RomankaP
07.02.14,22:38
Dobry den, chcela by som sa informovat ako mam postupovat ked manzel poslal zamestnavatelovi ziadost o nastupe na matersku a ma nastupit 13.2.2014 a zamestnavatel mu ju nechce podpisat. Manzel je momentalne do 12.2.2014 na marodke a od toho 13.2.2014 by mal nastupit na matersku. Co mam robit ked mu ju nepodpise?
Katy a R
07.02.14,21:45
netreba ani žiadať .. oznámiť treba. viď § 141
veronikasad
07.02.14,22:35
Oznámil to zamestnávatelovi písomne, mesiac vopred ?

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
RomankaP
08.02.14,07:00
Oznamil im to iba pol mesiaca vopred. A ak by to nepotvrdili tak moze poat do zamestnania novu ziadost s inym datumom aby to sedelo ze tsn mssiac splnil??
veronikasad
08.02.14,08:00
Akým spôsobom to oznámil a ako nepotvrdili ? Nastupuje na materskú, alebo rodičovskú dovolenku ? (bude poberť materské zo SP, alebo rodičovský príspevok z UP ) ?
RomankaP
08.02.14,08:15
Zamestnavatelovi poslal ziadost o materske, ktore musia potvrdit a poslat na socialnu postovnu a spolu s tou ziadostou sme mu poslali dohodu medzi mnou a manzelom ze on ide na matersku. A bolo mu povedane ze to nepotvrdia. A na matersku ma nastupit 13.2.
RomankaP
08.02.14,08:16
A bude dostavat matersku zo socialnej poistovne
Katy a R
08.02.14,10:16
podľa mňa je to ako s DPN - zamestnávateľ nemá na váýber - pozri ten §141
"(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie... "
Samozrejme, môže namietať, že ste dali neskoro vedieť (naozaj ste mali!) -ale či sú za to nejaké sankcie - ?? (interné predpisy aj kuknúť treba). No a skúste mu to zdôvodniť - napr že situácia v rodine sa zvrtla len teraz .. ???
A neviem veru, či zamestnávateľ musí potvrdzovať žiadosť o materské - ak aj áno - tak len kvôli výške VZ a nie preto, či s tým súhlasí, alebo nie!
Ak by bol problém - tak ja by som originál žiadosti dala rovno na SP a kópiu zamestnávateľovi.
doplním: - už ako sa potom - po návrate z MD - zachová zamestnávateľ ... to už ?????