petkor
10.02.14,18:28
Dobrý deň,
sme s.r.o. a platitelia DPH. Dostali sme dotáciu na výrobu filmu.Túto dotáciu sme čerpali aj na úhradu za služby od platiteľa DPH. Mám nárok na odpočet tejto DPH na vstupe, aj keď vlastne na výstupe nám žiadna DPH nevzniká, keďže sa jedná o dotáciu? Nevstupuje to prípadne do koeficientu?
Ďakujem vopred za rady.
KloferHladny
10.02.14,18:54
Prijatá dotácia je jeden prípad a použitie tejto dotácie (a súvisiace náklady na služby) zasa iný. Predmetom DPH je dodanie tovaru v tuzemsku za protihodnotu uskutočnené zdaniteľnou osobou, služby v tuzemsku za protihodnotu uskutočnené zdaniteľnou osobou, nadobudnutie tovaru z EÚ za protihodnotu a dovoz tovaru do tuzemska z tretích krajín. Dotácia nie je dodaním za protihodnotu. Prijatú dotáciu použijete na výrobu filmu a následne ho budete distribuovať alebo inak použijete na svoju produkciu. Účtovanie: (napr dotácia od štátu na prevádzku): Prevádzkové náklady 5xx/321 ( faktúry od dodávateľov) a v prípade že vzniká nárok na odpočet DPH aj 343/32. Účtovanie nároku na poskytnutie dotácie: 346/648 (dal by som analytiku - dotácia xxxx). Príjem dotácie na účet: MD221/346. Časovo účtujte nárok na dotáciu v tom istom období ako vzniknuté náklady. Výška dotácie by mala byť schvaľovaná u platcu DPH v sumách bez DPH. A tak Vám štát prispeje na náklady vo výške účtovanej na 648xxx a súčasne Vám kryje CASH= DPH ktorú ste povinný uhradiť dodávateľom (účet 343)
petkor
10.02.14,21:10
Takže aby som to správne pochopila: prijatie dotácie nemá nič spoločné s DPH. Na druhej strane, pri nákladoch, ktoré mi vznikajú a budú čerpané z dotácie, si môžem odpočítať DPH v celej výške, keďže som platiteľom DPH. A dotáciu vyúčtujem iba v sumách bez DPH, pretože DPH som si odpočítala na vstupe.
Správne som to pochopila?
KloferHladny
11.02.14,10:06
Áno. Samozrejme predpokladám, že nárok na odpočet neide cez koeficient.
petkor
12.02.14,08:13
Nie, koeficient nepočítame. Len pani z ministerstva mi stále tvrdí, že ona berie celkovú sumu faktúry do vyúčtovania, čiže aj s DPH, čo sa mi zdá nelogické, keď my si tú DPH odpočítame.
Tweety
12.02.14,08:19
Z pohľadu dotácie je to celková suma .
petkor
12.02.14,08:21
Aha, takže ja si tú DPH odpočítam a vlastne vypýtam od štátu, a ešte si ju vypýtam aj druhý-krát vrámci dotácie?
KloferHladny
12.02.14,16:50
Buď komentujeme chybne postavenú otázku alebo chybne postavenú pani na ministerstve.