Jana103
11.02.14,09:30
Dobrý deň,
v decembri 2012 mal šéf s autom nehodu, auto bolo nepojazdné, tak som ho odhlásila z dane z MV...výdavky na opravy a taktiež poistné na auto je daňový alebo nedaňový náklad? auto bolo celý rok 2013 nepojazdné, oprava bola ukončená koncom januára 2014...ďakujem pekne za odpovede a pomoc
KloferHladny
11.02.14,20:58
Že je auto v oprave ešte neznamená že zanikla povinnosť na DMV. Na stránke finančnej správy sú k tomu vydané pokyny. Ak auto je zaradené v majetku (a asi je, keď sa platilo poistné), potom povinnosť DMV trvá ... a náklady na opravu majetku a jeho poistenie vyplývajúce zo zákona sú daňovým nákladom roku 2013. https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Miestna_dane/Pokyn_k_zaniku_dan_povinnosti_DzMV.pdf
Anik
11.02.14,21:51
Máš pravdu KloferHladný, avšak pre Janu103 vznikla zaujímavá situácia nakoľko auto bolo havarované v decembri 2012, bolo im jasné, že auto na podnikanie nebudú môcť využívať nejaký ten čas tak ho odhlásili a usmernenie prišlo o niečo neskôr
Záverečné ustanovenia
Tento metodický pokyn
nadobúda účinnosť dňa 12.06.2013.
Vypracovalo: Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica
Odbor daňovej a colnej metodiky
máj 2013


chcela som preškrnúť a podarilo sa mi vymazať - čo som napísala zle, že výdavky na auto nemôžu byť daňovo uznateľnými výdavkami
marjankaj ma opravil
ospravedlňujem sa nechcela som nikoho mýliť
marjankaj
11.02.14,21:59
Mýliš sa. Auto sa nedá iba tak odhlásiť z firmy. Ak je v obchodnom majetku, tak oprava môže byť VOZD.
Ak neplatí DMV, to je delikt a bude riešený podľa zákona o miestnych daniach a daňového poriadku. Pokiaľ viem, tak zákon neukladá povinnosť prihlasovať auto na DMV.
Metodický pokyn nemá právnu silu zákona.
Anik
11.02.14,21:59
ďakujem za opravu
Jana103
12.02.14,09:01
aby som to uviedla na pravú mieru....auto bolo po nehode vyhodnotené ako totálka, čiže už nepojazdné, preto sme ho odhlásili....v priebehu roka 2013 ale našli autoservis, ktorý sa pokúsil dané auto opraviť a podarilo sa...preto sme ho koncom januára začali zase používať
KloferHladny
12.02.14,16:32
K daňovým kontrolám: Zamestnanci FS (kontrolóri) majú postupovať podľa nariadení, usmernení, pokynov a interných predpisov. Ak majú usmernenie, že auto v dlhotrvajúcej oprave ktoré je stále evidované v majetku je predmetom DMV, potom v prípade kontroly budú (musia) požadovať úhradu dane (dorub) - je to ich pracovná náplň a ich pracovná povinnosť (sú platení za to, že dohliadajú nad dodržiavaním pokynov, usmernení,...). Ak je daňový subjekt iného názoru, to môže (nariadenia, usmernenia, pokyny .. väčšinou nemajú silu zákona) alebo ostáva mu väčšinou odvolať sa a v krajnom prípade súdiť cez občiansky súdny poriadok. Takže ostáva zobrať do ruky počítadlo a spočítať čo ma bude stáť menej. Dorub dane alebo advokát (daňový poradca) na zastupovanie v prípade sporu ? Vyššie uvedený prípad si už Jana103 zrejme vyriešila. Dúfam že odhlásenie auta bolo prebehlo aj cez vyradenie v triede 0.
karakul
12.02.14,16:45
... malá poznámka k "Dorub dane alebo advokát (daňový poradca) na zastupovanie v prípade sporu" - ak daňový subjekt spor vyhrá, tak DU výlohy právneho zastúpenia musí zaplatiť !
KloferHladny
12.02.14,16:51
Po troch rokoch a bude ma to stáť 175256 EUR
karakul
12.02.14,16:57
... vidím že máš presné informácie o cenách v tejto oblasti - osobne som presvedčený, že nezaplatená DzMV za jedno auto je iná kategória, ako zastupovanie v prípade s lykožrútmi, či alkoholom...
KloferHladny
12.02.14,17:25
:-)
nika.sum
12.02.14,18:09
No ja nikde v tomto usmerneni nevidim napisane, ze ked je v majetku firmy podlieha DzMV. Oni to auto nemohli pouzivat na podnikanie, nakolko nebolo pojazdne....
Jana103
13.02.14,12:23
takže ako to mám dať? opravy daňové a poistné? daňové alebo nedaňové?
nika.sum
13.02.14,12:36
Neviem Vam jednoznacne poradit, mozno by bolo dobre podat dopyt na DU. Ja si myslim, ze by to malo byt danove, kedze je to majetok firmy, ale mozem sa mylit. Ono tu bolo neraz spominane, ze na uplatnenia nakladov nie je podmienka, ze sa musi platit dan z MV...ale samozrejme ked sa pouzivalo auto na podnikanie a nebola zaplatena dan z MV tak by to bolo pokutovane. Podajte dopyt na DU a potom odpoved sem pripnite.