ziv123
10.02.14,10:26
Chcem sa poraďakov opýtať o vyplnení výkazov o príjmoch a výdavkoch a v výkaze majetku a záväzkov. V obidvoch výkazoch je kolonka zásoby /príjmy a výdavky/ a zásoby celkom /majetok a záväzky/.To výsledná cifra ktorá sa uvádza do obidvoch výkazov o zásobach má byť tá istá? V peňažnom denníku povedzme zásoby sú 2000 Eur, takže to uvediem vo výkaze príjmov a výdavkoch? Taká istá cifra 2000 € musí byť aj v kolonke zásoby o majetku a záväzkoch? Albo tie cifry sa zvyčajne odlišujú?
kn-alka
10.02.14,09:34
NIE !!!
Len sa to volá rovnako, ale nie je to to isté.
Však vo výkaze o príjmoch a výdavkoch vykazuješ VÝDAVKY - zásoby (predtým to bol materiál a tovar)
Vo výkaze o majetku a záväzkoch vykazuješ MAJETOK - zásoby na sklade (nepredané zásoby - na základe inventúry k 31.12. )
ziv123
10.02.14,09:41
Aha rozumiem trochu, takže vo výkazoch o príjmoch a výdavkoch zásoby bude zvyčajne tá vyššia suma. V mojom prípade napríklad do zásob dávam kancelárske potreby ale aj počítač s menšou hodnotou ako 1700 €. A vo výkaze majetku a zásoby už bude iba napríklad ten počítač , ale nie kancelárský papier ktorý som počas roka spotreboval.Neviem či rozmýšľam správne.
kn-alka
10.02.14,10:41
NIE, vo výkaze majetku a zásob dávaš len ZÁSOBY na sklade - t.j. čo ti ide na PREDAJ, nie tvoje "veci", ktoré používaš. Tie išli rovno do spotreby - drobný hmotný majetok, ktorý si počas roka účtovala vo výdavkoch - zásoby.
kn-alka
10.02.14,10:42
Vo výkaze majetku uvádzaš len tvoj dlhodobý majetok - veci nad 1700 €, zásoby - na predaj, pohľadávky, záväzky, pokladňu a banku.
kn-alka
10.02.14,10:44
!! nájdi si účtovníčku !!
ziv123
10.02.14,11:14
Lenže nemám predajňu . Tak potom knihu zásob by som nemal viesť vôbec.Používam v kancelárii PC, kancelársky , papier, nejaké čistiace potreby na čistenie kancelárie, ja neviem povedzme kúpim ohrievač do kancelárie a tak.Tak potom vo výkaze o majetku a záväzkoch bude nula .A vo výkaze o príjmoch a záväzkoch bude cifra z peňažného deníka v kolonke zásoby /do ktorého ide do zásob kancelársky papier, ten ohrievač, čistiace potreby ne bežnú spotrebu /.Teraz rozmýšľam správne?
kn-alka
10.02.14,11:16
áno, ani ja ako účtovníčka nemám vo výkaze o majetku a záväzkov nič v kolonke zásoby.
ziv123
10.02.14,11:22
takže tiež nevedieš knihu zásob a píšeš do tej kolonky nulu alebo ju nevyplňuješ.Alebo dlhodobý nehmotný majetok nemám žiadny.Vyplňuje sa tam vo výkaze nula, alebo sa riadok nevyplňuje?
kn-alka
10.02.14,11:25
Na každom tlačive je napísané: Nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne.
ziv123
10.02.14,11:34
Joj , ďakujem a na záver sa chcem opýtať že v minulom roku som robil paušálne výdavky tak výkaz o majetku a záväzkoch som nemusel robiť a tento rok vyplním výkaz za bežné účtovné obdobie kolonka 2 a kolonka 1 vo výkaze v ktorej sa píše Za bezprostredné predchádzajúce účtovné obdobie zostane prázdna nevyplnená?Nebude sa zdať daňovému úradu podozrivé prečo nie je vyplená?Kde mám dať poznámku že v minulom roku som mal paušálne výdavky preto som výkaz nemusel vyplňovať?
kn-alka
10.02.14,11:43
Nikde nič nevypisuješ, daňový úrad to vidí v systéme, že si mal predtým paušál. Minulé obdobie zostane prázdne.
ziv123
10.02.14,11:50
Ďakujem pekne.Mám ešte nejaké otázky, ale na dnes sa už nebudem nič pýtať. Inák vonku je plus 10 stupňov celzia a svieti slniečko a to máme 10 siatého februára.
ziv123
10.02.14,12:08
Tak dám tú poslednú otázku na dnes čo mám o tom nešťastnom výkaze o majetku a záväzkoch.V priebežných položkách v peňažnom denníku mám príjem 4300 € a výdavok takisto 4300€ k 31.12.2013. Takže do výkazu o majetku a záväzkoch riadok 13 sa vyplňuje nula alebo necháva nevyplnený?Keďže sa položky negujú.
kn-alka
10.02.14,12:10
už som ti raz písala: Nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne - nikde nepíšeš nulu!
ziv123
10.02.14,12:16
Ďakujem Jarka.