SMartina
08.02.14,15:14
Mám doklad od Pivovary Topvar. Je to faktúra s číslom, má všetky náležitosti faktúry no chýva tam odberateľ. Úhrada faktúry je ako dobierka. Je to naozaj zaplatené pre dopravcu na dobierku. Ide o to, či to mám zaúčtovať do DF a bude to v zozname KV k DPH, alebo do hotovosti, nakoľko tak chýba odberateľ. Chcela by som sa vyhnúť tomu, že je to dám do zoznamu do KV k DPH a z firmy Pivovary Topvar to dajú do hotovosti, ako tržba čo by nemali, lebo doklad je označený ako faktúra, len na nej nemajú odberateľa, takže aké DIČ tam dajú?
Vopred ďakujem za každú odpoveď.
Katarína111
08.02.14,17:36
ja by som to dala do B3, keďže tam nie je uvedený odberateľ
KloferHladny
08.02.14,17:49
V stave ako je obchod "spapierovaný" by som to do uplatneného nároku na odpočet DPH ani nedával. Faktúra nespĺňa náležitosti ... Kam to dajú Pivovary ?
Pivovary zvyknú mať na každého odberateľa svojho zodpovedného obchodníka. Zavolajte a dohodnite opravu faktúr a evidenciu predaja. Potom je to normálna tuzemská dodávka medzi platiteľmi. Ak to necháte v takomto stave, nemáte nárok na odpočet a dodávka tovaru ide mimo režim DPH.

Zjednodušenou faktúrou je doklad do 100 EUR, kde oproti "normálnej faktúre" nemusí byť uvedená identifikácia platiteľa (príjemcu) plnenia a základ dane pre každú sadzbu dane + jednotkové ceny. Ďalej je o.i. zjednodušenou faktúrou aj doklad vyhotovený registračnou pokladnicou v zmysle 289/2009 Z.z. (Zákon o používaní ERP) pri platbe v hotovosti do 1000 EUR alebo pri platbe terminálom do 1600 EUR. Je teda uvedený doklad vyhotovený podľa zákona 289/2009 Z.z. ? Ja si myslím že nie je. Do 100 EUR by bol použiteľný na odpočet, inak nie.
JANA LC
09.02.14,07:27
Súhlasím s Katarína111, pri predpoklade platby do 1.000,- €, jedná sa o zjednodušenú došlú faktúru, nemusí byť vypísaný odberateľ, jednoznačne do B3, dodávateľ to dá do D2. Platba v hotovosti na dobierku nahrádza doklad z ERP.
aladin
21.02.14,18:05
Suhlasim s katarinou ale problem je ten- ked to zhrniem ze uvedený doklad sa javi ako klasická faktura (len tam nie je odberatel) ale nikde na doklade nie je ani DKP, a zaujimave je ze doteraz som sa nad tym ani nepozastavil. ale inak ja to davam ako uhrada hotovosti , cize davam to iba do Pokladne a nie k fakturam a + vysporiadanie faktury v hotovosti. t.j. ako zjednodusenu fakturu. (jasne dodanie na dobierku....)