jdobra
08.02.14,22:44
Som živnostníčka a vediem si daňovú evidenciu. Prosím o pomoc a odpovede na moje 4 nižšie uvedené otázky.
ZAHŔŇAJÚ alebo NEZAHŔŇAJÚ sa do základu dane z príjmu nasledujúce položky/príjmy:
1. Osobný vklad živnostníčky na svoj vlastný podnikateľský účet?
2. Preplatok, ktorý mi vrátila ZP na podnikateľský účet v rámci RZZP?
3. Príjem za zapožičanie didaktickej techniky inej firme, ak takéto zapožičanie nie je uvedené ako predmet podnikania? (Išlo o jednorazovú výpomoc inej firme, ktorá nemala potrebnú techniku aktuálne k dispozícii.)
4. Účastnícky poplatok za seminár vopred zaslaný na podnikateľský účet, pričom seminár sa neuskutočnil a kompletný účastnícky poplatok za seminár bol na druhý deň vrátený späť?
(A prípadne v tejto súvislosti ešte podotázka: Mám tejto ne-účastníčke, ktorá síce riadne uhradila účastnícky poplatok ale seminár sa neuskutočnil, vystaviť aj príjmovú faktúru a následne aj dobropis, keďže som jej vrátila celý poplatok naspäť?)

Ďakujem za každú dobrú radu.
Sarlotka
08.02.14,23:31
1. nie samozrejme ze nie
2. preplatok bol vrateny uz bez dane, zdravotna poistovna zrazila dan takze nie
3. ak nemate prenajom hnutelnych veci v zivnostiach a majetok, ktory bol prenajaty bol majetkom szco, nesmeli ste ho prenajat, prijem by som zdanila
4. zauctovat prijem a nasledne minus prijem,

Doplnam prispevok, ak si vediete danovu evidenciu nie je potrebne evidovat prijmy a vydavky ktore neovplyvanuju zaklad dane, nemusite clenit prijmy a vydavky (clenenie je v pripade jednoducheho uctovnictva),
cize k
1. nemusite vobec evidovat (vzdy radim pouzit logiku, v pripade, ze by som si vlozila na ucet moje sukromne peniaze tak ich mam zdanit, tzn. ked si vlozim 10 eur aj 1000 eur, nezmysel, sukromne vklady sa nedania, dani sa prijem z podnikatelskej cinnosti)
2. ak si vediete danovu evidenciu nemusite
3. nemusite clenit pri danovej evidencie prijmy (ak si vediete jednoduche uctovnictvo tak sluzby)
4. ano tak, je k tomu potrebne vystavit nejaký učtovny doklad najcastejsie teda faktura a dobropis uvediete + prijem ked ste ho obrdzali a - prijem ked ste vratili prijem

neviem stale ci vediete jednoduche uctovnictvo, alebo danovu evidenciu hore pisete ze evidenciu.
jdobra
09.02.14,15:42
Ďakujem, Sarlotka, za dobrú a rýchlu odpoveď. Čo sa týka bodu 1) tak som si bola skoro istá, že nie, akurát že sa mi to v peňažnom denníku ukazuje ako príjem, tak som sa pre istotu spýtala. Čo sa týka Vašej odpovede na bod 2), znamená to, že v peňažnom denníku preplatok uvediem (bol mi totiž zaslaný na podnikateľský účet, takže niekde ho asi uviesť treba) do príjmov nezahŕňajúcich sa do základu dane z príjmu, v kolónke ostatné? Čo sa týka bodu 3) chápem to teda ako riadny príjem zahŕňajúci sa do základu dane z príjmu. V takom prípade sa v peňažnom denníku uvádza v kolónke „ostatné“ (keďže zapožičanie didaktickej techniky nemám uvedené ako predmet podnikania), či v kolónke „služby“? No a čo sa týka bodu 4) nie som si celkom istá, Sarlotka, či som dobre porozumela. Znamená to, že účastnícky poplatok za seminár vopred zaslaný na podnikateľský účet zaúčtujem v peňažnom denníku ako riadny príjem ZAHŔŇAJÚCI sa do základu dane z príjmu v kolónke „služby“ a vystavím riadnu faktúru. A potom mám do peňažného denníka zaúčtovať o riadok nižšie zaúčtovať tú istú sumu s mínusovým znamienkom ako mínusový príjem ZAHŔŇAJÚCI sa do základu dane z príjmu v kolónke „služby“ a následne vystavím dobropis? Ďakujem Vám vopred za spresňujúcu odpoveď, lebo úprimne, veľmi sa v tom nevyznám.
jdobra
10.02.14,16:30
Ďakujem Vám za všetky rady, pomohli ste mi. Vediem si len bežnú daňovú evidenciu (teda nie JU), ale radšej používam peňažný denník, hoc viem, že by som to nemusela.
Prosím Vás ešte o jednu radu. Dnes som si bola pre formulár daňového priznania za rok 2013 a zistila som, že tam oproti minulému roku pribudli (VI. oddiel) tri nové tabuľky. Vediem si, ako som už písala, len bežnú daňovú evidenciu (teda nie JU, nemám ani zamestnancov, ani nedosahujem vysoký príjem a ani nejdem podľa paušálnych výdavkov), prosím, poraďte mi, ktorá z tých troch tabuliek (1a, 1b, 1c) sa v takom prípade vzťahujem na mňa, teda ktorú tabuľku mám vo formulári daňového priznania za rok 2013 vypĺňať. Ďakujem.
Sarlotka
10.02.14,18:51
tabulka č. 1a udaje danovnika z danovej evidencie podla §6 ods 14 a pockajte si ked bude danove zapracovane v edaniach nevypisujte ho rucne, v edaniach budu kontrolne sucty a pomoze vam to pri vypisovani ...
jdobra
15.02.14,14:30
Ďakujem za túto radu, vyplním teda v daňovom priznaní tabuľku 1a podľa § 6 ods. 14. Počkám aj na spomenuté daňové zapracovanie v e-daniach. Zachytila som niekde v správach zmienku, že by to mali dať ľuďom k dispozícii do konca tohto týždňa, nie som však veľmi zdatná, kde by som si takéto e-dane mohla stiahnuť z webu. Prosím, môžete mi poslať hyperlinku, na ktorej sa dajú stiahnuť vyplniteľné formuláre daňového priznania za rok 2013?