luciaschurdakova
11.02.14,07:52
ahojte

zamestnanec pri podpise Žiadosti o vykonanie RZD si chce uplatniť odpocet na manzelku , ktora mala cely rok prijem osobnej asistentky, starala sa o osobu zdravotne postihnutu, doklad o prijme vsak nema vystaveny. Chcem sa informovat , ako to funguje v takomto pripade, ci ma podpisat len nejake cestne vyhlasenie, a osoba o ktoru sa stara, jej ma dat nejake potvrdenie o jej prijme za rok 2013. A či si ju vobec manzel moze na nu uplatnit nezdanitelnu čiastku.
dakujem
Tweety
11.02.14,06:55
A pozerala si do §11 ZP?
Uplatniť NČZD si už teraz nemôže len tak jednoducho. Musí byť zdravotne postihnutá, starať sa odieťa, byť na ÚP.

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za
a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne

b) vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie.125)

(5) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
luciaschurdakova
11.02.14,06:59
je poberatelkou čiastocne invalidneho dochodku
luciaschurdakova
11.02.14,07:17
ok dakujem, nevedela som o tejto zmene
Kvaka
11.02.14,07:52
Ak poberá ID, môže si uplatniť manžel na ňu NČZD. V zákone je napísané, citujem: alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e).
Cez odkaz 63d sa dopracuješ k tomu, že sa to vzťahuje na invalidnú osobu.
K preukázaniu príjmov si pozri toto, http://www.unss.sk/aktuality/2013/2013-zdanovanie-prijmov.php, píše sa tam:
V daňovom priznaní uvedie osobný asistent úhrn príjmov podľa príjmových dokladov, ktoré z tejto činnosti dosiahol.
luciaschurdakova
11.02.14,18:23
tak teraz som z toho mimo, ja som si to tiez vysvetlila ze sa to da, takze teraz naozaj som v pomykove
Kvaka
11.02.14,18:55
luciaschurdakova
11.02.14,19:44
dakujem pomohlo
Kvaka
12.02.14,09:34
Nezabudni spočítať všetky príjmy manželky na účely uplatnenia NČZD, patrí tam jej ID aj príjem za osobnú asistenciu.