lubica mo
09.02.14,14:19
zrusenie opatrovnictva a nesvojpravnosti
lubica mo
09.02.14,13:35
je zbaveny podpisoveho prava a chcela bi som ho do opatery ako vybavit doklady ked ich ma pri sebe jeho mama chceme zit v spolocnej domacnosti spolu a newiem ako tento problem doriesit
buchač
09.02.14,13:36
Na príslušný súd ...

Viac povie google .
evuš
09.02.14,13:47
Aký dôvod bol pre zbavenie nesvojpravnosti ??? Iba súd môže rozhodnúť...podľa bydliska nesvojprávneho...
lujza.j
09.02.14,13:51
luja5
09.02.14,14:55
Zmenila si zadanie-popis otázky, ale aj tak je riešenie len cez súd, ako už je spomenuté v iných príspevkoch.
Dá sa obrátiť na súd s návrhom na vrátenie spôsobilosti na právne úkony (§ 186 Obč. súdneho poriadku = http://www.zakonypreludi.sk/zz/1963-99/znenie-20131001). V prípade kladného rozhodnutia súdu by zanikol aj dôvod, aby doklady Tvojho frajera mal niekto iný a niekto iný za neho niečo podpisoval.
Súdu sa môže podať aj návrh na zmenu opatrovníka, pokiaľ by vrátenie spôsobilosti na právne úkony neprichádzalo do úvahy. V tomto prípade by bolo potrebné dokázať, že matka porušuje svoje povinnosti alebo zneužíva svoje práva vyplývajúce jej z opatrovníctva, ktoré jej boli ustanovené súdom a že je predpoklad-záruka, že Ty budeš lepšie hájiť záujmy Tvojho frajera, ako jeho matka. Aspoň si myslím, že iba to, že chceš s frajerom žiť v spoločnej domácnosti, súdu asi nebude stačiť.
x x x x x
Ospravedlňujem sa, až teraz som si všimla, že si zadala duplicitne otázku, len zakaždým inak.
http://www.porada.sk/t234974-ako-sa-da-zrusit-nesvojpravnost-mojho-partnera-a-zrusenie-opatrovnictva-co-sa-tika-jeho-mami-ktora-ho-uz-viacejkrat-zavrela-na-liecenie-vyuziva-ho-len-kvoli-peniazom.html
luja5
09.02.14,15:06
lulu919
09.02.14,18:15
vo veci nesvojprávnosti rozhodoval okresný súd , ten istý súd môže zrušiť svoj rozsudok. Treba podať návrh na súd na vrátenie spôsobilosti na právne úkony. Treba priložiť lekársku správu.
Mila123
09.02.14,18:19
lekárska správa nepomáha...
dotyčnému je potrebné zabezpečiť súdno-znalecký posudok / to mu ale nevyhotoví ošetrujúci lekár/, cena za posudok je cca 250 €, zvyčajne to uhrádza OS, ktorý osloví súdneho znalca v odbore psychiatria.....
ale pre istotu opýtaj sa (ak ti poskytne info) jeho ošetrujúceho lekára / psychiatra.....
mám veľmi blízko k jednej SZ a tá ešte nikdy neodporúčala navrátenie svojprávnosti, ale za pokus to stojí.......