Margita1
27.03.06,19:20
Chcela by som sa spýtať, či za neúčasť na domovej brigáde si môže SVB vyberať poplatok 150,-Sk?Zdá sa mi to nelogické tak isto ako si kľudne začali vyberať poplatok za psov 500,-Sk.Darmo si to odsúhlasili na schôdzi je to podľa mňa v rozpore so zákonom.Kto mi poradí?Vopred ďakujem.
GabiZ
27.03.06,18:45
Ťažko povedať, v rozpore s ktorým zákonom je to? Totižto čo sa týka zákona o vlastníctve bytov, spoločenstvo alebo aj pri správcovskej spoločnosti platí nejaká zmluva buď o výkone správy, o spoločenstve a prípadne stanovy spoločenstva. Tie by mali konkretizovať veci niečo podobné ako domový poriadok. Ak si vlastníci bytov odsúhlasia i pokuty, t.j. za čo a v akej výške budú vlastníci bytov platiť tieto poplatky, tak potom je to v súlade s touto zmluvou prípadne stanovami a každý je povinný ich dodržiavať. Máme podobný problém s upratovaním. Ľudia nesúhlasili, aby sa zobrala osoba, ktorej by sa za to platilo, vraj si to budú podľa rozpisu služieb upratovať sami. Ale samozrejme, že sú medzi nimi takí, ktorí na to kašlú. Ostatní sa ohrádzajú, že ak môžu umývať oni, prečo nie aj ostatní. Preto žiadali ukotviť do stanov poplatky za nedodržiavanie poriadku a tým pádom sa vyberá poplatok. Tiež sa niekto ohradil, že je to protizákonné. Preto sa pýtam, proti akému zákonu je vyberanie poplatkov, prípadne pokút?
Orim
27.03.06,19:14
Kto je ten čo rozhodne či je upratané dobre alebo nie.

Čo sa týka odsúhlasenia niečoho na schôdzi, komu sa to nepáči má právo sa obrátiť na súd.
svojar
27.03.06,21:02
My za brigády, zpravidla jarné a jesenné upratovanie sankcie nemáme, ale nakoľko si upratujeme sami podľa rozpisu, za nevykonanie vyberáme 50,- Sk.( tak 4-5x do roka).
Nejde o to, či je upratané dobre alebo zle, ale či sa vobec upratovalo. Nepratám v noci, tak ma hádam pri tom dakto vidí, ale je to aj badateľné, napr. vôňou pri používaní čistiacich prostriedkov.U nás ide iba o prízemie, na poschodiach je to vecou jednotlivých rodín. Máme šťastie, že sú iba dve na každom poschodí a tak sa nenechajú zahanbiť.
PeterNR
28.03.06,04:29
Hm, zaujímavý nápad, ako zrýchliť tvorbu FPÚaO. :)
Ide jarné upratovanie, a už to vidím, že budeme upratovať štyria či piati, ako vždy... Skúsim navrhnúť na najbližšom zhromaždení poplatok za neúčasť na brigáde, uvidím či ma neukameňujú :D
Eva Krčová
28.03.06,04:33
Pokiaľ si to nadpolovičná väčšina ľudí v SVB odsúhlasilo, je to pre ostatných záväzné, tí, čo nesúhlasia sa môžu do 15 dní odvolať na súde, alebo sa musia podriadiť väčšine.
Lotarka
17.09.09,16:54
Obnovujem túto tému, lebo dneska sa u nás uskutočnila domová schôdza, zvolala som ju síce len ja zástupkyňa vlastníkov, nie správca, ale dopadlo to tak, že zo 45 prišlo 15 ľudí.

Padla presne taká istá otázka: môžme si odsúhlasiť a akou väčšinou sankciu (pokutu) za neúčasť za schôdzu?

Máte to niekto odsúhlasené?
sito
17.09.09,20:38
Pri tom upratovaní spol. priestorov by som súhlasil, aj pri jarnom, jesennom. Aj to, ako zálohu, všetci. Ak si byt všetko spravil, záloha sa mu vráti. Ak nie, tak časť zálohy, alebo celá záloha sa prevedie na FOaÚ. Ktosi to musel zaň spraviť.

Prípadne, ak je rozpis a byt nezabezpečí upratanie spol. priestorov, tak SVB, správca dá upratať na jeho náklady.

Ale s tou neúčasťou na schôdzi? Neviem. V zákone 182/1993, §14 je definované ako sa rozhoduje v obytnom dome.
svojar
18.09.09,11:11
Za neúčasť na schôdzi, to snáď nie??!!
Jozef I
18.09.09,11:22
Ja by som zaviedol poplatok za neúčasť vo voľbách. mimotemy
Martasch
18.09.09,11:33
Za neúčasť na schôdzi, to snáď nie??!!


A keď to vezmeme v kontexte

§ 14


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

zákona č. 182/1993 Z.z.?
sito
18.09.09,21:05
Teoreticky by to bolo možné, ak sa jedná o pár jedincov, je to ich povinnosť.

Ak sa porušeniu povinností nezabráni sankciami za porušenie povinnosti, tak sa nejedná o povinnosť.

Ale, ak sa väčšina vlastníkov, prípadne za istých okolnosti aj menšina zúčastní schôdze, môže rozhodnúť a záväzne pre všetky byty v dome. No, na niektoré veci ich musia byť dve tretiny!

Ak sa schôdze zúčastní požadovaný počet vlastníkov, poplatky za neúčasť sú bezpredmetné.

Ak sa nezúčastní požadovaný počet vlastníkov, vlastníci si dajú gól do svojej siete. Alebo si naserú na svoju hlavu. Bol tu prípad, že vlastníci sa začali zaujímať o to čo sa deje v dome, až keď sa začalo konať exekučné konanie voči domu.
vierka541
19.09.09,20:37
Za neúčasť na schôdzi, to snáď nie??!!
Milí poraďáci, ako by ste sa zachovali, keby Vám predsedníčka na zhromaždení povedala, že ona sama bude kontrolovať riadenie a ak sa jej nebude páčiť kvalita poriadenia, dotyčný zaplatí 500,-Sk pokutu. To sa mi zdá zatiahnuté za vlasy. Asi si uvedomila, že prestrelila a na najbližšom zhromaždení sa opravila a povedala, že ten, kto nebude chcieť riadiť zaplatí pokutu. Ale len preto, že sme sa na to ohradili, zmenila stanovisko.
Chobot
19.09.09,20:55
Milí poraďáci, ako by ste sa zachovali, keby Vám predsedníčka na zhromaždení povedala, že ona sama bude kontrolovať riadenie a ak sa jej nebude páčiť kvalita poriadenia, dotyčný zaplatí 500,-Sk pokutu. To sa mi zdá zatiahnuté za vlasy. Asi si uvedomila, že prestrelila a na najbližšom zhromaždení sa opravila a povedala, že ten, kto nebude chcieť riadiť zaplatí pokutu. Ale len preto, že sme sa na to ohradili, zmenila stanovisko.


Riadenie čoho? Čo máte riadiť?
JarkaL
19.09.09,22:37
Myslela riadiť=upratovať.
gogo54
20.09.09,01:35
sankcie si môžte odsúhlasiť, ale mali by ste pri tom pamätať aj na odôvodnenú neučasť. napríklad ludia ktorí pracuju na sneny a nemôžu sa jednoducho zučastniť. a určite by sa našlo ešte zopar dôvodov kedy aj keď je schôdza alebo brigáda ohlásená v dostatočnom predstihu nedá sa na nej zučastniť.
sito
20.09.09,02:51
Milí poraďáci, ako by ste sa zachovali, keby Vám predsedníčka na zhromaždení povedala, že ona sama bude kontrolovať riadenie a ak sa jej nebude páčiť kvalita poriadenia, dotyčný zaplatí 500,-Sk pokutu. To sa mi zdá zatiahnuté za vlasy. Asi si uvedomila, že prestrelila a na najbližšom zhromaždení sa opravila a povedala, že ten, kto nebude chcieť riadiť zaplatí pokutu. Ale len preto, že sme sa na to ohradili, zmenila stanovisko.


Vierka, tak by to malo v dome fungovať. Predsedníčka môže, ale ak vlastníci povedia nemôže, tak nemôže.

Čo navrhli vlastníci, ako riešiť tých, čo nechcú riadiť - upratovať? Alebo v ten týždeň keď niekto neupratuje je to v poriadku? Uprace ten, čo má upratovanie po ňom?
sito
20.09.09,03:05
sankcie si môžte odsúhlasiť, ale mali by ste pri tom pamätať aj na odôvodnenú neučasť. napríklad ludia ktorí pracuju na sneny a nemôžu sa jednoducho zučastniť. a určite by sa našlo ešte zopar dôvodov kedy aj keď je schôdza alebo brigáda ohlásená v dostatočnom predstihu nedá sa na nej zučastniť.


Na všetko sa dá pozrieť z rôznych uhlov pohľadu. Môže nastať taká situácia, niekto sa nemôže zúčastniť brigády. Príde za predsedom, nemôžem, môžem upratať v týždní niečo a v sobotu sa nezúčastniť brigády.

Jasné Janko, môžeš. Janko v zápale spraviť, čo najviac, spraví všetko okolo domu. V sobotu sa stretnú na brigádu ostatní vlastníci, všetko je upratané, nič nespravia, dostanú pokutu - sankciu?

Možno odsúhlasia, na jeseň uprace Jano, ak nie dostane mastnú pokutu. Na jar mohol a na jeseň sa mu nechce!!??
vierka541
29.09.09,19:12
Vierka, tak by to malo v dome fungovať. Predsedníčka môže, ale ak vlastníci povedia nemôže, tak nemôže.

Čo navrhli vlastníci, ako riešiť tých, čo nechcú riadiť - upratovať? Alebo v ten týždeň keď niekto neupratuje je to v poriadku? Uprace ten, čo má upratovanie po ňom?
Sito, vieš u nás na schôdzi to vypadá tak ,ako keby skoro všetci kývali hlavou ako niekedy v minulosti v aute za zadným sedadlom bol psík, ktorý pri pohybe auta kýval hlavou.Až na troch štyroch, ktorí sa odvážia komentovať rozhodnutie samozvolenej predsedníčky. A potom zápisnica vypadá tak ako si ju predsedníčka vykonštruuje, dokonca nie vždy je vyvesená, alebo ak aj ,tak po mesiaci po uskutočnení zhromaždenia.
sito
29.09.09,21:57
Samozvaná predsedníčka? V Zákone 182/1993 niečo také neexistuje! Ako je to možné v reále?

Pamätám.

V tom prípade by som nehovoril o bytovom dome, ale o psom útulku.

Žiaľ, aj také veci si ľudia nechajú padať na hlavu.
vierka541
02.10.09,17:07
Riadenie čoho? Čo máte riadiť?
Myslím, že je to jasné , že riadenie spoločných priestorov a pred vchodom do domu.
vierka541
02.10.09,17:12
Samozvaná predsedníčka? V Zákone 182/1993 niečo také neexistuje! Ako je to možné v reále?

Pamätám.

V tom prípade by som nehovoril o bytovom dome, ale o psom útulku.

Žiaľ, aj také veci si ľudia nechajú padať na hlavu.
Samozvaná, doslova: ja ako predsedníčka a ešte si zvolte niekoho ako členov rady.Zvolení boli celkom iní, ktorí teraz pracujú v rade. Predsedníčka si sama odvoláva nepohodlných a dokonca bez udania dôvodu a dosadzuje si tam takých, ktorí jej zobú z ruky. Samozrejme odsúhlasené! Prečo skoro každý dvíha ruku? A tých, ktorým sa to nepačí, zbytočne povedia svoj názor.Ten niekedy ani nemajú možnosť povedať. Ten je hneď zmetený zo stola a život ide ďalej.
sito
02.10.09,22:03
Kto za to môže???
Elena Navrátilová
03.10.09,04:28
Žeby vlastníci? :rolleyes::D
sito
03.10.09,05:21
Ale nie, vlastníci isto nie, tí trpia! Kto vie ako sa volá predsedníčka, Bátoryčka, Borgiiová, Čubríková ... ?
Elena Navrátilová
03.10.09,05:38
Ale nie, vlastníci isto nie, tí trpia! Kto vie ako sa volá predsedníčka, Bátoryčka, Borgiiová, Čubríková ... ?

Tá posledná sa volala Čubírková. Ale samozrejme že vlastníci. Veď oni sú orgán SVB. Takže ak ju nechcú za predsedníčku tak to riešim na zhromaždení. Ale nie tak že Teba nechceme a nového kandidáta nemáme. To už je potrebné aby boli nejakí kandidáti na predsedu. Pokiaľ pani predsedu SVB chce robiť tak ju treba presne tak ako napísala Vierka na zhromaždení "umravniť" tak aby svoju činnosť zamerala na prospech SVB a jeho členov. Nevidím iný význam SVB. Veď predsa zápisnicu podpíšu aj overovatelia zvolení na zhromaždení uznesením. Myslím že ten kto aj robil predsedu SVB vie o čom to je. Ak teda chcú aby SVB fungovalo podľa platnej legislatívy. Je to veľmi náročná funkcia na znalosti legislatívy. A k tomu porota máva veľa členov. Zároveň aj kritikov. Ale už nápomocných býva veľmi málo. Ak vôbec nejakí sú.
sito
03.10.09,06:11
Pani Navrátilova, máte pravdu. Čo dokáže spraviť jedno písmenko s ľuďmi, a že jeden človek nedokáže spraviť nič? V čom je ta sila?

V človeku. Ľuďoch. Ľudstve. Alebo naopak v Ľudstve, ľuďoch, človeku.
Elena Navrátilová
03.10.09,06:29
Pani Navrátilova, máte pravdu. Čo dokáže spraviť jedno písmenko s ľuďmi, a že jeden človek nedokáže spraviť nič? V čom je ta sila?

V človeku. Ľuďoch. Ľudstve. Alebo naopak v Ľudstve, ľuďoch, človeku.

Tak, p. sito :rolleyes: je to vždy len o ľuďoch a hlavne pre ľudí. Myslím, že 90% SVB funguje ale len preto že členovia sú nevedomí v tejto oblasti. Ale zas na druhej strane nefunguje SVB a zas len preto že niekto je presvedčený že vie viac ako predseda. A to je ešte horšia varianta. Niekde medzitýmto je to správne blablabla pre fungovanie v SVB. Nikdy to nemá byť len o predsedovi. Vlastníci sa majú v prvom rade zaujímať čo a ako chcú aby bolo. Nielen kritizovať ale sami sa majú pričiniť aby to fungovalo.
Halli
03.10.09,10:55
máte pravdu pani Navrátilova a p.sito :D:D:D
Stanislav 1975
03.10.09,10:57
Tá posledná sa volala Čubírková. Ale samozrejme že vlastníci. Veď oni sú orgán SVB. Takže ak ju nechcú za predsedníčku tak to riešim na zhromaždení. Ale nie tak že Teba nechceme a nového kandidáta nemáme. To už je potrebné aby boli nejakí kandidáti na predsedu. Pokiaľ pani predsedu SVB chce robiť tak ju treba presne tak ako napísala Vierka na zhromaždení "umravniť" tak aby svoju činnosť zamerala na prospech SVB a jeho členov. Nevidím iný význam SVB. Veď predsa zápisnicu podpíšu aj overovatelia zvolení na zhromaždení uznesením. Myslím že ten kto aj robil predsedu SVB vie o čom to je. Ak teda chcú aby SVB fungovalo podľa platnej legislatívy. Je to veľmi náročná funkcia na znalosti legislatívy. A k tomu porota máva veľa členov. Zároveň aj kritikov. Ale už nápomocných býva veľmi málo. Ak vôbec nejakí sú.

Tá teta čubírková,to nieje náhodou tá pani, čo zabila manžela a hlavu dala do vlaku na trase Tranava-Bratislava?:confused::confused::confused:
sito
03.10.09,12:52
Áno, a nie jedného! Ale už nie je. Takže, ak v spomínanom dome vládne pani s takými kŕvelačnými chúťkami, boj sa, boj.
vierka541
03.10.09,17:01
Ale nie, vlastníci isto nie, tí trpia! Kto vie ako sa volá predsedníčka, Bátoryčka, Borgiiová, Čubríková ... ?
Určite jedno s tých mien by jej pristalo, keby tak vedela, že táto stránka existuje tak by ma asi ukrižovala. Ale ona nevie ani čo je to PC a nie to ešte ho ovládať. I keď ani ja všetko neviem, ale snažím sa učiť a je to k môjmu dobru, pretože sa veľa vecí dozviem. Hovorí sa že viac ľudí viac vie a je to pravda.
vierka541
03.10.09,17:07
Žeby vlastníci? :rolleyes::D
Elenka, áno vlastnici, ale čo s takými vlastníkmi, ktorí sa členia do skupín. Jedna skupina sa jej pchá do zadnej časti, druhá sa jej bojí, tretia z nej finančne ťaži v poskytnutých odmenách a štvrtá, ktorá v mnohom nesúhlasí. Tak potom to vypadá tak ako vypadá. A štyria piati s tým nič nezmôžu.
zivan
05.01.10,13:33
Pri tom upratovaní spol. priestorov by som súhlasil, aj pri jarnom, jesennom. Aj to, ako zálohu, všetci. Ak si byt všetko spravil, záloha sa mu vráti. Ak nie, tak časť zálohy, alebo celá záloha sa prevedie na FOaÚ. Ktosi to musel zaň spraviť.

Prípadne, ak je rozpis a byt nezabezpečí upratanie spol. priestorov, tak SVB, správca dá upratať na jeho náklady.

Ale s tou neúčasťou na schôdzi? Neviem. V zákone 182/1993, §14 je definované ako sa rozhoduje v obytnom dome.
Chcel by som sa vrátiť k meritu tohto vlákna.
V minulom roku sme na zhromaždení vlastníkov odhlasovali, že každý vlastník má za povinnosť zúčastniť sa jarnej a jesennej brigády v oznámenom termíne a čase. Ten kto sa nezúčastní bude mu pri vyúčtovaní roka zrazená dohodnutá suma. V prípade, že mu termín brigády nevyhovuje, môže si dohodnúť kedykoľvek v priebehu roka náhradnú činnosť - napr. pokosenie trávnika, upratanie spoločných priestorov a pod.
Teraz to jeden z vlastníkov napáda ako protiústavné s odôvodnením, že on je ťažko zdravotne postihnutý, a preto nebude žiadny poplatok (sankciu) za neúčasť platiť a považuje predošlé hlasovanie za protizákonné.
Som zvedavý ako to po vyúčtovaní roka 2009 dopadne?
Osobne si myslím, že SVB môže takéto rozhodnutie prijať a považujem ho za legitímne. Veď smeruje len k tomu, aby sa odstránila nespravodlivosť, keď na brigádu chodia stále tí istí ľudia a ostatní nikdy "nemôžu" resp. nechcú. A samotný dôvod, či niekto sa brigády nezúčastňuje zo zdravotných dôvodov, nezáujmu alebo úmyselne je irelevantný.
ivka70
05.01.10,13:41
Chcel by som sa vrátiť k meritu tohto vlákna.
V minulom roku sme na zhromaždení vlastníkov odhlasovali, že každý vlastník má za povinnosť zúčastniť sa jarnej a jesennej brigády v oznámenom termíne a čase. Ten kto sa nezúčastní bude mu pri vyúčtovaní roka zrazená dohodnutá suma. V prípade, že mu termín brigády nevyhovuje, môže si dohodnúť kedykoľvek v priebehu roka náhradnú činnosť - napr. pokosenie trávnika, upratanie spoločných priestorov a pod.
Teraz to jeden z vlastníkov napáda ako protiústavné s odôvodnením, že on je ťažko zdravotne postihnutý, a preto nebude žiadny poplatok (sankciu) za neúčasť platiť a považuje predošlé hlasovanie za protizákonné.
Som zvedavý ako to po vyúčtovaní roka 2009 dopadne?
Osobne si myslím, že SVB môže takéto rozhodnutie prijať a považujem ho za legitímne. Veď smeruje len k tomu, aby sa odstránila nespravodlivosť, keď na brigádu chodia stále tí istí ľudia a ostatní nikdy "nemôžu" resp. nechcú. A samotný dôvod, či niekto sa brigády nezúčastňuje zo zdravotných dôvodov, nezáujmu alebo úmyselne je irelevantný.

Ak vlastnik nemoze, moze za seba zabezpecit nahradu.
Staci sikovny syn, synovec, susedov syn a pod., ktory na brigadu pride namiesto majitela a ktoremu majitel zaplati za tuto brigadu len 5-6 EUR a je to vybavene. Alebo to urobi z lasky k bliznemu. Dohodnut sa treba.

Neviem preco by ostani vlastnici mali brat do uvahy, ze jeden vlastnik je ZTP. Omedzuje to nejako jeho vlastnicke prava? Nemyslim si.
Tym padom nemozu byt ostatni diskriminovani.

Ak si mysli ZTP vlastnik, ze rozhodnutie je protizakonne, ma pravo ho napadnut na sude.
sito
05.01.10,14:17
Medzi ľuďmi sa to vždy, dá nejako spraviť. Medzi ľuďmi.

Možno zdravotný stav vlastníka obmedzuje jeho schopnosť sa postarať o vykonanie jeho povinností vyplývajúcich z dohody vlastníkov v zmluve SVB, alebo výkone správy, väčšiny vlastníkov.

Ale zákon ho nemôže ignorovať, ani ho neignoruje. Má právo vždy požiadať súd, aby o veci rozhodol.
Halli
05.01.10,14:30
Je mi smutno z toho, že by mal zákom riešiť takéto veci, keď je v ňom spústu nedoriešených iných problémov, ktoré by možno aj stáli za to vláčiť sa s nimi po súdoch...Osobne si myslím, že tieto sankcie veľmi nepomôžu, ak samotní vlastníci nemajú "chochmes" a nevedia si vážiť toho, že ten dom v ktorom bývajú je ich rodinným domom, či už chcú, alebo nechcú...vyostrí to len vzťahy , narobí "triednych" nepriateľov :rolleyes:...a nakoniec sa všetko minie učinkom.
Možno by bolo oveľa konštruktívnejšie riešenie- tých, čo chodia na brigády odmeňovať :) .....požadovať odmenu za nevykonanú prácu si nedovolí nikto :---...tým by sa vylúčili všetky problémy s tým spojené od neznášanlivosti až po súdne ťahanice ;)
zivan
05.01.10,15:19
Ak vlastnik nemoze, moze za seba zabezpecit nahradu.
Staci sikovny syn, synovec, susedov syn a pod., ktory na brigadu pride namiesto majitela a ktoremu majitel zaplati za tuto brigadu len 5-6 EUR a je to vybavene. Alebo to urobi z lasky k bliznemu. Dohodnut sa treba.

Neviem preco by ostani vlastnici mali brat do uvahy, ze jeden vlastnik je ZTP. Omedzuje to nejako jeho vlastnicke prava? Nemyslim si.
Tym padom nemozu byt ostatni diskriminovani.

Ak si mysli ZTP vlastnik, ze rozhodnutie je protizakonne, ma pravo ho napadnut na sude.
ivka70, plný súhlas !
V tej súvislosti ma napadla ešte jedna otázka. Ak by sme mali v zmluve o spoločenstve klauzulu, že všetky spory v spoločenstve budeme riešiť prostredníctvom rozhodcovského súdu, čo je obvykle podstatne efektívnejšie a rýchlejšie, mohol by sa vlastník napriek tomu obrátiť aj na riadny štátny súd?


Je mi smutno z toho, že by mal zákom riešiť takéto veci, keď je v ňom spústu nedoriešených iných problémov, ktoré by možno aj stáli za to vláčiť sa s nimi po súdoch...Osobne si myslím, že tieto sankcie veľmi nepomôžu, ak samotní vlastníci nemajú "chochmes" a nevedia si vážiť toho, že ten dom v ktorom bývajú je ich rodinným domom, či už chcú, alebo nechcú...vyostrí to len vzťahy , narobí "triednych" nepriateľov :rolleyes:...a nakoniec sa všetko minie učinkom.
Možno by bolo oveľa konštruktívnejšie riešenie- tých, čo chodia na brigády odmeňovať :) .....požadovať odmenu za nevykonanú prácu si nedovolí nikto :---...tým by sa vylúčili všetky problémy s tým spojené od neznášanlivosti až po súdne ťahanice ;)
Slavica, ďakujem za námet, tvoj návrh je zaujímavý a určite stojí za zváženie.
Na druhej strane je to zložitejšie na administráciu. Keď máme napr. 60 vlastníkov, z ktorých máme 2/3 z nich t.j. 40-tim vyplatiť takúto odmenu je potrebné mať uzavretých 40 dohôd (DoVP), čo je určite zložitejšie ako 20-tim strhnúť pri vyúčtovaní dohodnutú sankciu.
Halli
05.01.10,15:27
Vedela som že na to upozorníš, aj mňa to napadlo ako prvé, ale možno by sa to dalo vykúmať aj nejako inak, aby to bolo v súlade s rozhodnutím SVB a tiež učtovníctvom. Už som sa viackrát touto myšlienkou zaoberala a zdá sa mi to realizovateľné. Ja som to už vlastne aj tak riešila po poslednej brigáde, ale nedala som odmenu peňažnú, ale vecnú ;)...a to nie je proti pravidlám ;) -samozrejme mám patričný výdavkový doklad...Oveľa zložitejšie to vidím dávať do zlmuvy a potom to vymáhať. Stále rozmýšľam nad tým, kde nestačí zákon, pomôže zdravý rozum...pokiaľ ho tedá má aspoň nadpolovičná väčšina vlastníkov v dome :D
Mária27
05.01.10,20:20
Keď nemôže brigádovať, môže aspoň brigádnikom poslať oldomáš!?
Halli
05.01.10,22:22
Keď nemôže brigádovať, môže aspoň brigádnikom poslať oldomáš!?

Mária dobrá pripomienka :D...aj oldomáš sme mali a vieš ako dobre padol po tých 4roch hodinách makačky?
Odovzdala mi ho jedna pani, čo nemohla prísť na brigádu. Áno všetko je to v ľudoch, porobili sme, posrandovali,pokecali, oldomáš použili :D, no a každý odo mňa niečo na druhý deň vyfasoval...nevyzradím čo :D...a všetci sme spokojní.Aj tak sa dá...;)
sito
06.01.10,05:06
A čo takto?

182/1993, § 10, odsek 1 a 3


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Vyplatenie odmeny pre domovníka - údržbára z FOaU, ktorý zabezpečuje v dome drobné opravy je legálna.

Ak je v dome treba upratať spoločné nebytové priestory, alebo pozemok okolo domu, je možné si objednať firmu a zaplatiť.

Ak to spravia vlastníci, môžu subotnik, alebo za úhradu z FOaU.

Tiež je to legálne. Zákon to nezakazuje a čo nie je zakázané je v súlade so zákonom, ak je to schválené podľa § 14, 182/1993!!!

Ale, ak sa brigády zúčastňuje zo 40 vlastníkov pravidelne len 10 - 15, vždy sa nájde v tom zbytku niekto, kto začne tvrdiť, že tí aktivisti okrádajú dom.

Tým by boli poriešeni zdravotné postihnutí, ale aj lajdáci. Nerobia, nedostanú odmenu, mzdu za vykonanú prácu.

Bez práce nie sú koláče, alebo to už v demokracii neplatí?
marjankaj
06.01.10,06:56
A čo tak inšpektorát práce a nelegálne zamestnávanie? Potom by to bolo lepšie tak ako píše Slavica.

P.S. V ústave sa píše toto.

Čl. 18

(1) Nikoho nemožno poslať na nútené práce alebo nútené služby.
(2) Ustanovenie odseku 1 sa nevzťahuje na
a) práce ukladané podľa zákona osobám vo výkone trestu odňatia slobody alebo osobám vykonávajúcim iný trest nahrádzajúci trest odňatia slobody,
b) vojenskú službu alebo inú službu ustanovenú zákonom namiesto povinnej vojenskej služby,
c) službu vyžadovanú na základe zákona v prípade živelných po-hrôm, nehôd alebo iného nebezpečenstva, ktoré ohrozuje životy, zdravie alebo značné majetkové hodnoty,
d) konanie uložené zákonom na ochranu života, zdravia alebo práv iných,
e) menšie obecné služby na základe zákona.

Ústava je menej ako vaše rozhodnutie?
sito
06.01.10,07:23
To akože, keď sú v reštauráciach zamestnaní kuchári, variť v dome, doma je zakázané? Alebo si vlastníci nemôžu upratať vo svojom dome? A kto?

Súhlasím, ale ten vecný dar treba zaplatiť. Žeby Slávka?

Každá nádoba ma svoje dno.
Halli
06.01.10,09:19
No prosím a sme tam kde sme nechceli byť...stále Vám vravím, že kde končia zákony začína rozum.:o Vždy sa nájde niekto, kto bude mariť pravidlá, zákony, nariadenia...ak niekoho odmením, bude rád a ten kto odmenu nedostane sa môže len hanbiť...:) aj tak aj tak to bude mnohým jedno :D
Halli
06.01.10,09:29
To akože, keď sú v reštauráciach zamestnaní kuchári, variť v dome, doma je zakázané? Alebo si vlastníci nemôžu upratať vo svojom dome? A kto?

Súhlasím, ale ten vecný dar treba zaplatiť. Žeby Slávka?

Každá nádoba ma svoje dno.


Sitečko, keď ľudia vedia rozhodovať o sankciách musia vedieť rozhodnúť aj o odmene vo forme vecného daru. Ibaže proti odmene nebude nikto robiť prieky a vyhrážky...Naopak so sankciami a ich vymáhaní si to každý predseda užije-to Vám ručím za to...:rolleyes:
Takže ja som síce absolvovala cestu autom na moje náklady, aby som kupila to čo chcem , ale samozrejme mám v účtovníctve doklad o kúpe , ako si si iste všimol v predchádzajúcom príspevku ;):)
sito
06.01.10,11:54
Všimol, ale všimol. Ja len preto keď bolo spomenuté nelegálne zamestnávanie. Vieš, prde mi to ako, keď Ti manžel povie navar, ako keby Ťa nelegálne zamestnal. No a Ty sa obrátiš na inšpektorát práce a manžel dostane pokutu, ktorú zaplatí z rodinného rozpočtu.

Ale je aj iná možnosť.

§ 10


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Nikto nemôže zakázať vlastníkom svojpomocnú starostlivosť o svoj majetok, bolo by to padnuté na hlavu.

Prebieha rok v roku sa evidujú odpracované hodiny svojpomoci, dohodnutá suma je 2 €. Vlastník odpracuje 10 hod., teda 20 €.

Na nasledujúci rok sa schvaľuje tvorba FOaU. schváli sa 0,5 €. Ma byt o výmere 60 m2 to je mesačne 30 €, ročne 360 €.

Takže od 360 € sa odráta 60 € a 300 € sa vydelí 12 a jeho mesačná úhrada do FOaU bude 25 €, nie 30 €. Je mu zohľadnená svojpomocná práca v dome, teda doma, jeho dom mu je domovom. Navarí si sám.

Samozrejme 2/3 vlastníkov s tým musia súhlasiť jeden krát na neurčito, alebo každý rok, záleží na dohode vlastníkov. Neurčito neznamená večne.

A predsa sa nájde v dome niekto, kto bude mať námietky. Vlastne bude znevažovať svojpomocné práce v dome, no nepripojí sa k ich vykonaniu.

Myslíš, že to nie je pravda?

Tento návrh tiež neodporuje zákonu, len sa dohodnúť a niekto sa musí postarať o evidenciu a výpočet tvorby do FOaU.

Niečim treba ľudí motivovať, aby sa zapájali do starostlivosti o svoj dom, svoj majetok, dom, nielen byt.
Halli
06.01.10,12:29
Jasné, ale tá veta o námietke je stále ako strašiak a ani s tým odpočítavaním to nieje až také jednoduché. Ja síce v tom problém nevidím, lebo sa riadim rozumom, ale v našom štáte zakonmi prezákonovanom ti to vyhodí na oči každý daňový poskok, aj keď ich je po tom ......:rolleyes:
sito
06.01.10,12:42
A začo má zaplatiť daň???

Keď si šikovná žena uštrikuje sveter aj celej rodine, má na daňový úrad poslať 10 -20 €, aby ju nehrýzol, nezožralo svedomie, že úradník s toho nič nemá.

Nech si tiež uštrikuje.

Peniaze, ktoré sa nedávajú do FOaU sú zdanené, teoreticky, ak sa nejedná o špinavé, čierne peniaze.

Peniaze vyplacané s FOaU sa dania, ale daň platí ten kto ich prijal, teda s príjmu.

On len miesto 350 €, dá len 300 €. Daň má zaplatiť s tých 50 €, ktoré nie sú príjmom?

Keď obchodník spraví akciu, zníži cenu tovaru o 50 %. Daň zaplatí s pôvodnej ceny, alebo s tej, ktorú za tovar získal? Teda zo zisku?
Halli
06.01.10,12:52
A začo má zaplatiť daň???

Keď si šikovná žena uštrikuje sveter aj celej rodine, má na daňový úrad poslať 10 -20 €, aby ju nehrýzol, nezožralo svedomie, že úradník s toho nič nemá.

Nech si tiež uštrikuje.

Však Ti vravím, že v tomto štáte sa každý len ohrádza zákonmi,prípismi,pravidlami, vynucuje si svoje práva, ale na povinnosti sa zabúda...Ja v tvojom príspevku logiku vidím, len realita v SR je úplne iná...takže ja to urobím tak, že pojdem od dverí k dverám so zalepenou bedničkou, nech každý prispeje na "charitu SVB" 2€ a po brigáde si urobíme tí, čo pracovali posedenie :D .....pekná predstava, nie? :) :eek:...a dokonca úplne legálna, jediné peniaze na ktoré tu netreba doklad :D
sito
06.01.10,13:07
Taky možnosť, taky, ale štat je taký, akí sú jeho obyvatelia. Majú takú vrchnosť, akú si zvolili. Je to ich svedomie!?

Pred voľbami všetci :):):):):):):):):):)

Po voľbách niektorí :mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee: :mee:

A niektorí sa až po zemi váľajú a :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Niektorí len :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Ja sa :mad::mad::mad::mad::mad: len sa :) a :---
zivan
06.01.10,18:47
A začo má zaplatiť daň???

Keď si šikovná žena uštrikuje sveter aj celej rodine, má na daňový úrad poslať 10 -20 €, aby ju nehrýzol, nezožralo svedomie, že úradník s toho nič nemá.

Nech si tiež uštrikuje.

Peniaze, ktoré sa nedávajú do FOaU sú zdanené, teoreticky, ak sa nejedná o špinavé, čierne peniaze.

Peniaze vyplacané s FOaU sa dania, ale daň platí ten kto ich prijal, teda s príjmu.

On len miesto 350 €, dá len 300 €. Daň má zaplatiť s tých 50 €, ktoré nie sú príjmom?

Keď obchodník spraví akciu, zníži cenu tovaru o 50 %. Daň zaplatí s pôvodnej ceny, alebo s tej, ktorú za tovar získal? Teda zo zisku?
Sito, tvoj spôsob "odmeňovania" brigádnickej činnosti je určite zaujímavý. Nie som odborník na dane, ale osobne som toho názoru, že právne nie je čistý a zaváňa daňovým únikom. To by však chcelo, aby sa na to pozrel ozajstný odborník. Hádam sa tu na Porade nejaký nájde.
Tvoje zdôvodnenia sú zjavne logické, ale právo a logika veľmi často stoja na opačných póloch.
sito
07.01.10,05:54
Sito, tvoj spôsob "odmeňovania" brigádnickej činnosti je určite zaujímavý. Nie som odborník na dane, ale osobne som toho názoru, že právne nie je čistý a zaváňa daňovým únikom. To by však chcelo, aby sa na to pozrel ozajstný odborník. Hádam sa tu na Porade nejaký nájde.
Tvoje zdôvodnenia sú zjavne logické, ale právo a logika veľmi často stoja na opačných póloch.

Zivan, neviem čo by malo byť na tom špinavé??? To, že sa uprace dom??? A že ten, kto ho uprace je za to zrovnoprávnený s tými, čo sa na upratovaní nepodieľali???

V rodinnom dome je to jasné, čo si vlastník spraví sám s toho neplatí žiadnu daň.

Prečo by mali byť bytové domy diskriminované oproti rodinným domom??? V bytových domoch nebývajú ľudia, ale dojné kravy???

Ak by sa k tomu daňový úrad postavil ako URSO k rozdeľovaniu tepla, energie, nákladov za energiu. Že je to vec vlastníkov bytov, domu nastanú v dome dva problémy:

1. Schválenie v súlade so Z.182/1993, § 10, odsek 3 a §14, odsek3.

2. Zabezpečenie evidencie svojpomoci a výpočtu každoročnej tvorby na jednotlivé byty dohodnutým spôsobom.

Tak nás bili, tak nás bijú, tak trpme!

Nič nové, nič dobré pre ľudí.

3. Daňový úrad, pripadne iná štátna inštitúcia rozhodne, že vlastníci bytov v bytových domoch nemôžu v dome vykonávať žiadne svojpomocné práce pri oprave, čistení domu a čistení priľahlého pozemku, lebo to by mohlo položiť štát na kolená.

Pre mňa je to stará vec, na porade novota.

Ešte hodne dávno som sa o tom bavil s jedným zamestnancom správcu vyššie postaveným. Odpoveď: Ako ten štát príde k tomu, kde zoberie peniaze do štátneho rozpočtu. Pokiaľ sa k tomu takto stavajú tí papaláši, tak to bude skôr nepriechodné a stále budú vlastníci bytov v bytovom dome dojné kravy.

Keď sme si previedli prevažnú časť bytov do osobného vlastníctva a uzatvorili zmluvu o výkone správy s bývalým vlastníkom bytov. Prevažne sa postupovalo podľa stanov správcu, podľa nich bola vypracovaná zmluva o výkone správy.

My, ako väčšinový vlastník, teraz už 100 % vlastník sme si vypracovali na základe 182/1993 svoje zásady domu a v nich aj tento spôsob, s tým, že všetko si vypracujeme sami, správca nám to len oficiálne pošle v predpise úhrad.

Stanovisko správcu, ale musí súhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov 22, nájomníci, ktorí nemali byty prevedené do osobného vlastníctva nie. Prešlo to. A isto si to overovali.

No na dome sme to nestihli prakticky využiť. Začali sme sa dohadovať o pomerovom meraní tepla k tomu sa pripojilo aj zateplenie. Doslova sme sa vadili, aj sme si vyvadili to pomerové meranie a zateplenie. Takže svoj pomoc bola bokom.

Keď väčšina povedala, že robím veci špatne, ale špatne bolo to čo od mňa požadovali a ja som pre do špatne veci nerobil a ani som nemal záujem robiť na ich príkaz, tak som odstúpil z funkcie a v dome to nemal kto robiť a správca, načo by si robil starosti. On predsa s tých vlastníkov bytov, teda aj s nás žije a nie špatne.

Nové veci sa presadzujú ťažko, aj preto ako si napísal, logika a zákon je pre niektorých na opačnom konci. Prečo by mali oni behať z hore - dole, nech behajú, trpia iní.
zivan
07.01.10,15:00
Zivan, neviem čo by malo byť na tom špinavé??? To, že sa uprace dom??? A že ten, kto ho uprace je za to zrovnoprávnený s tými, čo sa na upratovaní nepodieľali???

V rodinnom dome je to jasné, čo si vlastník spraví sám s toho neplatí žiadnu daň.

Prečo by mali byť bytové domy diskriminované oproti rodinným domom??? V bytových domoch nebývajú ľudia, ale dojné kravy???
...

sito, plne súhlasím s tebou, že bytové domy by nemali byť diskriminované oproti rodinným.
Bohužiaľ realita je iná. Ako príklad môže slúžiť aj cenová politika ÚRSO v oblasti elektrickej energie :http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonomika/asss-ziada-odstranenie-diskriminacie-spotrebitelov-elektriny-bytovych-domoch.html
marjankaj
07.01.10,18:00
A začo má zaplatiť daň???

Peniaze vyplacané s FOaU sa dania, ale daň platí ten kto ich prijal, teda s príjmu.


Ale to platí iba pre toho, čo vystavil faktúru a prijal peniaze.
Ak ide o dohodu o vykonaní práce, daň odvádza ten kto vypláca peniaze a nie ten, kto tie peniaze prijíma.
sito
07.01.10,21:06
A prečo by sa mali vlastníci domu dohadovať že si upracu dom a s kým sa majú dohodnúť?
marjankaj
07.01.10,21:28
A prečo by sa mali vlastníci domu dohadovať že si upracu dom a s kým sa majú dohodnúť?


Tak to vaše účtovníctvo musí teda vyzerať.

toto je tvoj citát.
Peniaze vyplacané s FOaU sa dania, ale daň platí ten kto ich prijal, teda s príjmu.

Na základe čoho by príjemca mal zdaňovať príjem?
sito
07.01.10,21:57
Príklad, za zateplenie príde faktúra 2 000 000. Dom ich z FOaU vyplatí dodávateľovi zateplenia. A čo? Ešte má dom za dodávateľa zaplatiť dane? Prečo?
marjankaj
07.01.10,22:06
Príklad, za zateplenie príde faktúra 2 000 000. Dom ich z FOaU vyplatí dodávateľovi zateplenia. A čo? Ešte má dom za dodávateľa zaplatiť dane? Prečo?

Keď to urobí firma, tak prečo potom chceš nútiť ľudí na brigádu? (poplatok za neúčasť na brigáde)
sito
07.01.10,22:17
Vieš, vymeniť vypínač, kľučku, sklo na dverách, pripadne iné drobné práce som videl v dome vykonávať svojpomocne. Aj upratovanie v dome. Ale že by si vlastníci svojpomocne zateplovali panelák. Že by si dal päť facek?
sito
20.01.10,21:25
Priamo od prameňa!



Sito, tvoj spôsob "odmeňovania" brigádnickej činnosti je určite zaujímavý. Nie som odborník na dane, ale osobne som toho názoru, že právne nie je čistý a zaváňa daňovým únikom. To by však chcelo, aby sa na to pozrel ozajstný odborník. Hádam sa tu na Porade nejaký nájde.
Tvoje zdôvodnenia sú zjavne logické, ale právo a logika veľmi často stoja na opačných póloch.

Zivan, dnes ráno som sa vybral peši na daňový úrad, netlačilo ma len pri srdci. Čo spraví úradník? Nebude po mne vrieskať, nevyhodí ma, že si ho dovoľujem hneď z rána otravovať?


Prešiel som pozorne okolo každých dverí, až som naďabil na dverách, Informácie pre verejnosť. Tíško som zaklopal. Spoza dverí sa ozvalo hromové ,, Vstúpte “. Z ľahká som stlačil kľučku, aby čosi nepovolilo. Už nebolo cesty späť. Vnútri stál za obslužným pultom pán vo veku asi štyridsaťpäť rokov a asi dvakrát toľko vážil ako mal rokov. Automaticky vyhŕkol so mňa „ Dobrý deň. “ V hrdle som mal Saharu. ,, Čo si prajete?“ Viete, mám taký oriešok. ,, Tu je daňový úrad, nie útulok pre veverice!“ Ja viem, viem, pán úradník, chcel som si nechať vylíčiť miestnosť a živnostník mi povedal ,, Za tisícdvestopädesiať, materiál si zaplatíš.“ Uvažujem, keď mám materiál a štetku, môžem si vylíčiť aj sám. Aj sa stalo. No, teraz ma ide zožrať svedomie, či som tým nepoškodil štát na daniach, keď som si to vylíčil sám. Viete, ten živnostník by musel odviesť štátu daň a ja som neodviedol štátu za vykonanú prácu nič. Mňa by strašne mrzelo, keby kvôli tomu nedoplatku na daniach padlo Slovensko na kolená. ,, Čo to tu trepete, ja vám to vylíčim!“ Vy ste, vypadáte ako pracujúci človek, teda máte príjem. A my, úrad, dáme pozor, aby ste zaplatili daň z príjmu. Devätnásť percent. Keďže ste si kúpili materiál, ten kto vám ho predal, pripočítal k tovaru DPH, devätnásť percent. V tomto štáte máme rovnú daň. Dobré, že, každý rovnako. My, úrad si už dáme bacha na toho kto vám predal materiál, aby tú daň odviedol štátu. Takže, keď ste si sám vylíčili, nemáte s toho žiaden príjem, ale osoh áno. No, my, úrad osoh a iniciatívu, ktorú spraví človek v prospech seba, svojej rodiny, svojho domu, majetku nezdaňujeme. A máte to vylíčene na úrade a aj doma. Ale... Ticho, my, sme úrad a my, vieme čo platí a kto platí! Ale ja bývam v bytovom dome! No a čo, čo to mení na situácii a daniach?!


Viete, pán úradník, my v bytovom dome dávame peniaze na FOaÚ. ,, Čo to je to FOaÚ? “ Pán úradník, to je fond opráv a údržby domu, jeho spoločných časti, zariadení a priľahlému pozemku. Áhá. Vylíčil som spoločnú miestnosť. ,, A nie ste vy maliar – natierač, keď všade líčite? “ Nie, nie. Ja len, aby bol dom, panelák trochu útulnejší, vľúdnejší. ,, Noo, niektoré sú ozaj vylíčené, úžasné.“ Však práve preto. Ale iné ma trápi. Viete, keď som dal do domu svoju prácu, že by som dal do FOaÚ o niečo menej ako ostatní v dome. Povedzme dvestopädesiať korún. ,, Ale potom vám na fonde budú chýbať tie peniaze?“ Áno pán úradník, budú chýbať, budú. Ale keby sme si tu miestnosť dali vylíčiť živnostníkovi, chýbalo by nám na fonde tisícdvestopädesiať korún, no a takto nám chýba len dvestopädesiať korún a máme aj miestnosť vylíčenú. „ Áhá.“ To chce podrobnosti, podrobne, podrobnosti mi vylíčte. „ To mám zasa líčiť?“ „ Nefrite, už ste sa toho toľko nalíčil, že keď mi toto vylíčite, tak vás to určite nezabije. „ Len aby, len aby, pán úradník, ale pokúsim sa.“


Viete, my máme v dome výbor vlastníkov. Tento výbor môže zaznamenávať účasť vlastníkov na svojpomocných prácach v dome a brigádach úpravy priľahlého pozemku. Zo zákona si majú vlastníci, zvyčajne na jeden rok dopredu určiť tvorbu, mesačný poplatok za jeden m2 do FOaÚ. Príklad, 10 Sk. na m2, byt má 50 m2, teda mesačne 500 Sk., krát 12 mesiacov, byt prispeje do fondu za rok 6 000 Sk. V dome je 20 bytov, spolu dajú na fond 120 000 Sk. Keď sme dohodnutý na tomto, zohľadní sa bytom, ktoré sa zúčastnili na svojpomocných prácach a brigádach na úprave pozemku ich účasť na úhrade poplatku do fondu. Príklad vylíčenej miestnosti, výbor mi prizná 5 hodín za každú hodinu 50 Sk. spolu je to 250 Sk. Keďže môj ročný príspevok, poplatok do fondu je 6 000 Sk. Od tohto poplatku sa odpočíta 250 Sk. Zostatok je 5 750 Sk. Tie sa vydelia 12 mesiacmi a zaokrúhlia nadol a vyjde mesačná tvorba 479 Sk. nie 500 Sk. „ Áhá.“ V roku v ktorom sa vykonávajú svojpomocné práce a brigády sa niektorí usmievajú spoza záclon ako iní pracujú aj za nich. No po roku majú dôvod na úsmev tí, čo predošlý rok pracovali v prospech svojho domu. Prispievajú do fondu menej ako tí, čo nepracovali v prospech domu. A to sa opakuje rok, čo rok, do kolečka do kola. No, a každý v dome má dôvod na úsmev. „ Áhá, áhá, áháááá, no to je dobré, to je dobré a čo sa týka dani, je to čisté!“ Ja žasnem, to je perfektné, úžasné. Na najbližšej schôdzi to navrhnem nášmu zástupcovi, aby to zaviedol aj u nás v dome. Vtedy som si uvedomil, veď to je náš človek, býva v bytovom dome. Na duši sa mi uľavilo, ale mozog mi tíško napovedal, že mám vyhľadať najbližšiu latrínu. Pánovi úradníkovi som pekne poďakoval, že mi to všetko tak pekne vylíčil a Pán Boh zaplať. A rýchlo som sa snažil splniť radu môjho mozgu. Úradník svojím hromovým hlasom na mňa volal ako ten opitý pán farár za veriacimi, keď odchádzali s kostola. Nie, choďte s Pánom Bohom, ale choďte do boha. Cez zatvorené dvere už jeho hlas neburácal ako hrom.


Zivan, takže je to čisté! Ale, ak tomu neveríš, môžeš si to nechať vylíčiť na vašom daňovom úrade.



Jasné, ale tá veta o námietke je stále ako strašiak a ani s tým odpočítavaním to nieje až také jednoduché. Ja síce v tom problém nevidím, lebo sa riadim rozumom, ale v našom štáte zakonmi prezákonovanom ti to vyhodí na oči každý daňový poskok, aj keď ich je po tom ......:rolleyes:


Slávka, kto sa bojí, nesmie do lesa! Na latrínu, áno! To ti je úžasne, na nej spadne s človeka stres, uľaví sa mu a môže sa na všetko


Čo je horšie? Hlad, alebo strach? Strach! Od hladu sa ešte nikto neposral!


Lepšie sa nebáť? Ako sa


A čo zostalo mne? V Excely dvanásť stĺpcov, mesiacov, trinásty, rok spolu. Štyridsaťdva riadkov, byty, šryidsiatýtretí riadok, dom spolu. Na evidenciu odpracovaných hodín svojpomoci v dome a okolo domu. Stačilo zadať sumu za odpracovanú hodinu a dohodnutý poplatok, príspevok na jeden m2 do FOaÚ. Vytlačiť zoznam mesačných príspevkov do FOaÚ pre jednotlivé byty so zohľadnenou svojpomocou, zaniesť správcovi, ktorý by nám poslal oficiálny predpis príspevku do FOaÚ. Ale, keďže nám vybledla šedá kôra, nápad zapadol prachom. Teraz čaká ako šípková Ruženka, až niekto s neho zotrie prach.


Dobrý nápad, že? Toť, do sveta choď.
Halli
21.01.10,08:15
Nuž Sitečko poviem Ti nasmiala som sa a dokonca som tvoj dlhý príspevok prečítala do konca:), pekne si to...aj vtipne... Lenže ďalší vtip je to, že ten daňový úradník nevedel ani čo to je FPaÚ a mám za to, že ekonomike ako takej a zákonu 182 sa rozumie ako tá "veverička v útulku"
No a ty tiež nerobíš ekonomiku Vášho domu, lebo máte správcu a pedpokladám, že žiaden účtovník, ani správca by tomu "buldogovi" z daňového nedal za pravdu a nezobral si to na zodpovednosť.
...aj keď ja stále tvrdím, že to všetko, ako si to navrhol, má opodstatnenie a vychádza z rozumu a brala by som to ihneď, avšak .....u nás je mnoho nezmyselných vecí "medzi nebom a zemou...":eek::rolleyes:
sito
21.01.10,09:02
Slávka, sranda bokom. Bol som na tom úrade, vysvetlil som o čo ide. Odpoveď, to je vaša vec o tom kto koľko dá na opravy daňový úrad nerozhoduje. Ešte sa pýtal koľko je v našom meste tak poplatok na m2, tak okolo 10 Sk. U nich navrhoval správca 22, ale že sa zbúrili a nesúhlasili, platia len 5 Sk na m2. To všetko mi bolo povedané úradníkom, alebo, žeby to nebol úradník?

182/1993, § 10, odsek1


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Ak dve tretiny vlastníkov schvália, že dôchodci nad sedemdesiať rokov nebudú prispievať do fondu oprav je to v súlade s uvedeným zákonom?

Predasav si, že príde daňovák a povie ,, Buďto ich zastrelíte a nebudú platiť do fondu. Alebo, keď sú živí, musia platiť do fondu.

Keď musia tak musia. Za to prvé by sme mohli sedieť za to, že musia, nie.

Žeby ten daňový úrad bol na tom až tak dobre?
Halli
21.01.10,09:12
Slávka, sranda bokom. Bol som na tom úrade, vysvetlil som o čo ide. Odpoveď, to je vaša vec o tom kto koľko dá na opravy daňový úrad nerozhoduje. Ešte sa pýtal koľko je v našom meste tak poplatok na m2, tak okolo 10 Sk. U nich navrhoval správca 22, ale že sa zbúrili a nesúhlasili, platia len 5 Sk na m2. To všetko mi bolo povedané úradníkom, alebo, žeby to nebol úradník?..............


Je úradník, ale nie je ÚČTOVNÍK zodpovedný za účtovanú jednotku...bože Sitečko, žiaden účtovník tu na porade by na to nepristúpil. Platba do FO je prioritná a v dobrom programe ako mám napr. ja si túto platbu sťahuje prioritne !, nedá sa to obísť a tak to má byť. Ja nebudem prestavovať program, narobila by som si riadnu paseku. No takže uzátvaram to tým, že ja si budem robiť tak ako doteraz a chcem mať všetko v poriadku. Viem to aj inak poriešiť. :)


...to že sa možu vlastníci dohodnúť je v zákone myslené len o výške FO za m2, alebo paušal na byt rovnaký.
sito
21.01.10,09:33
Takže nie je to na daňovom úrade, ale na ochote sa prispôsobiť vlastníkom bytov.

Správca má priority 1. poplatok na správu, 2. anuita, 3. zálohové platby na služby, 4. fond opráv domu, 5. fond opráv vchodu, 6. dlžné platby minulých účtovných období, 7. príslušenstvo dlhu za minulé obdobia, 8. individuálny fond opráv bytu, 9. platby naviac medzi predpisom a skutočnou úhradou.


Ale to je vec dohody v zmluve o výkone správy, alebo zmluve o spoločenstve vlastníkov bytov.

Takže, všeliako, ale vždy dobre, ak vlastníci bytov odsúhlasia zmluvu nadpolovičnou väčšinou.
Elena Navrátilová
21.01.10,09:37
Je úradník, ale nie je ÚČTOVNÍK zodpovedný za účtovanú jednotku...bože Sitečko, žiaden účtovník tu na porade by na to nepristúpil. Platba do FO je prioritná a v dobrom programe ako mám ja si túto platbu sťahuje prioritne !, nedá sa to obísť a tak to má byť. Ja nebudem prestavovať program, narobila by som si riadnu paseku. No takže uzátvaram to tým, že ja si budem robiť tak ako doteraz a chcem mať všetko v poriadku. Viem to aj inak poriešiť. :)


...to že sa možu vlastníci dohodnúť je len o výške FO za m2, alebo paušal na byt rovnaký, o ničom inom nie.

mimotemy Každý program zameraný na správu bytov musí byť stavaný v zmysle legislatívy... takže každý musí prioritne platby smerovať na tvorbu FPOaU a takisto aj poplatok za správu musí byť v prvom rade "uspokojený" nielen ten ktorý používaš na správu Ty. ;) Inak to jednoducho v správe nesmie byť. Ak niekto používa program ktorý nie je špeciálne pre správu bytov tak tieto položky nie sú "uspokojené" prioritne.
Halli
21.01.10,09:57
mimotemy Každý program zameraný na správu bytov musí byť stavaný v zmysle legislatívy... takže každý musí prioritne platby smerovať na tvorbu FPOaU a takisto aj poplatok za správu musí byť v prvom rade "uspokojený" nielen ten ktorý používaš na správu Ty. ;) Inak to jednoducho v správe nesmie byť. Ak niekto používa program ktorý nie je špeciálne pre správu bytov tak tieto položky nie sú "uspokojené" prioritne.

To si akože prečo napísala? však ja to viem, len si mala odpovedať Sitovi, nie mne :D mňa nemáš prečo citovať, ja k tomu nepotrebujem reakciu ;)

predsa veľa SVB robí ešte stále v exceli všetko ...
Elena Navrátilová
21.01.10,10:40
To si akože prečo napísala? však ja to viem, len si mala odpovedať Sitovi, nie mne :D mňa nemáš prečo citovať, ja k tomu nepotrebujem reakciu ;)

predsa veľa SVB robí ešte stále v exceli všetko ...

mimotemy Slávka práve preto píšem každý program určený na správu bytov... tu nechodí čítať len jeden nick a nie každý vie v čom je špecifikum programu pre správu a bytov, prečo je rozdiel v programe pre správu bytov a excele? ;)
sito
21.01.10,11:00
To si akože prečo napísala? však ja to viem, len si mala odpovedať Sitovi, nie mne :D mňa nemáš prečo citovať, ja k tomu nepotrebujem reakciu ;)

predsa veľa SVB robí ešte stále v exceli všetko ...

To akože, keď programátor vypracuje program, ktorí nedokáže zrealizovať rozhodnutie vlastníkov bytov, ktoré je v súlade so 182/1993, musí sa prepísať zmluva o výkone správy, SVB, ba dokonca zákon.

Takže, ľudia pre stroje? Nie, stroje pre ľudí?

To je potom ročné vyúčtovanie možné robiť aj na hracích automatoch.
Halli
21.01.10,13:48
To akože, keď programátor vypracuje program, ktorí nedokáže zrealizovať rozhodnutie vlastníkov bytov, ktoré je v súlade so 182/1993, musí sa prepísať zmluva o výkone správy, SVB, ba dokonca zákon.

Takže, ľudia pre stroje? Nie, stroje pre ľudí?

To je potom ročné vyúčtovanie možné robiť aj na hracích automatoch.

Sitečko ty o koze a ja o voze....
Tvoje predstavy o rozhodnutiach vlastníkov a rozhodnutia v rámci zákona sú dosť vzdialené od seba :D

...ale viem o čo ti ide, hápem to dobre, len má to jeden háčik...lebo medveď...:(
sito
21.01.10,22:08
Sitečko ty o koze a ja o voze....
Tvoje predstavy o rozhodnutiach vlastníkov a rozhodnutia v rámci zákona sú dosť vzdialené od seba :D

...ale viem o čo ti ide, hápem to dobre, len má to jeden háčik...lebo medveď...:(

Nejde mi o medveďa, hoci mi ich tu niekto ponúkal. Len som spomenul netradičnú možnosť, ktorá nie je v rozpore so zákonom. Zivan to pokladal za nečisté. Tak som sa išiel spýtať priamo odborníkov a dozvedel som sa, že je to čisté.

Inak pamätám si aj vyúčtovanie rukou písané. No postupne sa prechádzalo na počítače. Prvé nám robili až v Banskej Bystrici, nie všade bol počítač? Postupom času sa tvoje aj moje družstvo zmohlo na svoj počítač, dnes už je isto v šrote, zaberal celú miestnosť. Možno si ho ty ani nepamätáš.

Myslím si, že človek je ten, ktorý zadáva príkazy a počítač vykoná. Jasné, že správcovi je lepšie zadať len hodnotu poplatku na m2, prenásobením m2 bytu má automaticky mesačnú tvorbu FOaU. Ale pochybujem, že by programátor nedokázal naprogramovať zadanie úhrady jednotlivým bytom, rozdielne úhrady do FOaU. Rozdiel bude pre správcu, miesto jedného čísla, musí zadať povedzme 42 čísel, ale k spokojnosti vlastníkov bytov a ich rozhodnutiu, ktoré nie je v rozpore so zákonom. Vždy je to o ochote a dohode. Ale máš podporu, oporu??? Treba si radiť, aj poradiť.

Vôbec nikomu ten návrh nevnucujem, je vecou každého domu, jeho vlastníkov ako sa so správou svojho domu vysporiadajú.

Vlastne nikomu neradím, len si poviem svoj názor. A ten hádam môžem? Ostatní môžu porozmýšľať, ale nemusia, vôbec nemusia rozmýšľať. Nikto ich nenúti. Správca myslí za nich, ale rozhodovať nemôže, leda, že mu to vlastníci odsúhlasia, ale to už nie sú podľa mňa vlastníci, ale tí ktorí si nevedia rozhodnúť o svojom majetku. Prípustné, nie je to v rozpore so zákonom.