Dušan Moravský
09.02.14,18:48
Prečo mažeš otázku???? To sa na porade nerobí!!!!


Potom tie odpovede vyzerajú ako nezmyselné! Ľudia sa ti snažia odpovedať, a ty sa im takto odvďačíš.
Zadanie som vrátil späť.
uzavrel som predkupnu zmluvu na stavbu domu, so zmluvnou pokutou v pripade ak sa zmluva neuzavrie do istého terminu. medzi tým sme začali s manželkou rozvodové konanie, no pán ma predbehol a manželke nanutil podpisanie odstupenia predkupnej zmluvy. poslal som mu poštou aj potvrdenie o podaní o rozvod + dalši doporučení list s doručenkou ,že sa odvolavam neplatnosti odstupenia od zmluvy ktoré bolo podpisané len mojou manželkou, ak si to neprevezme na pošte znamená to ,že v podstate o ničom nevie, a pokutu musim zaplatiť?dakujem za odpoved
ivka70
09.02.14,17:51
A bolo v zmluve mozne odstupenie, pokial by ste sa rozvadzali?
Lebo, obavam sa, ze zmluvnu pokutu zaplatis, ci panovi posles alebo neposes akekolvek dokumenty, pokial jedinou podmienkou bolo uzavretie zmluvy do urc. dna, a tu ste nedodrzali.
Alebo to, ze chces uznat za neplatne odstupenie od zmluvy podpisane manzelkou znamena, ze chces zmluvu dodrzat a stavbu realizovat?
Dušan Moravský
09.02.14,17:55
praveže v zmluve nie,len znamy pravnik čo mi to písal sa mi odvolal na paragraf 50 ods.3 podla ktoreho predkupna zmluva zanika, len manželka mu to podpisala a tym to cele......tým ,že by som mu to uznal za neplatné, stále by teda platilo ,že sa rozvadzame a som z toho vonku.
ivka70
09.02.14,17:58
Potom sa riad pravnikom, ten pozna detaily zmluvy, poradi ti aj v otazke dorucovania.
Dušan Moravský
09.02.14,17:59
ved to ,že už je nejak bezradný, ale dakujem za odpoved
Bednarova J
09.02.14,18:40
Pravdepodobne ste podpísali zmluvu o budúcej zmluve. Aj keď ste podal návrh na rozvod, ešte to neznamená, že ste rozvedený. Až právoplatnosťou rozvodového rozsudku. Otázka sa týka, bežných úkonov, ktoré môže robiť ktorýkoľvek z manželov počas existencie bezpodielového spoluvlastníctva. Okrem toho je potrebný súhlas oboch manželov. Okrem toho platí v slovenskom práve, že využitie inštitútu odstúpenia od zmluvy ( z dôvodov podľa zákona, zmluvy).
Zmluvná pokuta je zabezpečovací prostriedok plnenia zmluvných povinností a jej podstatu môžeme charakterizovať ako sankciu za nesplnenie, respektíve porušenie povinnosti, ktorej splnenie zabezpečuje. Zo samotnej podstaty zmluvnej pokuty vyplýva jej funkcia, ktorá spočíva v tom, že zmluvná pokuta je hrozbou pre dlžníka, ktorý, keď nesplní svoj záväzok, postihne ho majetková sankcia – povinnosť zaplatiť zmluvnú pokutu.Vyplýva to z ustanovenia § 544 ods. 1 Občianskeho zákonníka, z ktorého možno vyvodiť, že zmluvnú pokutu možno viazať len na prípad porušenia zmluvnej povinnosti.Odstúpenie od zmluvy, a to bez ohľadu na to, či vyplýva zo zákona alebo zo zmluvy, či k nemu dôjde v dôsledku jednostranného právneho úkonu jednej zmluvnej strany, alebo dohodou strán, nie je porušením zmluvnej povinnosti. Práve naopak, je to výkon práva opierajúci sa buď o zákon, alebo o zmluvu. Preto, ak si strany dojednajú zmluvnú pokutu ako dôsledok odstúpenia od zmluvy, musí byť takáto dohoda kvalifikovaná ako neplatná, lebo nespĺňa základný predpoklad požadovaný zákonom, neviaže zmluvnú pokutu na porušenie zmluvnej povinnosti. Dôvodom neplatnosti je teda rozpor so zákonom (§ 39 OZ). Stanovisko, že odstúpenie od zmluvy nie je porušením zmluvnej povinnosti, ale výkonom práva, a preto nemôže byť sankcionované zmluvnou pokutou, zaujal aj Najvyšší súd Slovenskej republiky, a to opakovane, keď judikoval, že odstúpenie od zmluvy nie je porušením zmluvnej povinnosti, ale výkonom práva, ktoré vyplýva buď zo zákona, alebo zo zmluvy, a preto nemôže byť sankcionované zmluvnou pokutou. Odstúpenie od zmluvy, resp. skutočnosť , aby niektorá zo zmluvných strán neodstúpila od zmluvy, nemožno zabezpečiť zmluvnou pokutou. Hoci naša právna úprava spravidla viaže odstúpenie od zmluvy na porušenie zmluvnej povinnosti, alebo aspoň na hrozbu takéhoto porušenia, samotné odstúpenie od zmluvy nie je priečiace sa právu (contra legem). Je to právny úkon v súlade s právom (preater legem), aj keď príčina, ktorá viedla k odstúpeniu od zmluvy, spočívala v porušení zmluvnej povinnosti. Nútiť subjekt, aby nevykonal svoje právo pod hrozbou sankcie, je samo osebe v rozpore s právom. Využitie oprávnenia vyplývajúce zo zmluvy, respektíve zo zákona, nemôže byť sankcionované. Preto aj dohoda strán, ktorá odstúpenie od zmluvy jednou zo zmluvných strán postihuje sankciou (zmluvnou pokutou), je pre rozpor so zákonom (§ 544 ods. 1 OZ) absolútne neplatná (§ 39 OZ).
Okrem toho termín nanútenie odstúpenia od zmluvy evokuje protiprávne konanie.

Teda ide o tieto právne problémy:
- mohla manželka sama platne zrušiť zmluvu
- ako ste mali dohodnutú sankciu
- mohli ste na zrušenie zmluvy viazať sankciu, ak áno boli splnené podmienky...

A teraz ku otázke: fikcia doručenie, pokiaľ ste si v zmluve niečo iné nedohodli platí len pre úradné doručovanie zásielok. ( súdne, exekučné, správne...)
Chobot
09.02.14,19:18
Pre istotu kopírujem tvoj príspevok, keby ti znovu napadlo ho vymazať.

praveže v zmluve nie,len znamy pravnik čo mi to písal sa mi odvolal na paragraf 50 ods.3 podla ktoreho predkupna zmluva zanika, len manželka mu to podpisala a tym to cele......tým ,že by som mu to uznal za neplatné, stále by teda platilo ,že sa rozvadzame a som z toho vonku

ved to ,že už je nejak bezradný, ale dakujem za odpoved