sobubo
10.02.14,18:34
Účtujem internetový obchod, ktorý predáva zberateľské predmety a postupuje podľa podľa §66 z. o DPH - zdaňuje len prirážku. Účtujem v MRP vizuál a neviem či mi faktúry správne zaradí do KV. Položky dávam s typom DPH MIMO, lebo to nie je oslobodené plnenie a je to vlastne cena s daňou, ale DPH nesmiem na fa uviesť. Potom mám na konci položku balné a poštovné klasicky s DPH. Chcem sa spýtať kam do KV pôjde takáto faktúra ktorá je väčšinou vystavená pre FO - nepodnikateľa? Vstupujú do KV všetky položky? Aj tie pod §66? Pomaly začínam z toho KV podliehať panike.
Žabinka
10.02.14,18:34
Pri §66 sa vyčísluje DPH z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou ZoDPH §66 (3), (4).. DPH na fa sa neuvádza, ale v účtovníctve sa DPH musí niekde objaviť.. Ja to robím nasledovne: Vystavím Fa s celkovou cenou, bez vyčíslenia DPH. Túto aj vytlačím.. Potom sa vrátim do faktúry, a vyčíslim DPH z rozdielu-v jednom riadku, v druhom je zvyšok bez DPH. Treba pozrieť v čiastkach, či je zvyšok v kolonke mimo DPH.. Typ dokladu dávam zatiaľ bežný, neviem kde to natiahne do KV..Treba dať aj pozor, či sú správne vyplnené údaje odberateľa, pozri si na stránke mrp.sk- otázky a odpovede.. Podľa toho to bude ťahať buď do A1, alebo D2
Účtovanie som niekedy dávno na porade rozoberala, ale neviem to momentálne nájsť..
Už som to našla http://www.porada.sk/t51598-ojazdene-vozidla.html
Anulka
10.02.14,19:51
Do kontrolného výkazu uvedie dodávateľ faktúru podľa §66 do A1 ak je vystavená pre fyzickú osobu - podnikateľa alebo pre právnickú osobu. V KV uvedie len základ dane, daň neuvádza - tento prípad rieši dodatok k poučeniu ku KV (finančný spravodajca 12/2013). Ak je faktúra vystavená pre FO - nepodnikateľa, uvedie sa obdobne ale do D2 kontrolného výkazu.
sobubo
20.02.14,18:20
Stále tomu veľmi nerozumiem. Príklad: kúpil som za 100, predal za 112. Čize prirážka je 12 = 10+2 DPH. Do priznania DPH dávam 10+2. Čo dám do KV? Dám tam 112 + 0 DPH? Program mi ťaha do KV tiež 10 + 2 DPH.
Anulka
20.02.14,19:56
Do KV dáš len základ dane 10, daň 2 neuvádzaš, ale do stĺpca suma dane dáš nulu.
Rozalka
20.02.14,20:30
V pokyne sa sice píše, že sa uvedie základ dane a daň nie, ale takýto zápis hlási validačné chyby a nedá sa uložiť.
Žabinka
20.02.14,20:45
Rozalka, aj ja som sa zamýšľala nad vyjadrením finančnej správy.. To sa ani v účtovnom programe nedá zadať podľa ich vyjadrenia.. Ja som zadala údaje ako doteraz, inak by mi nesúhlasilo daňové priznanie DPH, a po exporte mám v D2 základ aj daň.. A keďže je to fa pre občana, som zvedavá, ako to chcú odkontrolovať.. Neviem si predstaviť, ako inak sa to dá vyriešiť.. Najprv nahodiť do programu údaje, aby sedeli v KV, odoslať, a potom to prerobiť, aby to bolo správne v DP?? Veď to DPH, ktoré nesmiem uviesť ani na fa, ani na pokladn. doklade, musím štátu odviesť, tak niekde by sa malo objaviť..
ecompka
20.02.14,21:15
Ja sa s tým tiež trápim, neviem, čo to vymysleli, ved to nebude sediet s DP /na hlavu všetko.../
sobubo
21.02.14,07:53
Presne tak, vyskoci tam nesulad medzi DP a KV a mame o navstevu postarane. Ja tam necham tu proviziu a DPH, tak ako mi to taha aj do priznania DPH aj do KV. To je nemyslitelne aby som stale dookola prepisoval faktury podla toho aky sialeny vykaz idem odoslat.