bbruv
09.02.14,21:22
Živnostník je platcom DPH, ako fyzická osoba prenajíma nehnuteľnosť nezaradenú do majetku. Je kúpená na úver. Môže si dať ako nákladovú položku aj úver s úrokmi, opravu nehnuteľnosti, alebo len energie?
Mila123
09.02.14,20:26
DPH je poriešená?
Kvaka
09.02.14,20:42
Tu je pekná téma, prečítaj celú http://www.porada.sk/t207613-prenajom-bytu-ako-obcan-a-sucasne-je-platca-dph-ako-szco.html
Prenajímateľ, FO, ktorá nemá zaradenú nehnuteľnosť v obchodnom majetku, si môže uplatniť ako výdavok iba energie a iné výdavky, ktoré súvisia výlučne s prenájmom.
Tak dopĺňam, konečne som to našla, zadávateľ v tejto téme http://www.porada.sk/t231102-dan-z-prenajmu.html doplnil vo svojej otázke aj stanovisko správcu dane, takže stačí si prečítať.
Citujem to podstatné zo stanoviska pre uplatnenie výdavkov, ak nehnuteľnosť nie je zaradená v obchodnom majetku:

Ak daňovník NEMÁ prenajímanú nehnuteľnosť v príslušnom zdaňovacom období zaradenú vo svojom obchodnom majetku môže si do daňových výdavkov uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku prenajímanej nehnuteľnosti, t.j. výdavky na energie a výdavky za ostatné služby súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti.

Výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti sú nasledovné : výdavky za energie, ktorými sa rozumejú dodávka elektrickej energie, dodávka tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, dodávka pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť a dodávka plynu, výdavky za ostatné služby súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti, ktorými sú najmä odvádzanie odpadovej vody z domácností, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome, používanie výťahu a domovej práčovne, kontrola a čistenie komínov, odvoz popola, smetí a splaškov, čistenie žúmp, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, koncesionárske poplatky, poplatky za pripojenie na internet.
Mila123
09.02.14,20:44
čo by odpovedal? napíše otázku a už ho niet....
bbruv
10.02.14,06:51
nerozumiem otázke, či je "poriešená", uviedla som to len preto, lebo viem, že si nemohol dať paušál na nehnuteľnosť ako platca DPH, inak je to OK, potrebujem tie náklady k nehnuteľnostiam... Prepáčte, že som hneď "zmizla", ale musela som ísť k dieťaťu, nabudúce budem čakať, ospravedlňujem sa.
bbruv
10.02.14,06:52
nenašla som kokrétny príklad na "iné výdavky", ktoré súvisia výlučne s prenájmom, mám to chápať tak, že aj opravy nehnuteľnosti, nákup zariadenia a tak pod.?
Kvaka
10.02.14,10:58
Doplnila som do odpovede.
bbruv
10.02.14,11:09
Ďakujem, presne zodpovedaná otázka. I keď pre mňa logicky aj úhrada úveru, ale ešte viac nákup zariadenia je výdavok na riadnu prevádzku, evidentne to však musím vynechať.