Zita5
11.02.14,09:16
Otázka :

Dobrý deň ,

v súvislosti so zákonom č. 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb a §4 ods.1 Vás žiadam touto cestou o stanovisko na konkrétny prípad .

Živnostník SZČO vedie jednoduché účtovníctvo .
Vzťahuje sa na tohto živnostníka hore uvedený zákon o obmedzení platieb pri podnikateľskom vklade v hotovosti , výbere vrátenia podnikateľského vkladu v hotovosti a pri výbere finančných prostriedkov pre jeho osobnú spotrebu ? Jedná sa jednu a tú istú osobu .

Ďakujem .
Odpoveď :
Dobrý deň,

podľa § 4 ods. 1 zákona č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti (ďalej len „zákon o obmedzení platieb v hotovosti“) sa zakazuje platba v hotovosti medzi podnikateľskými subjektmi, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur.

Zákon o obmedzení platieb v hotovosti nerozlišuje právny dôvod platby. Zákaz platby v hotovosti sa vzťahuje na akékoľvek platby vykonané v hotovosti nad povolený limit (5 000 eur) okrem výnimiek uvedených v § 8.

Limit podľa § 4 ods. 1 zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa vzťahuje aj na osobné vklady a výbery, t.j. každý jeden vklad, resp. výber v hotovosti musí byť vykonaný v limite do 5 000 eur pre jeden právny vzťah.

V prípade, že v jednom právnom vzťahu dochádza k čiastkovým platbám, celkovou hodnotou platby je v tomto prípade súčet týchto platieb a ten sa viaže na limit 5 000 eur. Ak celková hodnota v jednom právnom vzťahu presiahne tento limit, nie je možné uskutočniť ani čiastkovú platbu v hotovosti.

---
S pozdravom,
JUDr. Martin Ďuračík
avalik
11.02.14,09:36
Môže vzniknúť právny vzťah ak ide o tú istú osobu? ... Ja ako občan vs. ja ako občan podnikateľ?

Podľa mňa nemôže.

Vzniká nejaký dlh mne ako občanovi ak dám vklad do podnikania mne ako občanovi podnikateľovi?
Mám ja ako občan podnikateľ v tom prípade záväzok tieto prostriedky vrátiť samej sebe ako občanovi?
Ak ich nevrátim, môžem ja občan žalovať samú seba = občana podnikateľa?
bodliak
11.02.14,09:52
"sa zakazuje platba v hotovosti medzi podnikateľskými subjektmi"

zdravý rozum hovorí, že to nie je medzi podnikateľskými subjektami, lebo na to by museli byť dvaja.

Ale podpísal sa JUDr, tak sa nečudujme.
Zita5
11.02.14,15:21
Bolo by dobré , keby sa k uvedenému vyjadril právnik, ktorý je na Porade :) Inak odpoveď považujem za nedokonalú, dezinformačnú ........
karakul
11.02.14,15:54
... prosím pekne o info - daný pán JUDr. v mene akého orgánu napísal toto vyjadrenie ?
kn-alka
11.02.14,16:04
Ja osobne vklady a výbery podnikateľa v JU vôbec neriešim. Jedná sa o jednu a tú istú osobu, nie o dva podnikateľské subjekty ani o 2 osoby.
Zita5
11.02.14,16:27
... prosím pekne o info - daný pán JUDr. v mene akého orgánu napísal toto vyjadrenie ?
V mene Finančného riaditeľstva
marjankaj
11.02.14,16:48
Ak si z nočného stolíka(ako Janko Slota) zoberiem 20000 € a dám si ich do kufríka, tak asi aj vtedy poruším zákon.

JUDr. asi preskočil §2
§ 2
Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.
marjankaj
11.02.14,16:55
A čo by JUDR povedal, ak by som si ako občan predal sebe ako živnostníkovi odpísané auto po piatich rokoch za trhovú cenu napríklad 50000 €. Kľudne aj na splátky.
Občan by to mal oslobodené a FO živnostník by si ho odpisoval.