petka24
27.03.06,19:04
Týmto by som sa chcela opýtať, či sa dá vytvoriť medzi 2 podnikateľskými subjektami takáto zmluva, a či príjem z tejto činnosti sa považuje za príjem podľa § 6 ods.2 a) alebo ho môžem zahrnúť ako príjem zo živnosti, nakoľko subjekt má aj živnosť. Tento príjem ale nie je zdanený zrážkovou daňou.....asi by takáto zmluva mala mať úplne iný názov....napr. zmluva o dielo. Prosím poradťe, mám príjem z tejto činnosti, 2 subjekty si spravili zmluvu, nakoľko služby boli poskytované, ale žiadna zrážková daň. Ja by tom to skôr upravila na zmluvu o dielo a zahrnula medzi živnosť....rozmýšlam dobre. Nakoľko išlo o vytvorenie podkladov pre reklamu.
Ďakujem všetkým za radu.
ondrejvla
27.03.06,17:09
Týmto by som sa chcela opýtať, či sa dá vytvoriť medzi 2 podnikateľskými subjektami takáto zmluva, a či príjem z tejto činnosti sa považuje za príjem podľa § 6 ods.2 a) alebo ho môžem zahrnúť ako príjem zo živnosti, nakoľko subjekt má aj živnosť. Tento príjem ale nie je zdanený zrážkovou daňou.....asi by takáto zmluva mala mať úplne iný názov....napr. zmluva o dielo. Prosím poradťe, mám príjem z tejto činnosti, 2 subjekty si spravili zmluvu, nakoľko služby boli poskytované, ale žiadna zrážková daň. Ja by tom to skôr upravila na zmluvu o dielo a zahrnula medzi živnosť....rozmýšlam dobre. Nakoľko išlo o vytvorenie podkladov pre reklamu.
Ďakujem všetkým za radu.

Nevidím dôvod prečo by medzi dvomi podnikateľským subjektami musela byť zrážková daň? - sú obidva zo SR?
Súhlasím, môže byť aj zmluva o dielo, i keď sa táto väčšinou robí na stavebné práce. Pozri si Obch.zákonník, určite tam nájdeš nejakú zmluvu, ktorá ti bude vyhovovať. A mimochodom - píšeš, že služby "boli"poskytnuté - nie je to už po funuse? Veď tá zmluva mala byť predsa pred tým, než sa služba poskytla.
ondrejvla
27.03.06,17:21
Možno ti pomôže táto zmluva, ktorú som ti priložila:
petka24
27.03.06,17:54
Lenže skôr môj problém spočíva v tom, že v daňovom priznaní FO, neviem túto operáciu správne priradiť, či to bude patriť do príjmov zo živnosti, alebo do príjmov - autorských, zo živnosti nemá nič a uplatňuje si 25% výdavky. Tak som na pochybách, či majú dobre spravenú zmluvu a či ide o § 6ods.2. alebo či majú prerobiť zmluvu konkrétne ide o vytvorenie grafických návrhov a s tým súvisiace veci na reklamné účely....ďakujem za všetky odpovede.....
petka24
27.03.06,17:55
Myslela som preto na zrážkovú daň, nakoľko pri § 6 ost.2a, sa spomína aj zrážková daň, len neviem, či vo všetkých prípadoch.....
ondrejvla
27.03.06,18:08
Myslela som preto na zrážkovú daň, nakoľko pri § 6 ost.2a, sa spomína aj zrážková daň, len neviem, či vo všetkých prípadoch.....

Toto sa netýka zrážkovej dane, ale ako si už spomenula jedná sa o zmluvu medzi dvomi podnikat.subjektami. Je to príjem zo živnosti, alebo výdaj zo živnosti, podľa toho či si odberateľ alebo dodávateľ. Čiže jedná sa o služby zo živnosti pri výdajoch o prevádzkovú réžiu s anal.členením na služby, v príjmoch ostatné príjmy zo služieb podľa § 6. Ale prečo do príjmov autorských?... je to vytvorenie nejakého diela, alebo umeleckej produkcie aby sa to mohlo tam zaradiť? Podľa mňa určite nie, keďže sa jedná o grafické návrhy.
petka24
27.03.06,18:35
Vlasti ďakujem pekne, lenže pozerám, že účtovníčka minulý rok to zahrnula do autorských nie do živnosti, ale myslím si že malo by to ísť do živnosti asi s prerobením zmluvy.....alebo môžno by mohol byť aj názov zmluvy: zmluva o vytvorení umeleckého diela uzatvorená podľa autorského zákona.....
Predmet zmluvy: grafické práce

Možno aj mňa zmiatlo, že zmluva znie ako znie....ale mal by to byť príjem zo živnosti, že? A možno aj to že neuplatňuje preukázateľné výdavky.....a že žiadne iné príjmy zo živnosti nemá....jedno s druhým....a ešte aj časová tieseň....vie veľa narobiť.....
Idiotka
28.03.06,06:48
Vlasti ďakujem pekne, lenže pozerám, že účtovníčka minulý rok to zahrnula do autorských nie do živnosti, ale myslím si že malo by to ísť do živnosti asi s prerobením zmluvy.....
že? A možno aj to že neuplatňuje preukázateľné výdavky.....a že žiadne iné príjmy zo živnosti nemá....jedno s druhým....a ešte aj časová tieseň....vie veľa narobiť.....

Umelecká činnosť určite nie je živnosťou, ak sa vyskytuje v ŽL, tak by mali živnostenské odbory vyčistiť svoje rady...
Podľa mňa je to určite správne, ak to je príjem ....z použitia alebo poskytnutia práv...proste riadod 5 vo VI. odd.
Inak mechanizmus "autora" je rovnaký ako živnostníka, alebo účtovníctvo alebo paušál...

Zdraví
petka24
28.03.06,16:17
Ďakujem veľmi pekne, v priznaní som to uviedla podĺa § 6 ost. 2 a), čiže autorské, nakoľko som zistila, že subjekt nemá živnosť....dobré čo....Rok 2005 uplatňoval výdavky 25 %. Ale tento rok rozmýšľa, že by si začal uplatňovať preukázateľné výdavky, ale to by asi musel normálne začať účtovať....aj keď si chce dať auto do podnikania, zaplatiť cestnú daň....a kopec starostí je to.....no uvidí veď tento rok si môže uplatniť 40% výdavky......Ďakujem za všetky rady.......
papapa....pomohli ste!!!!