v.balogova
27.03.06,20:01
Bola by som rada keby mi niekto pomohol pri vyriešení uvedeného problému.
Akú čiastku odpočtu si uplatní manžel na manželku, ktorá je na RD, vyplatená odmena 8000 Sk a zároveň prenajíma nehnuteľnosť, pričom príjmy z prenájmu tejto nehnuteľnosti boli nižšie ako výdavky. Podľa môjho názoru započíta ako jej príjem len odmenu na základe dohody a nič viac - takže 87936-8000. Ale nie som si istá, či náhodou neuvedie aj tie príjmy z prenájmu hoci tam vyšla strata. Prosím pomôžte mi.
ekopo
27.03.06,20:00
Nie je podstatné či vyšla z prenájmu strata, dôležitá je výška príjmu z prenájmu,
pritom sa nezdaňuje čiastka 22.900,- o túto čiastku sa menej uvádza v DP. Čiže odpočet na manželku= 87.936-8000-príjem z prenájmu.
tinahazi
29.03.06,07:06
Nerozumiem odpovedi, lebo neviem odkial ste nabrali cislo 22.900,- ...

ale tiez neviem preco vlastne ma si odratat "trzbu" ked mala v skutocnosti stratu ... ved keby bola zivnostnicka, ktora za cely rok neziska ani jednu zakazku ale na zaciatku roku vlozi osobny vklad do ponikania 100 tisic tak by jej na konci vysli tiez akoze prijmy 100 tisic a stratil by podla vas fakticky jej manzel narok na odpocet ??? ... to by bolo riadne svinstvo ...
Dada
29.03.06,07:08
Príjem z prenájmu je za rok 2005 oslobodený do výšky 22.900,- SK.
Platí to, čo v príspevku č. 2 !
abel
29.03.06,16:26
Nerozumiem odpovedi, lebo neviem odkial ste nabrali cislo 22.900,- ...

ale tiez neviem preco vlastne ma si odratat "trzbu" ked mala v skutocnosti stratu ... ved keby bola zivnostnicka, ktora za cely rok neziska ani jednu zakazku ale na zaciatku roku vlozi osobny vklad do ponikania 100 tisic tak by jej na konci vysli tiez akoze prijmy 100 tisic a stratil by podla vas fakticky jej manzel narok na odpocet ??? ... to by bolo riadne svinstvo ...
Pri príjme z prenájmu je od dane oslobodená suma vo výške 5-násobku živ. minima, čiže pre rok 2005 je to 22900.-Sk. Vlastný vklad do podnikania nie je zdaniteľný príjem a v obrate sa nezobrazí.
Johanka
29.03.06,17:41
Nerozumiem odpovedi, lebo neviem odkial ste nabrali cislo 22.900,- ...

ale tiez neviem preco vlastne ma si odratat "trzbu" ked mala v skutocnosti stratu ... ved keby bola zivnostnicka, ktora za cely rok neziska ani jednu zakazku ale na zaciatku roku vlozi osobny vklad do ponikania 100 tisic tak by jej na konci vysli tiez akoze prijmy 100 tisic a stratil by podla vas fakticky jej manzel narok na odpocet ??? ... to by bolo riadne svinstvo ...
Do jej vlastného príjmu sa určite nepočítajú jej osobné vklady, v účtovníctve sú to príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Neviem, ako si prišla (prišiel - strácam prehľad:D )na to, že 8000 je tržba? V zadaní je napísané, že je to odmena na základe dohody , takže je to asi príjem na základe dohody o vykonaní práce. Určite nie tržba v ponímamí príjem z podnikania. Okrem toho - aj keby bola v strate ( ak by podnikala), jej vlastný príjem by boli "hrubé " príjmy, neočistené o výdavky.
tinahazi
29.03.06,18:02
Do jej vlastného príjmu sa určite nepočítajú jej osobné vklady, v účtovníctve sú to príjmy neovplyvňujúce základ dane. ...


Aha, prepac, asi som si neuvedomil, ze do danoveho priznania sa uvadzaju len prijmy a vydavky, ktore ovplyvnuju zaklad dane ... bral som vase vyjadrenia akoze za vlastne prijmy sa povazuju vsetky prijmy co vyhodi uctovnictvo ... ze nielen tie co ovplyvnuju zaklad dane ... vychadzal som z toho odborneho clanku a asi som ho zle pochopil = Mea Culpa

" ... V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.
...

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

... "
tinahazi
30.03.06,10:13
... uz viem, ze pri prijate uroky zo stavebneho sporenia su tiez prijmom co patri do "vlastnych prijmov" na odpocet, ale neviem ci aj statna premia je na tom rovnako = ci aj ta patri do "vlastnych prijmov" ???:mee: