romanxxx222
09.02.14,17:59
Poprosím vás o radu v nasedovnej situácii: ZTP-S dieťa s parkovacím preukazom, na vozíku, privezie vodič na ztp park. miesto. Auto je riadne označené, teda bol dodržaný zákon. Ak však vodič "odprevadí" osobu na vozíku (napr. škola, rehabilitácie, návšteva rodiny a pod.), odíde s autom zo ztp miesta a neskôr sa na ztp miesto vráti, kôli miestu pre naloženie vozíčkara porušil tým zákon? Auto je stále označené platným preukazom. Podľa mestskej polície, keď sa vrátil k autu na ztp mieste už sám, po odprevadení vozíčkara, porušil zákon, lebo ztp osoba tam práve nie je prítomná. Máte s týmto niekto skúsenosti? Resp. poprosím odkaz na zákon ktorý túto konkrétnu situáciu rieši, upravuje. Zatiaľ som nič také nenašiel, iba všeobecné znenie. Podotýkam, že nejde o to, blokovať vodičom ztp miesta bez vozíčkara iba na základe preukazu, ale takéto situácie sú v praxi bežné, preto ma postup policajtov zaskočil. Má si vodič natočiť na mobil vykladanie vozíčkara kôli dôkazu?? :)
karakul
09.02.14,17:05
... porušenie konkrétneho zákona a jeho § majú povedať hneď policajti.
romanxxx222
09.02.14,17:09
Bolo to od nich "iba upozornenie" bez pokuty, tak som sa v tom nechcel vŕtať :)
...o to viac som zvedavý, či túto konkrétnu situáciu rieši, upravuje aj zákon...
buchač
09.02.14,17:09
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
n) na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené

§ 44, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Parkovací preukaz sa môže používať na vozidle prepravujúcom fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí.

(7) Vodič vozidla s parkovacím preukazom môže stáť na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

(8) Ustanovenia odseku 7 a § 23 ods. 3 sa vzťahujú aj na vozidlá označené dokladom podľa Dohovoru o cestnej premávke podpísaného 8. novembra 1968 vo Viedni v znení neskorších predpisov (ďalej len "Viedenský dohovor").

http://auto.sme.sk/c/5177089/na-mieste-pre-vozickarov-smu-parkovat-len-niektori-zdravotne-postihnuti.html

P.S.:
Mestská polícia sú dilinovia , ktorí hľadia iba výpalné vyberať .
Na Tvojom mieste by som sa nimi ani nebavil ( respektíve by si aj vypočuli , čo teda fakt nechceli !!! )...ak by chceli pokutu vyrúbiť , tak smola .
Šiel by som na priestupkové konanie , s patričnými dôkazmi .

DOPLNENIE , dôkaz o výpalníctve :

http://www.nudavpraci.sk/wp-content/uploads/2014/02/Hlavne-pomáhať-a-chrániť.jpg
Chobot
10.02.14,09:55
Do 31.12.2008 vydávali parkovacie preukazy (vtedy sa to volalo osobitné označenie vozidla prepravujúceho osobu ZTP) miestne úrady na základe zákona 315/1996 § 41. Toto označenie, pokiaľ si dobre pamätám, sa viazalo na vozidlo, na ktoré bolo vydané pre osobu ZTP.

Od 1.1.2009 vydáva parkovací preukaz UPSVaR a je vydané na osobu ZTP. Takže táto osoba ho môže použiť v hociktorom aute, ktoré použiva na prepravu.



Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 v § 44 uvádza podmienky používania parkovacieho preukazu a osobitného označenia:

2) Parkovací preukaz sa môže používať na vozidle prepravujúcom fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí.

(3) Vodič vozidla podľa odseku 1 písm. b) alebo podľa odseku 2 je povinný osobitné označenie alebo parkovací preukaz odstrániť z vozidla, ak sa nepoužíva na účel, na ktorý je určený.

V praxi to znamená, že takto označené auto môžeš mať len vtedy, ak sa auto používa na prepravu osoby ZTP. Ak takúto osobu v aute nemáš, si povinný toto označenie odstrániť. Takže buchač nemá pravdu v tom, že sú to dilinovia.

Ide o to, aby sa tento preukaz nezneužíval. Pokiaľ neprepravuješ osobu ZTP, ktorej bol preukaz vydaný, nemáš právo tento preukaz používať. Toľko litera zákona.

Sú situácie ako tá tvoja, že dovezieš osobu ZTP niekam, odparkuješ na vyhradenom mieste a vrátiš sa bez osoby ZTP. Toto sú situácie, kedy záleží na prístupe daného príslušníka. Ak to rozumne obhájiš (je ráno, za rohom je škola, kde chodí ZTP dieťa), tak by mali uznať, že si oprávnene použil parkovací preukaz. Ak k tomu dôjde, mal by si túto skutočnosť vedieť preukázať alebo dokázať. V takom prípade by ti nemali dať pokutu, lebo bol splnený účel prepravy osoby ZTP. Ak ale pôjdeš na nedeľný nákup do obchodného centra bez dcéry, asi im ťažko vysvetlíš, že si tam s dcérou.

Ja bežne odparkujem večer na vyhradenom mieste, pretože ráne beriem dcéru do škôlky a tam je najlepšie ju naložiť. Ak odparkujem inde, zvyknú sa na mňa natlačiť tak, že ani dvere neotvorím. Cez noc nechám označenie v aute. Zatiaľ s tým nebol problém.
buchač
10.02.14,10:03
CITUJEM :
Takže buchač nemá pravdu v tom, že sú to dilinovia.

ODPOVEDÁM :
Len dilino sa pozastaví nad poniektorými skutočnosťami .
Prečo dilinovia neodchytávajú tých " invalidov " pre nákupnými strediskami ???
Dilinov ( mestských policajtov ) som mal vždy v trubke , mám a aj budem mať !
Vždy som si svoje obhájil ...

Ide o to , že mestská polícia má v popise tých povinností aj iné a nie iba striehnuť niekde v závetrí a následne papučky dávať a pokuty vyberať .
Peggynka
10.02.14,11:03
Ak tomu rozumiem,po vyložení ŤZP dieťaťa si odišiel z parkovacieho miesta a neskôr si sa preň vrátil.V zmysle zákona si mal preukaz odložiť ,keď dieťa nebolo v aute a keď si sa preňho vrátil,mal si preukaz vyložiť a zaparkovať.Povinnosť preukázania porušenia zákona majú policajti;však im povedz,môžte so mnou ísť,tam a tam je moje dieťa...zastupuješ právo svojho dieťaťa,nesmieš byť taký "upejpavý" a v žiadnom prípade neplať nejakú pokutu,nech ťa dajú na prejednanie,keď si v práve a preukaz si nezneužil.
buchač
10.02.14,11:24
BINGO !!!

Ja by som šiel ešte do festovnej tvrdosti na záver tej " diskusie " s dilinami ...
Teplé veta by nasledovala :....." buďte radi , že nemáte také problémy "....alebo niečo v takom význame !!!
Peggynka
10.02.14,12:11
Ja som raz videla pri vyhradenom parkovacom mieste takú "dodatkovú" tabuľku:Keď mi beriete moje miesto,vezmite si aj moje postihnutie.
Potom mu prestali ľudia parkovať na mieste.
vicktor
12.02.14,09:03
Je to v poriadku, v pripade hrozby pokuty odmietnut a vyziadat si identifikaciu policajta.
Otazna je tu iba jedna vec, ktoru vodici bezne porusuju - ZTP oznacenie moze byt na vozidle len ked sa dotycna osoba v aute prepravuje. Cize po vylozeni v skole oznacenie odstranit/zakryt a po opatovnom navrate zasa ukazat.
Tak ci policajti nenamietali, ze vas videli prichadzat s oznacenym vozidlom a vy ste nikoho neviezli toto by pokutovat mohli.
Chobot
12.02.14,09:52
vicktor, ale tu ide o prípad, kedy rodič dovezie dieťa, odstaví na parkovisku, kde je vyhradené miesto pre ZTP. Vyloží dieťa a teraz čo? Má dať preč označenie vozidla a má preparkovať? Akonáhle odstráni označenie, nie je oprávnený stáť na tom mieste.

Ak sa vráti zo školy bez osoby ZTP a má označenie, tak je otázne, či vozdilo slúžilo danému účelu. Doslova vzaté nie, lebo v tom čase je v aute už len vodič, ktorý nie je ZTP.

Ak to ale pojmeme v širšej súvislosti, tak áno, pretože auto doviezlo osobu ZTP, ktorá tam vystúpila, bola odprevadané do zariadenia a vodič následne auto odparkoval. Ide len o to, aký dlhý čas je vozidlo bez osoby ZTP.

Teraz si zober toho mestského policajta. Vidí chlapa, ktorý príde k autu označenému parkovacím preukazom, ale sám nie je ZTP. Z ich pohľadu porušuje zákon o cest. premávke, lebo auto neslúži na prepravu osoby ZTP. Ako oni môžu vedieť, či ten vodič nemá non stop ten preukaz za oknom? Ak mu uznajú argument, že odviezol dieťa do školy, je to na nich. Ak nie, bude to musieť vodič preukázať.

Aj ja večer zaparkujem na označenom mieste, pretože ráno nakladám dcéru do auta. Alebo by som mal parkovať inde a ráno prísť s kočíkom k autu, preparkovať na označené miesto a tam naložiť dcéru? Lebo na bežnom mieste nie vždy mám dostatočný prístup do auta.
buchač
13.02.14,08:55
Je toto normálne ????

Viď obrázok v príspevku ...