zjana5
10.02.14,13:14
V 05/2014 bude mať syn 3 roky. Do MŠ ho nezobrali, bude to možné až v 09/2014. Dovtedy sa chcem o neho starať naďalej ja. Pracovný pomer mi naďalej trvá .
Prosím vás, ako mám postupovať v žiadostiach či oznámeniach úradom? Viem, že po dovŕšení 3. roku dieťaťa musím vykonať ohlásenie o starostlivosti na Úrade práce, soc. vecí a rodiny. Tým pádom mi zaniká aj nárok na rodičovský príspevok - myslím dovŕšením 3.roku dieťaťa?

Potom určite treba zájsť na zdravotnú poisťovňu a sociálnu poisťovňu - v prípade, že už nebudem mať nárok na rod. príspevok - kto bude platiť odvody?

Ako to mám vyriešiť u zamestnávateľa ? - najneskôr mesiac pred ukončením RD ho mám o tom informovať, no keď chcem ukončiť RD až v septembri, ako to papierovo vyriešiť? (Zamestnávateľ vie, že môžem nastúpiť až v septembri)
(Niekde som sa dočítala, že by som mala zamestnávateľa požiadať o neplatené voľno(?)....)A ako je to s nevyčerpanou dovolenkou? Mám si ju čerpať pred nástupom do práce (09/2014)?
Veľmi sa v tejto oblasti nevyznám, mám v tom "guláš", tak vám vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
Jana
ivka70
10.02.14,14:00
Ak syn nema nejake zdravotne obmedzenie, narok na RP konci mesiacom, v ktorom dovrsi 3 roky, nahlasujes to len na zdravotnu poistovnu, ak nebudes v praci ceprat dovolenku ..lebo vtedy ta prihlasi zamestnavatel..
U zamestnavatela je to komplikovanejsie - tam musis poziadat o neplatene volno, lebo na starostlivost o dieta ta nemusi uvolnit.
Poziadaj najskor o cerpanie dovolenky, na ktoru ti vznikol narok pocas MD a zvysok poziadaj o neplatene volno ...
ak s tym zamestnavatel nebude suhlasit ,musela by si dat vypoved ... co je potom asi jednoduchsie najst synovi opatrovanie od maja do augusta (cosi vykryt dovolenkami, starymi rodicmi a pod. - synovec chodil 3 necele mesiace do sukromnej MS - je junovy)