lotina
08.02.14,17:25
Stále som tu, prenajímam obchodný priestor podnikateľovi, platcovi DPH( aj ja som platca DPH), na základe zmluvy. Kam to uviesť v KV a pod akým číslom, keď zmluva o prenájme nie je očíslovaná. Je len jedna. Díkk
Rozalka
08.02.14,16:36
Prenájom je s DPH?
KloferHladny
08.02.14,17:04
Nájom nebytových priestorov upravuje jeden zákon. O tom, či Nájom vstúpi do režimu DPH rozhoduje prenajímateľ a nájomca (§38). Mali by si to upraviť v zmluve. Ak si teda upravia v zmluve že nájom pôjde v režime DPH, potom nech si nezabudnú pridať "fakturačnú" doložku, t.z. akým spôsobom sa pre účely DPH bude preukazovať napr. mesačné nájomné. Môže to byť ako súčasť zmluvy: "Pre účely DPH sa táto zmluva považuje za faktúru č.659 a jednotlivé mesačné platby budú faktúrami 659rrrrmm kde mm je poradové číslo kalendárneho mesiaca trvania nájmu a rrrr kalendárny rok nájmu."
Roman1
09.02.14,10:35
napr. leasingové spoločnosti upravili splátkoví kalendáre kde pre každú platbu dali VS
KEJKA
09.02.14,19:12
aj môj klient dostal splátkový kalendár nájomného, nazvaný súhrnná faktúra /?/, kde číslo dokladu = č. zmluvy o nájme, a ku každej splátke nájmu je pripojený VS zložený z čísla zmluvy + RRMM.
Účtujem to každý mesiac ako faktúru v osobitnom číselnom rade.
KEJKA
11.02.14,17:09
ak máš na mysli môj komentár, tak áno je.
všeobecne - môže a nemusí byť, závisí od okolností.