatí odberateľ (refakturuje sa mu v presnej výške) tak sa používa účet 315 alebo 378. Ja toto účtujem na 602 (oddelujem od tovaru 604, aby obchodná marža sa nesplietala s výnosom za dobierečné), nakoľko u nás to nesedí s tou sumou poštovného resp. kuriéra ... a naviac je tá cena uvedená ako prepravné a dobierečné - nedá sa teda presne spárovať a hovoriť o vyslovenej prefakturácii, ale o stanovených pevných poplatkoch. Účet 602 mi poradila audítorka verzus daň.poradkyňa.

... ak používaš účet 602 = tak tým hovoríš, že máš v zmysle predmetu svojej činnosti, t. j. živnosti poštové služby ... aspoň podľa mňa ... či?


§ 63 Postupov účtovania PÚ

(2) Ak vo vyúčtovaniach za prijaté služby alebo v nákladoch zaúčtovaných podľa iných účtovných dokladov budú zahrnuté tiež sumy, ktoré nepatria do nákladov účtovnej jednotky, napríklad náklady na súkromné telefonické hovory, prepravné, nájomné, elektrickú energiu možno pri účtovaní postupovať takto:
a) ak sa zistia pred zaúčtovaním príslušných účtovných dokladov nároky, ktoré majú, napríklad zamestnanci, spoločníci alebo členovia účtovnej jednotke uhradiť, sumy takých nárokov sa zaúčtujú priamo na príslušné účty v účtovej triede 3 - Zúčtovacie vzťahy,
b) ak sa nezistia tieto sumy pred účtovaním príslušných účtovných dokladov, účtujú sa tieto sumy na príslušné účty v účtovej triede 5; o dodatočne prijaté náhrady alebo vyúčtované nároky na ne na účtoch v účtovej triede 3 sa znížia zachytené náklady v účtovej triede 5,
c) v účtovných jednotkách, ktoré poskytujú služby, napríklad v cestovných kanceláriách, vo verejnom stravovaní sa v nákladoch v účtovej triede 5 účtujú celé sumy faktúr alebo iných dokladov a tržby za poskytnuté služby sa účtujú v účtovej triede 6.
Tweety
28.07.14,07:27
No ale kedy sa potom vyrovná účet 315/resp.378 ? Ja mám problém, že mám vystavenú fakt.do EU za tovar a je tam aj balné, aké je správne účtovanie a v akej sume teda pojde faktúra do súhrnného výkazu ? Doteraz to mali iba na 604, nijako sa tomu nevenovali.
Faktúru za tovar teda aj s balným účtuješ 311/ 604. Účet sa vyrovná pri samotnej úhrade faktúry 221/311.
pjegava
28.12.14,21:44
" promont maja

podľa mňa nemusíš mať poštové služby, stačí mať "Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb"

mne tak poradila kamoška audítorka, konkrétne mi povedala, účtuješ poštovné na 602 na vystavených faktúrach? Tak potom keď ti príde kontrola, vieš čo prvé urobia? otvoria orsr.sk, pozrú živnosti a keď nemáš sprostredkovateľskú činnosť v oblasti služieb, tak nemáš právo účtovať na 602. Ak ju medzi živnosťami máš, tak je to ok. Ja som účtovala na 604, ale kvôli obchodnej marži to idem poopravovať na 602
barbie4
20.02.15,09:06
Ja účtujem na vystavenej faktúre pre zákazníka poštovné alebo prepravné kuriérom na účet 602, náklady na prepravné t. j. poštovné, kuriér 518, tak teda, na aký účet sa má správne účtovať poštovné,kuriér na vystavených faktúrach? Ak by som účtovala na 604, zvyšuje mi to obchodnú maržu, alebo si môžem vo vnútropodnikovej smernici uviesť, že poštovné, kuriér sa budú účtovať na účte 602 a hotovo?
erow
22.02.15,10:56
http://www.uad.sk/33/uctovanie-dobierky-v-roku-2013-uniqueiduchxzASYZNbaPiNpHHX2-yKFpF2Z_f3s/
Ak som to spravne pochopila podla tohoto by sa zase malo postovne uctovat na 604. Tak ja uz neviem, 100 ludi 100 nazorov mam taky pocit.