M3G
09.02.14,18:43
Ako účtujete zálohy v jednoduchom účtovníctve v roku 2013?

Priznám sa, že po preštudovaní postupov účtovania a iných dokumentov, neviem, či mám napr. zálohy na materiál účtovať do "ostatných výdavkov" alebo do "zásob".

Ide mi hlavne o tie zálohy, ktoré neboli vyúčtované do 31.12.2013. Viete niekto poradiť?
Zita5
09.02.14,17:56
Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu................


Ja osobne by som účtovala uhradenú zálohu za materál do zásob .Určite by som spravila aj členenie na túto/ tieto zálohy .
M3G
09.02.14,18:02
Ďakujem za názor.

Nie som si istý preto, lebo je to tak zvláštne napísané v postupoch.....v ostatných výdavkoch sa účtujú aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm e) prvého až piateho bodu.....a keďže zálohy nie sú uvedené v tých bodoch, logicky mi vychádza účtovať zálohy do "ostatných výdavkov"
Zita5
09.02.14,18:47
Je to na Tebe ako sa rozhodneš , ale ja to beriem ako zálohu súvisiacu s obstaraním materiálu , preto ma to ťahá do zásob .