Washix
09.02.14,18:10
Vie mi poradit niekto kvalifikovany ohladne zapojenie elektroinstalacie v obyvacke? Jedna sa o nasledovny problem. Potrebujem zapojit asi 30kusov bodovych svetiel ale na dva identicke vypinace na roznych miestach v izbe. Obidva musia byt dvojvypinace pricom jeden by zapol-vypol vsetky svetla a ten druhy len napr. 5 z nich. A aby to fungovalo ako alternativa s druhym identickym vypinacom. Dakujem. Blizsie info mozem aj s nakresom poslat mailom. Kontaktujte ma na email washix@gmail.com. Dakujem.
lapejko
09.02.14,17:52
potrebuješ dva kusy vypínačov dvojpáčkových 6+6, do jedného príde prívod fázy, ktorý premostíš aj na druhú polovicu vypínača, 2 x 2 drôty idú k druhému vypínaču, z ktorého pokračujú dva drôty k zdrojom svietidiel alebo svietidlám priamo, ale súčet príkonu svietidiel by nemal prekročiť možnosti vypínača, neviem aký limit vo Wattoch je na jeden vypínač.
canbo
09.02.14,18:11
Podla popisu nie je možne zapojenie pomocou klasických vypínačov ( Jena páčka zapne/vypne všetky žiarovky a druhá zapne/vypne iba päť z tridsať)
.
Také zapojenie je možné iba pomocou komponentov inteligentnej inštalácie, kde je možné "naučiť" vypínač ktoré svietidlo z tridsiatich zasvieti a kedy zhasne , poprípade naučiť ho stmievanie a podobné ....

Všetko záleží od peňaženky . Klasické zapojenie pomocou vypínačov a prepojovacích káblov vychádza na cca25€, ale inteligentné zapojenie cca od 100€.
LukyKs
09.02.14,18:15
Aj jeden vypínač zapne-vypne
načo máš dvojvypínač?

alebo si mysle 2ks schodišťových "dvojvypínačov "
lapejko
09.02.14,18:18
ja som to takto pochopil.
Martin1310
09.02.14,20:52
Z dvoma schodiskovými dvojvypinačmi sa to dá ale jedine tak že sa ti bude dať zapnúť/vypnúť jednou dvojicou vypinačov 5 žiaroviek a druhou dvojicou 25 žiaroviek, čiže ked budeš chcieť aby svietili všetky tak budeš musieť zapnúť oba vypinače na jednom z schodiskových vypinačov.
Tak ako si to napísal sa to vypinačmi nedá a popravde neviem prečo potrebuješ aby to bolo práve tak, mne príde že je to jedno.