magdalenaa
27.03.06,19:50
Ahojte poraďaci, už som sa naozaj riadne doplietla. Vedel by mi niekto jednoducho a zrozumitelne povedať rozdiel pri účtovaní kurzových rozdielov v JU a PU?
Môj názor:
JU -
Valutová pokladňa - prepočítava sa kurzom podľa nákupu a predaja. Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS, rozdiel strata/zisk - NOZD/VOZD - účtuje sa do denníka.

Pohľadávky a záväzky - prepočítajú sa pri zaevidovaní do účtovníctva/vystavení fa kurzom NBS. Každá úhrada sa zaeviduje, cudzej mene a v Sk """"neviem prepočítava sa kurzový rozdiel pri každej úhrade?"""" Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS a vzniknutý rozdiel strata/zisk - neúčtuje sa do denníka a neovplyvňuje ZD.

PU:
Valutová pokladňa - vlastne to isté ako v JU zisk 211/663 strata 563/211

Pohľadávky a záväzky - to isté ako v JU 311/663, 563/311
321/663, 563/321

Ide mi vlastne o to, že či sa prepočítava kurzom aj každá úhrada pri pohľadávkach a záväzkoch, a či sa následne počas roka účtuje o kurzovom zisku a strate, alebo v prípade pohľ. a záv. len pri celej úhrade záväzku a pohľadávky sa vyčísli rozdiel. A pri neuhradených sa to prepočítava na konci roka.

Dufam, že to bolo zrozumiteľné. Veľmi by mi pomohlo, ak ma niekto vyvedie, z tohto zmätku.
magdalenaa
27.03.06,18:16
Ahojte poraďaci, už som sa naozaj riadne doplietla. Vedel by mi niekto jednoducho a zrozumitelne povedať rozdiel pri účtovaní kurzových rozdielov v JU a PU?
Môj názor:
JU -
Valutová pokladňa - prepočítava sa kurzom podľa nákupu a predaja. Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS, rozdiel strata/zisk - NOZD/VOZD - účtuje sa do denníka.

Pohľadávky a záväzky - prepočítajú sa pri zaevidovaní do účtovníctva/vystavení fa kurzom NBS. Každá úhrada sa zaeviduje, cudzej mene a v Sk """"neviem prepočítava sa kurzový rozdiel pri každej úhrade?"""" Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS a vzniknutý rozdiel strata/zisk - neúčtuje sa do denníka a neovplyvňuje ZD.

PU:
Valutová pokladňa - vlastne to isté ako v JU zisk 211/663 strata 563/211

Pohľadávky a záväzky - to isté ako v JU 311/663, 563/311
321/663, 563/321

Ide mi vlastne o to, že či sa prepočítava kurzom aj každá úhrada pri pohľadávkach a záväzkoch, a či sa následne počas roka účtuje o kurzovom zisku a strate, alebo v prípade pohľ. a záv. len pri celej úhrade záväzku a pohľadávky sa vyčísli rozdiel. A pri neuhradených sa to prepočítava na konci roka.

Dufam, že to bolo zrozumiteľné. Veľmi by mi pomohlo, ak ma niekto vyvedie, z tohto zmätku.
Nevie nikto poradiť?
ondrejvla
27.03.06,18:17
Skús si zadať do vyhľadávača: kurzový rozdiel*
Na túto otázku je tu veľmi veľa odpovedí, hľadaj, už sa to tu riešilo. Chcela som ti prilepiť link, ale sa mi nedal.
magdalenaa
27.03.06,18:28
Viem, že je tu toho veľa, aj som to pozerala, a tak som si teraz neistá. Nenašla som tam riešenie, či pri úhradách záväzkov sa prepočítava kurzom NBS každá úhrada /čiastočná/, alebo len na konci roka sa prepočítava rozdiel?
Mám uhrádzané fa:v PU aj v JU
fa. došla 28.06.05 1000,- EUR /kurz NBS 38,29/ 38290,-
uhr. 27.10.06 200 Eur cez účet, prepočet bankou 39.286/ 7857,20
-mám prepočítať kurzom NBS k 27.10.06 ????? /pri každej úrade????/
- potom sú ďalšie úhrady,
alebo sa prepočítava len na konci k 31.12.
ekopo
27.03.06,19:51
prepočítavam každú úhradu kurzom NBS a aj koniec k 31.12.
magdalenaa
28.03.06,04:27
Skutočne je potrebné prepočítavať každú úhradu záväzkov, ak je uhradzáná prijatá fa. /príkaz na úhradu v EUR/, príslušná banka to prepočíta svojim kurzom a ja na výpise mám v SK /účet vedený v SKK/.

Ja som to robila tak, že som úhrady fa zaúčtovala podľa zníženia záväzku /Príkaz v EUR, na výpise v SKK/, a až na konci roka som vyčíslila kurzový rozdiel. Je to správne, alebo som mala ešte prepočítavať každú úhradu kurzom NBS /keď vlastne to mám vyjadrené v SKK/.
renča1
28.03.06,04:44
Ahojte poraďaci, už som sa naozaj riadne doplietla. Vedel by mi niekto jednoducho a zrozumitelne povedať rozdiel pri účtovaní kurzových rozdielov v JU a PU?
Môj názor:
JU -
Valutová pokladňa - prepočítava sa kurzom podľa nákupu a predaja. Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS, rozdiel strata/zisk - NOZD/VOZD - účtuje sa do denníka.

áno

Pohľadávky a záväzky - prepočítajú sa pri zaevidovaní do účtovníctva/vystavení fa kurzom NBS. Každá úhrada sa zaeviduje, cudzej mene a v Sk """"neviem prepočítava sa kurzový rozdiel pri každej úhrade?"""" Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS a vzniknutý rozdiel strata/zisk - neúčtuje sa do denníka a neovplyvňuje ZD.

Ak sa uhrádzajú fa v JÚ , tak sa neúčtuje kurz.rozdiel do peňaž.denníka , kurz.rozdiel vzniknutý pri faktúrach sa vyrovná len na faktúre v knihe závazkov alebo pohľadávok. Ja ich vyrovnávam priebežne, ale neúčtujem ich do PD. k 31.12. sa v JÚ oceňujú neuhradené faktúry alebo čiastočne neuhradené, ale tak tiež sa neúčtujú, vzniknutý rozdiel sa vyrovná len pri neurhad.faktúrach v knihách. Jednou vetou povedané, rozdiel medzi JÚ a PÚ je taký, že v JÚ sa účtujú kurz.rozdiely do peňaž.denníka k 31.12.len vo val.pokladni a na devíz.účtoch.

PU:
Valutová pokladňa - vlastne to isté ako v JU zisk 211/663 strata 563/211

áno

Pohľadávky a záväzky - to isté ako v JU 311/663, 563/311
321/663, 563/321

áno

Ide mi vlastne o to, že či sa prepočítava kurzom aj každá úhrada pri pohľadávkach a záväzkoch, a či sa následne počas roka účtuje o kurzovom zisku a strate, alebo v prípade pohľ. a záv. len pri celej úhrade záväzku a pohľadávky sa vyčísli rozdiel. A pri neuhradených sa to prepočítava na konci roka.

Dufam, že to bolo zrozumiteľné. Veľmi by mi pomohlo, ak ma niekto vyvedie, z tohto zmätku.

..............:)
ilona
28.03.06,04:48
Magdalenaa,neviem,či túto poslednú odpoveď,že preratúvaš pri úhradách a zaučtovávaš sa týka JU,alebo PU.Ja som učtovanie v JU tiež dlho študovala na porade, čo mi dúfam pomohlo.Úhradu f.na výpise zaučtujem kurzom NBS aj do denníka /účet v EUR/,keď je účet v sk a úhrada v eur,zaučtujem to prepočtom banky.Do knihy pohľadávok fa.zapíšem kurzom NBS v deň vystavenia.Do val.pokladne prijímam z účtu dev. kurzom NBS.Z val.pokladne ´výber a príjem do sk pokladne kurzom zmenárne,podľa dokladu.Kurzový rozdiel sa v JU počíta len na konci roka a to pri neuhr.f.zostatku v pokladni.
Neviem,či som to dosť lopaticky napísala a či je to správne,či ma to poradáci dobre naučili,ak nie,tak ma opravte.
renča1
28.03.06,04:51
Viem, že je tu toho veľa, aj som to pozerala, a tak som si teraz neistá. Nenašla som tam riešenie, či pri úhradách záväzkov sa prepočítava kurzom NBS každá úhrada /čiastočná/, alebo len na konci roka sa prepočítava rozdiel?
Mám uhrádzané fa:v PU aj v JU
fa. došla 28.06.05 1000,- EUR /kurz NBS 38,29/ 38290,-
uhr. 27.10.06 200 Eur cez účet, prepočet bankou 39.286/ 7857,20
-mám prepočítať kurzom NBS k 27.10.06 ????? /pri každej úrade????/
- potom sú ďalšie úhrady,
alebo sa prepočítava len na konci k 31.12.

v Jú:
- došla fa prepočíta sa kurz nbs-38,29
- úhrada 39,286
- kurz.rozdiel vyrovnáš len na faktúre , neúčtuješ do peňaž.denníka-neovpl.základ dane
- neuhrad.faktúra alebo čiastočne neuhrad. sa oceňuje kurzom k 31.12., ale neúčtuje sa do PD-neovpl.základ dane.

v PÚ:
- došla fa prepočíta sa kurz nbs-38,29
- úhrada 39,286
- kurz.rozdiel sa naúčtuje hned pri úhrade 321/663,563/321 daňový náklad alebo daňový výnos.
- neurhad.faktúra alebo čiastočne neuhrad. sa oceňuje kurzom k 31.12., účtuje sa do HK, ale treba sa rozhodnúť či sa budú zahrňovať kurz.rozdiely do nákladov , výnosov k 31.12. a to na základe oznámenia DÚ.
magdalenaa
28.03.06,05:48
Dakujem za odpovede, lebo ja som neúčtovala o kurzových rozdieloch pri úhradách faktúr, až na konci roka som vyčíslila kurzový rozdiel. Takže to musím všetko orpaviť a doúčtovať v PU aj kurzové rozdiely pri každej úhrade.
Tweety
28.03.06,05:51
Dakujem za odpovede, lebo ja som neúčtovala o kurzových rozdieloch pri úhradách faktúr, až na konci roka som vyčíslila kurzový rozdiel. Takže to musím všetko orpaviť a doúčtovať v PU aj kurzové rozdiely pri každej úhrade.
KR počas roka vznikajú z úhrad záväzkov a pohľadávok, vtedy je povinnosťou o nich aj účtovať.
alzbetka4
28.03.06,11:57
Važení,
pozorne som si prečítala všetko, čo ste popísali, ale čo v prípade, ak ide o vystavenú FA?
Príklad: FAO vystavená v roku 2004 v EUR a nebola uhradená. Do roku 2005 si ju podnikatel preniesol ako pohladavku voci FY XXX vo výške povedzme 96000,-(prepočtom kurzom NBS k 31.12.2004). FAO bola uhradená v roku 2005, ale vznikol kurzovy rozdiel, pri prepočte NBS, uhradená suma je 92000,-- Uctujem kurzový rozdiel alebo nie?
Tweety
28.03.06,12:04
Važení,
pozorne som si prečítala všetko, čo ste popísali, ale čo v prípade, ak ide o vystavenú FA?
Príklad: FAO vystavená v roku 2004 v EUR a nebola uhradená. Do roku 2005 si ju podnikatel preniesol ako pohladavku voci FY XXX vo výške povedzme 96000,-(prepočtom kurzom NBS k 31.12.2004). FAO bola uhradená v roku 2005, ale vznikol kurzovy rozdiel, pri prepočte NBS, uhradená suma je 92000,-- Uctujem kurzový rozdiel alebo nie? Účtuješ KR vzniká medzi 96000.- a 92000.-, ak je to pohľadávka, tak je to kurzová strata 563/311.
alzbetka4
28.03.06,12:41
Maja M,
zabudla som dodať, že ide o JU!
Tweety
28.03.06,13:44
Maja M,
zabudla som dodať, že ide o JU! TAk potom ak je to tak, neúčtuješ.
alzbetka4
29.03.06,07:37
ďakujem za pomoc