Simona Števulová
10.02.14,19:12
Pracujem ako čašníčka v hoteli a chcela by som sa opýtať ako to je so sťahovaním času na prestávku z odpracovaných hodín. Keďže čašník si nemôže byť nikdy istý kedy skončí v práci, moja pracovná doba je premenlivá. Zamestnávateľ ma ale oboznámil s tým, že keď pracujem celý deň, čo je od 6:30- 22:00 (cca), bude mi z odpracovaných hodín stiahnutá polhodina, resp. až hodina, ktorá je určená na pauzu. Lenže nemám určený žiadny konkrétny čas na pauzu, reálne nemám žiadnu pauzu, ktorá by trvala nepretržite polhodinu, pri tejto profesii sa to ani nedá. ďalšou vecou je, že stravu mám zabezpečenú, ale poskytuje sa mi za zvýhodnenú cenu! Nemala by som za takých okolností (teda odpracovaných v priemere 14-15 hodín) mať stravu automaticky, bez toho aby mi to bolo strhnuté z platu?
Tweety
10.02.14,18:14
Prestávka na obed sa do odpracovaného času nepočíta. A k druhej otázke, nárok na stravovanie zadarmo nemáš. Zamestnáv. má podľa §152 ZP povinnosť zabezpečiť jedno havné jedlo denne.
avalik
10.02.14,18:15
Zákonník práce

§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.


§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
Simona Števulová
10.02.14,18:17
To znamená de facto, že mi to nemôže strhávať z odpracovaných hodín?
Tweety
10.02.14,18:19
práveže musí, nečítala si pozorne
Simona Števulová
10.02.14,18:36
Ja som z toho magor. Tak ja odpracujem celý deň, a za hodinu nedostanem zaplatené? Ďakujem za odpoveď, len som z toho rozčarovaná.
Tweety
10.02.14,18:44
Áno, tak.Píšeš, že máte zabezpečenú stravu, tak neverím, že aj počas obeda pracuješ.
Simona Števulová
10.02.14,18:52
to, že do seba nahádžem postojačky nejaké jedlo, resp. si odnesiem večeru večer na izbu, nepovažujem za pauzu, práve preto som sa pýtala, ale teraz aspoň viem, že si tú pauzu vyberiem. :D ďakujem.
Tweety
10.02.14,19:22
áno, máš na ňu zákonné právo, to zvládneš obed aj trocha nohy na stole :---.
Peggynka
10.02.14,20:48
Tak-tak a nie si jediná,takto to majú napr. aj záchranári a ty máš aspoň šancu obed dojesť,ich obed ostáva na stole v reštaurácii...Požiadaj zamestnávateľa o určenie pauzy (napr. aj od 11:00 do 11:30 hod.) a dodržuj to.