miro22327
07.02.14,18:49
Som pracujúci-čerstvý-2týždne-starobný dôchodca,zamestnávateľ chce zmeniť pracovnú zmluvu -doteraz nepretržitý prac.pomer-na dohodu o vykonaní prác.Mám na to pristúpiť?na čo by som si mal dávať pozor pri uzatváraní novej prac.zmluvy,čo je pre mňa výhodnejšie?Ďakujem za úprimné poradenie.apo
LydaLyda
07.02.14,18:30
Ja by som nesúhlasila. Pracovná zmluva má viac výhod, oproti dohode (či už o vykonaní práce, alebo o činnosti). To že sa niekto stane počas trvania pracovného pomeru - starobný dôchodca, nie je dôvod na prerábanie pôvodnej PZ, alebu uzatváranie novej pracovnej zmluvy, alebo dokonca dohody.
kopretinka
07.02.14,18:35
ako dohodár nemáš nárok na dovolenku ani stravné lístky,ani platený "paragraf"
veronikasad
07.02.14,19:12
Odchod do starobného dôchodku nie je dôvodom na skončenie prac.pomeru. V tvojom prípade nepôjde o zmenu pracovnej zmluvy, ale ukončenie pracovného pomeru, predpokladám, že chce aby si pristúpil na ukončenie prac.pomeru dohodou.
miro22327
09.02.14,17:11
Ďakujem za odpovede,upresním môj problém.Zamestnávateľ nechce skončiť pracovný pomer iba zmenu na dohodu/nepoznám názov presne/ zrejme kvôli jeho nižším odvodom,neplateniu dovolenky,paragrafu atd.Podľa vašich odpovedí je zrejmé že pre mňa je najvýhodnejšie pokračovať v doterajšiej pracovnej zmluve-zamestnanec na dobu neurčitú.Ak to tak zostane je limitovaný zárobok?Budú sa meniť moje odvody?Prepáčte vôbec mi nieje jasná problematika,obávam sa toho ,aby som si nenarobil /zamestnaním popri dôchodku/ viac zla ako úžitku.ďakujem,apo
Katy a R
09.02.14,17:24
no určite si zle nenarobíš ;) len ostaň riadne tak ako doteraz - kým sa dá!
Kvaka
09.02.14,17:25
Ako dôchodca môžeš pracovať bez obmedzenia zárobku, odvody sa budú meniť len v tom, že ani ty, ani zamestnávateľ za teba už nebudete platiť nemocenské a invalidné poistenie, ani príspevky na poistenie v nezamestnanosti.
Opravujem, nemocenské poistenie sa platí pri riadnom pracovnom pomere, aj zamestnaný dôchodca môže samozrejme poberať PN.
Mila123
09.02.14,17:26
no určite si zle nenarobíš ;)
súhlasím.....
nič nepodpisuj, ak ťa chcú prepustiť, tak aspoň odstupné dostaneš....
a s dohodou? skončí ti po odpracovaní 350 hodín/ ročne a dovi, dopo......
Mila123
09.02.14,17:27
Ako dôchodca môžeš pracovať bez obmedzenia zárobku, odvody sa budú meniť len v tom, že ani ty, ani zamestnávateľ za teba už nebudete platiť nemocenské a invalidné poistenie, ani príspevky na poistenie v nezamestnanosti.
upresňujem......pri dohode nemocenské sa neplatí...ale pri PZ sa platí a vzniká nárok na PN......
miro22327
10.02.14,12:10
Ďakujem všetkým za odpovede, :)