zuzana
28.05.04,08:52
Chcela by som sa spýtať, či keď účtujete došlé a odoslané faktúry, účtujete priamo na doklade (perom), alebo používate tzv.účtovací predpis(doklad, ktorý sa priloží k faktúre), teda neúčtuje sa priamo na faktúru?Je možné účtovať na tento účtovací predpis, ktorý si sama spravím, alebo musí byť to tlačivko zo Ševtu?Ako to robíte vy?
Dada
28.05.04,07:05
Ja mám vyhotovené také drevené pečiatky a tie dám na prijaté faktúry a vpíšem tam zaúčtovanie. Pri vystavených faktúrach mi zaúčtovanie tlačí priamo na faktúru.
Luna
28.05.04,07:10
Ja mám urobenú tabulku v EXCELI.Môžeš to robiť,buď si dáš spraviť pečiatku (aj ja som si dala ju urobiť),alebo si tiež urobíš tabulky,alebo kúpiš orginál v tom Ševte.Je to len na tebe.Teraz som po kontrole DPH a aj účto,mám overené audit.,nikto nemal výhrady proti tomu.
Luna
28.05.04,07:13
Tá tabulka má výhodu,keď sa pomýlim tak ju jednoducho prelepím.Keď som si pečiatkovala,stalo sa občas že som to mala doškrtané,škaredé.Ahoj.
zuzana
28.05.04,07:15
Takže to riadne môžem naúčtovať na to tlačivo a pricviknúť to ku každej faktúre?
Luna
28.05.04,07:47
Ja "košielku"lepím na každú došlú faktúru.Na vystavené fa.mi robí hneď s košielkou.Lepenie sa mi viac osvedčilo.O 10 rokov,to tam bude,nestane sa mi,že to bude pokrčené alebo odpadnuté. V Exceli mám urobené aj zberné výdavkové doklady,(tabulky)tiež s kontáciami.Potom tie doklady už len prilepím na na ten VD.
Beata
28.05.04,09:54
Luna, nemohla by si prosím ťa "prilepiť košieľku" toho zberného výdavkového dokladu aj sem na poradu? :)
Práve totiž uvažujem, že si aj ja urobím takýto doklad v exceli, nakoľko mám veľa dokladov jedného druhu a začínajú mi šanony hrubnúť, takže to trochu zredukujem. Možno ma trochu inšpiruješ.
ZuzanaA
28.05.04,11:00
Ja mám tiež spravenú pečiatku, a má to tú výhodu, že nemám potom také hrubé doklady, lebo to sa nezdá, ale papierik k papieriku a hneď je to hrubá kopa. A keď sa pomýlim premažem to bielitkom a nie je to až také hrozné.
Luna
28.05.04,11:33
Ak sa mi to podarí,tak to prilepím sem na poradu,ak nie pošlem Ti to mailom.
ekin
28.05.04,12:28
tak peciatka je OK, nezabera miesto, ako vravis, ale to bielenie je....nepripustne, my sme pouzivali taku bielu tenku lepiacu pasku - opravnu, ktorou sme prelepili pôvodny zapis a napisali novy, paska bola post-it, cize sa dala odlepit a prilepit a bolo vidiet, co tam bolo pôvodne zauctovane. Co si pamatam, opravy uctovnych zapisov môzu byt iba tak, aby bolo zrejme, co sa opravovalo a k akej zmene doslo...
Preto radsej prilepujem ci pristikujem papieriky z excelu, ktore som si vytvorila a viem ich kedykolvek vymenit, aby boli citatelne a nie zacmarane. Tzv. "štábna kultúra" sa ešte nosi.. :-)
Hanka
17.06.04,07:24
Ja si kazdu doslu fakturu zakladam tak, ze si ich od seba oddelim "kosielkou" a na kazdej kosielke mam vytlacenu predkontaciu. Vlatne tu fakturu zabalim do kosielky : Vyzera to asi takto :
ANNA
17.06.04,07:36
Na dodavateľské faktúry prikladám likvidačný list. Slúži na viac vecí. Rozpis zauúčtovania, prehľad o úhrade... atď. Ale hlavnú úlohu má v tom, že si zodpovedný pracovník za správnosť faktúry môže nať písať čo len chce. A tým je orig. faktúry nepopísaný. Píše sa tam aj napr. stredisko, číslo príjemky, na čo je materiál použitý atď. Význam to má hlavne vo väčších firmách, kde kontrolujú faktúry aj viacerí pracovníci. Samozrejme sa dá upraviť priamo na podmienky firmy.
ekin
17.06.04,07:42
"košielka" či tzv. likvidačný lístok je dobrý tam, kde je potrebné viacero podpisov, ked DFA prechádza cez sklad k obchodníkovi, aby bolo zjavne, kto ju uz mal v ruke...
Kedze ja to vsetko nepotrebujem, prikladam iba vzor jednoducheho kont.listka, na ktorom si viem preddefinovat aj najcastejsie protiucty 5../321
nafotim, nastriham a vyplnam :-)
bea
17.06.04,08:18
Ja používam tiež len jednoduchý predkontovací lístok. Košieľka by mi zdvojnásobila množstvo listov v šanone a ja nepotrebujem viac podpisov a poznámok k faktúram.
Daniela
17.06.04,08:20
máme taký program, ktorý nám dovolí zaúčtovať fa len cez likvidačný list, ktorý obsahuje všetko -účtovací predpis, číslo likvidity, názov firmy atď.
viktoria
17.06.04,08:23
Pre Danielu: Aky mate program?
porfin
17.06.04,08:30
U nás používame tieto "košieľky", pretože potrebujeme mať aj odsúhlasené kto vlastne objednal tovar/službu a kto odsúhlasil jej úhradu....
Pri vyšlých fa máme nastavený soft.tak,že pre zákazníka vytlačíme bez predkontácie a do učtáni idú s vytlačenou predkontáciou.
zuzi
17.06.04,08:53
My rozkontujeme fa na viacero stredísk a vytvorili sme si takýto kontačný lístok. Prešli sme aj cez daňovú kontrolu a audit.
Daniela
17.06.04,11:06
Viktória, Datalock
Hanka
17.06.04,11:10
Daniela uctujes v Dalatocku W ? Ako cez knihu fa, alebo preddenik?
ANNA
17.06.04,12:04
Hanka aj ja mám Datalock W. A pri zauáčtovaní faktúry mám nastavené, aby doklad prešiel hneď do denníka. Odtiaľ vytlačím košieľku na faktúru. Tam je účtovanie. Pri odberateľských faktúrach tlačím súhrnný doklad o účtovaní ( kde si vytlačím na jeden list viac faktúr ). Je to predsa menej papiera.
viktoria
18.06.04,05:03
Na jednom školení mi bolo povedané, že podľa nového zákona o účtovníctve (platného od 1.1.03), nestačí doplniť predkontácie na došle doklady (faktúry, bankové výpisy), ale treba vystaviť zvlášť účtovný doklad, ktorý obsahje všetky predpísané náležitosťi podľa §10.
ANNA
18.06.04,05:34
No Viktória nieviem ako to je myslené. Predpokladám, že používaš Datalock W. Ja po zaúčtovaní vytlačím košieľku a podpíšem ju, priložim k faktúre. Na košieľke je všetko čo má obsahovať: účtovanie, dátumy, podpis. Práve teraz mi skončila kontrola na dani z prijmu a žiadne námietky proti tomu nemali a audit mám každý rok a auditor tiež nič nenamieta. Myslím, že je úplne jedno ako vyzerá košieľka, krycí list alebo hovorme tomu hoci jako, aj tá pečiatka môže byť. Musí len spĺňať všetky náležitosti.
Danka Kosibová
18.06.04,05:39
ahoj viktoria,
mas nejaky zvlástny uctovny doklad,ktory treba dokladat k fa, vypisom, tak ako si to hovorila? Ak ano, vies sem prosim nejaky prilozit? Dakujem
viktoria
18.06.04,05:47
Používam programy AbraGold a MoneyS3. V samotnom programe mám preddefinovaný tlačové výstupy na všetky doklady: Fa, bankové výpisy, interné doklady, príjemky a dodacie listy, aj pokladničné doklady, ktoré obsahujú: zúčasnené strany, peňažnú čiastku, dátum vyhotovenia, dátum účtovného prípadu, a miesto na predkontácie. Po vytlačení podpíše najprv osoba zodpovedná za účtovný prípad a po zaúčtovaní aj účtovník.
Danka Kosibová
18.06.04,05:49
Anna, mam to chapat tak, ze ked napriklad na doslu fa, dam peciatku, ktora obsahuje interne cislo fa, datum zauctovania, podpis, predkontaciu-ucty a sumy, je to oK?
ANNA
18.06.04,05:57
Áno. to úplne stačí. Ale ak ste väščia firma musíte sa riadiť inter. smernicami ( napr. ak musí byť viac podpisov, napr. zaúčtoval, schválil..)
marianlukac
15.10.08,10:40
Viete sem niekto hodit vzor takej peciatky alebo kde ste ju objednavali. Dakujem
Alexandra777
25.11.08,11:06
ahojte, neviete mi prosím Vás nietko poradiť, či môžem kurzové rozdiely voči jednému dodávateľovi, ktoré mi vznikli v rámci jedného dňa z titulu platby záväzku viacerých faktúr, zaúčtovať na jeden interný doklad?
Rozalka
26.11.08,20:32
Viete sem niekto hodit vzor takej peciatky alebo kde ste ju objednavali. Dakujem
Prikladám vzor na Dfa a VFa
Adiks
07.11.12,12:30
Môžem pri účtovných dokladoch (s výnimkou faktúr) ako príjemky, dodacie listy (máme jeden súhrnný DL, v ktorom sú zahrnuté všetky predaje tovaru za daný deň), výdajky, prevodky atď. namiesto preddefinovanej košieľky vytlačiť z účt.denníka údaje o tomto účt.doklade, ktoré obsahujú číslo dokladu, dátum účtovania, číslo účtu zaúčtovaného na MD strane a na D strane (predkontácie), stredisko, účtovanú čiastku a pripojím podpis osoby zodpovednej za účtovanie. Musím mať urobenú košieľku aj na takéto skladové doklady?
Adiks
08.11.12,06:42
Posúvam ....
TomasBugiy
16.10.15,10:20
Mám podotázku k tejto téme, tak nechem zakladať novú. Faktúry účtujem vždy tak, že si tlačím zaúčtovania a tie potom lepím k faktúram (či už vystavené alebo prijaté). Mám však teraz klienta, ktorý má eshop a tak vystavuje fakktúry v malých sumách a je ich ročne v tisícoch. On mi pošle XML súbor z jeho systému a ja si to stiahnem do svojho účtovného programu. Faktúry mi tlačí on. Nakoľko sa mu nedá tlačiť faktúry s účtovacím predpisom, je možné urobiť Internou smernicou, že všetky faktúry s nejakým číslovaním sa účtujú ako tržby z predaja tovaru na číslo účtu 604AAAv sume základu, DPH na 343AAA a spolu na účet odberateľov 311AAA. Aby som to nemusel všetko pečiatkovať alebo lepiť? Stretol sa už niekto s niečim takým?
kn-alka
16.10.15,12:04
je platca DPH? lebo ak áno, kvôli KV nemôžeš účtovať súhrnne, lebo v KV musíš uvádzať čísla faktúr.
karakul
16.10.15,12:49
je platca DPH? lebo ak áno, kvôli KV nemôžeš účtovať súhrnne, lebo v KV musíš uvádzať čísla faktúr.

... ak fakturuje iba pre obyvateľstvo, ako sa dostane číslo FA do KV? v D2 sú iba súhrnné údaje...
TomasBugiy
17.10.15,05:13
Áno. Klient je platiteľom DPH a väčšina obchodov (ale nie všetky) sú pre občanov a teda idú do D2. Faktúry však plánujem nahadzovať do programu stále a párovať ich s úhradami. Je to tak podstatne prehľadnejšie aj pre mňa a tiež pre klienta. Pýtam sa len na tie účtovacie predpisy, ktoré sa buď tlačia a lepia na faktúru alebo ich tam napíšem. Iba tie účtovacie predpisy by som chcel vyriešiť Internou smernicou, v ktorej by bolo napísané ako sa tieto faktúry účtujú, aby som to nemusel na každú lepiť alebo pečiatkovať zaúčtovanie.
Sionel
19.11.15,09:34
Ahoj Tomas, ja riesim to iste, co ty. Prave mame kontrolu na nadm odpocet, tak dam vediet, ak by nieco namiestali. Ja som kvoli kontrole postrihala a prispinkovala papieriky s likvidaciou na kazdu fakturu, ale nestihala som pripojit aj podpisy a zauctovanie (mam Pohodu, ta tlaci zauctovanie a likvidaciu zvlast). Rozmyslam o tom, ze v buducnosti zalozim do euroobalov vydane faktury vzdy po 10 ks a k tomu prilozim jednu A4 s likvidaciami a druhu so zoznamom faktur so zauctovanim a podpisom mojim + konatelovym. Ostatne uctovnicky mi vravia, ze oni to tiez strihaju a spinkuju, ale ze uz niekolko rokov to nestihaju robit a tak nemaju ku fakturam prilozene nic. Vraj to chcu spinkovat preto, lebo to tak robila uctovnicka pred nimi (v oboch pripadoch uz na dochodku), co sa mi vidi ako pozostatok z ery, ked este neboli pocitace.