mihand
11.02.14,05:34
zamestnanec pracuje tri dni za sebou potom ma tri dni volno. Ma pravo na nahradu mzdy vo sviatok ak v tento den podla rozpisu sluzieb nemal pracovat?
Bambi23
11.02.14,05:48
Tiež som to raz hľadala a bolo mi poradené, že nemajú nárok na náhradu mzdy, keďže pracujú na smeny a v deň sviatku mu pracovná smena nevyšla. Kopírujem z toho čo mi odpísali: "Pokiaľ ale zamestnanec v deň sviatku nemal pracovať, to znamená, že mu v uvedený deň nepripadla zmena podľa rozvrhu pracovných zmien ( uvedená situácia môže vzniknúť predovšetkým u zmenárov a pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase ), t.j. sviatok pripadol na deň jeho nepretržitého odpočinku v týždni a teda nemal podľa harmonogramu pracovných zmien pracovať, v tomto prípade nemohla zamestnancovi z dôvodu sviatku ujsť mzda a tak nemá nárok na mzdu a náhradu mzdy za sviatok." ... neviem však kde je to podložné v zákone, podľa akého paragrafu, to by som tiež rada vedela ak niekto vie.
Tweety
11.02.14,06:15
§122 ZP
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Takže resumé, náhradu nedostane, pretože v tento sviatok nemal pracovať.
ivka70
11.02.14,06:28
Nema narok na nahradu mzdy.
To je ako keby mali mat narok na nahradu mzdy pracovnici pracujuci po-pia a sviatok pripadne na sobotu. Aj vtedy by si riesila, ci maju narok na nahradu mzdy za sviatok? Asi nie. Tak presne tak funguju pri pracovnikoch s inym prac. casom dni, kedy nemali pracovat -narok na nahradu mzdy za sviatok v tieto dni nemaju, lebo im ziadna mzda "neusla" kvoli sviatku.
mihand
11.02.14,06:30
Dakujem pekne vsetkym za odpovede. Aj ja suhlasim s tym, ze nema narok.