brm
08.10.04,14:31
dnes som dostala úchvatnú otázku od jedného klienta:chcú zamestnať/resp.už pracuje od 1.10./na pracovnú zmluvu cudzieho štátneho príslušníka/je angličan a všetko si platí vo švajčiarsku kde doteraz robil/.
Problem je v tom, že dotyčný nechce platiť ani sociálku ani zdravotné poistné. Čo s tým? Pracovná zmluva je na dobu neurčitú na plný úväzok, takže tu bude viac ako 183 dní v roku...pomoooc, v pondelok o 11.30 chcu mať odpoved na stole... :mad: :mad: :mad:
luebchenko
08.10.04,13:06
To je síce fajn, že nechce platiť, ale slovenský zamestnávateľ má určité odvodové povinnosti za svojich zamestnancov - pozri si našu debatu na túto tému pod mzdovým účtovníctvom. Ale keďže sme v EU, asi by si mala vedieť status toho zamestnanca vo svojej materskej krajine (zamestnanec, živnostník....), ja som sa napríklad trápila s tým mojim Rakúšanom-pôvodne mi ho ZP nechcela prihlásiť, že máme platiť odvody do Rakúska (povinnosť zamestnávateľa platiť odvody), tam ho samozrejme vysmiali a potom som po dlhom pátraní cez kdeaké ministerstvá a poisťovne a EU inštitúcie.... dostala záväzné písomné vyjadrenie že keďže je v Rak. živnostník a tu zamestnanec, tak prac.pomer má prednosť a má platiť ZP tu. Na SP nerobili žiadne problémy - prihlásili - aj bez rod.čísla a bolo. Potom som si z registra obč. vyžiadala rod.č. za účelom ZP - poslali za 50 sk kolok - aj to je v tej debate popísané. Ale inak sa priznám, že tomu celkom nerozumiem - lebo v rámci EU má platiť, že človek má tieto odvody (SP, ZP) odvádzať len 1x a v tom písomnom vyjadrení mi napísali, že ak by to bolo opačne - ak by živnostník Slovák robil ešte aj v zam.pomere v Rakúsku, musel by platiť aj tu aj tam - podľa akéhosi Dodatku. V tom pís. vyjadrení sú odvolávky na kdejaké EU nariadenia - rada ti to pošlem - najlepšie faxom - nemám skener. Pošli fax.číslo. Ale či ti to pomôže :). Som tu dnes do 18.00

Ľuba
brm
08.10.04,13:44
lubka, vdaka, v pondelok budem mudrejsia...ale ak je to pracovna zmluva a je na dobu neurcitu a na plny uvazok, podla mna socialke neujde a zdravotne mu asi tiez nie...a nie je zivnostnik... :eek: