MFFM
11.02.14,09:46
Vo firme šofér kamióna jazdí aj do zahraničia. Firma a on sa dohodli na paušálnych cestovných výdavkoch t.j. je platený od km je to tak v poriadku?
zanetth
11.02.14,09:01
Nechápem, máš na mysli § 34 zákona o cestovných náhradách podľa ktorého náhrady možno pau-
šalizovať. Pri výpočte paušálnej sumy zamest-
návateľ vychádza z priemerných podmienok
rozhodujúcich na poskytovanie náhrad za-
mestnancovi alebo skupine zamestnancov.... ? Ak je ten šofér zamestnanec tak je to ok.
avalik
11.02.14,09:50
mne sa to nezdá v poriadku

Cestovné náhrady sú:
a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
+ náhrada preukázaných výdavkov za poistenie nevyhnutných liečebných nákladov v zahraničí; táto náhrada zamestnancovi nepatrí, ak ho takto poistil zamestnávateľ.

ak beriem do úvahy len stravné, to sa poskytuje podla času a sadzby podľa krajiny - čo v prípade ak sa stane porucha a vodič stojí?
Pri takto stanovenom paušále, na km, v čase keď stojí, netočí km (možno aj pár dní) = nemá prostriedky na stravovanie, ubytovanie a tiež vedľajšie výdavky

ako paušál by som v tomto prípade videla jedine sadzbu stravného, spriemerovanú podľa krajín, kam firma vozí
MFFM
11.02.14,10:01
Ďakujem je celkom možné, že som sa zle vyjadrila.Nejako som to narýchlo nenechádzala v tom zákone, ale už som si našla ten paragraf. Ešte raz vďaka
zanetth
11.02.14,10:06
Z hľadiska šoféra to nemusí byť výhodné, ale zamestnávateľovi to umožňuje zákon, takže to už je na dohode oboch strán.
MFFM
11.02.14,10:07
lebo účtovníčka firmy sa vyjadrila k tomu tak, že firma a zamestananec sa tak dohodli... ale neviem sa dopátrať k tomu výpočtu...
MFFM
11.02.14,10:10
už mi bolo poradené, že v paragrafe 34 v zákone o cestovných náhradách sa píše, že náhrady podľa tohto zákona možno paušalizovať, ale neviem ako to presne vypočítať.
MFFM
11.02.14,10:11
takže hocijako sa dohodnú nemôže to žiadna kontrola napadnúť? ak tomu dobre rozumiem?...
zanetth
11.02.14,10:12
Niekde nie je presne stanovený výpočet... Zákon hovorí jasne - Pri výpočte paušálnej sumy zamestnávateľ vychádza z priemerných podmienok rozhodujúcich na poskytovanie náhrad zamestnancovi alebo skupine zamestnancov. Ak sa zmenia podmienky, za ktorých sa paušálna suma určila, je zamestnávateľ povinný túto sumu preskúmať a upraviť. Pri výpočte paušálnej sumy je zamestnávateľ povinný prihliadať na zákonné nároky zamestnanca, ako aj na jeho oprávnené záujmy.
Takže ak máte pocit, že to nie je ok, treba to prediskutovať so zamestnávateľom.