igor66
10.02.14,16:27
Som konatelom a jedinym spolocnikom vo firme. Chcem do nej vziat dalsieho spolocnika, pricom podiel bude v pomere 60/40 a ja ostanem jedinym konatelom.
Co je potrebne urobit? Dakujem
Bednarova J
10.02.14,18:53
Urobíte zmluvu o rozdelení a prevode obchodného podielu - ktorú schváli valné zhromaždenie ( niekedy nemusí , pozrite zakladateľskú listinu), keďže ste zatiaľ sám tak to urobíte podľa § 132 /2 Obchodného zákonníka. Urobí sa dodatok ku zaklad.listiny - ktorá sa premenuje na spoločenskú zmluvu - keďže ste už dvaja, a zmenia sa články upravujúce spoločníka, obchodný podiel, prípadne valné zhromaždenie .... záleží na tom ako máte napísanú zakladateľskú listinu. Dodatok podpíšu obaja s overenými podpismi. Urobíte návrh na zápis zmenu na ob.reg.
igor66
11.02.14,14:28
Ďakujem. Chcem sa ešte opýtať na dodatok k zakladateľskej listine. Je potrené vyhotoviť dokument - dodatok č. 1, kde napíšem, ktoré veci sa konkrétne v zakladatelskej listine menia (vratane toho, ze nazov zakladatelskej listiny sa meni na spolocensku zmluvu)? Nasledne vytvorim spolocensku zmluvu podla opisanych zmien a obe dokumenty s podpismi oboch spolocnikov dam overit?

Taktiež sa ešte chcem opýtať, ako je to s delením nákladov vo firme, ak jeden spoločník ma 60% a druhý 40%, rovnako tak si delia aj náklady? Alebo je to samostatná vec, ktorá nepodlieha deleniu, tak ako vyplácanie zisku.
Bednarova J
12.02.14,18:59
Dodatok - 2 x s overenými podpismi spoločníkov
Úplné znenie do 30 dní - 1x - iba do zbierky listin - s podpisom konateľa
Delenie zisku a strát podľa dohody v SZ, inak v pomere zodpovedajúcom splateným vkladom