majahor
09.02.14,09:05
Dobrý deň
Mám tu takú pre mňa nie bežnú zmluvu, uzavretú medzi fyzickou osobou a neziskovou organizáciou. Fyz.osoba vlastní nehnuteľnosť a túto poskytuje do užívania neziskovke. Tá jej za to mesačne platí dohodnutú sumu, nájom nehnuteľnosti. Po dovŕšení poslednej splátky bude nehnuteľnosť patriť neziskovej organizácii. Splácať sa bude cca 20rokov Moja otázka je, či tieto mesačačné splátky sú pre neziskovú organizáciu daňovo uznateľný výdavok a či naopak tento príjem je pre fyzickú osobu príjem, ktorý musí zdaniť. Ďakujem
Ice dive
09.02.14,08:35
no toto skôr vyzerá na predaj na splátky resp. leasing ako bežný prenájom... náklady na strane neziskovky by som účtoval obdobne ako splátky úveru a fyzická osoba tu sa jedná tiež o predaj na splátky... a to či to musí zdaňovať... hmm asi záleží od toho koľko rokov danú nehnuteľnosť vlastnila ak napríklad 5 rokov a teraz to začne predávať... tak by som to nezdaňoval.... ale ak do 5 rokov tak príjem podlieha dani z príjmu.... tam by som sa ale poradil ešte s daňovým poradcom... lebo nevieme kedy presne dôjde k prevodu danej nehnuteľnosti na katastri...
KEJKA
09.02.14,09:04
nejdú komentáre, resp. nefunguje požiadavka na upresnenie, takže:
na základe akého ustanovenia v zmluve je zaručený prechod vlastníctva na neziskovku?