rumcaj
11.02.14,15:19
Dobrý deň,

posnažím sa čo najprehľadnejšie ozrejmiť situáciu a uvítam odpoveď na nižšie uvedené dve otázky.
- priateľka je SZČO, na základe daňového priznania za 2013 by od najbližšieho júla mala začať platiť (zrejme minimálne) odvody do Soc. poisťovne okolo tých 130 eur;
- ja som zamestnanec a popri tom aj SZČO, odvody zo živnosti do SP ale nemusím od júla 2014 platiť, keďže môj príjem zo SZČO za rok 2013 bol pod 4830 eur
- rozmýšľame o založení dvojosobovej S.R.O. - t.j. dvaja spoločníci a konatelia s rovnakým podielom a právami, bez zamestnancov. Asi by bolo vhodné, aby sa to stihlo do júla 2014, čo by priateľke umožnilo včas zrušiť živnosť a legálne sa tak vyhnúť odvodom do SP.
- ja by som zatiaľ pokračoval v podnikaní na živnosť, ale keďže je dosť pravdepodobné, že za rok 2014 môj príjem zo SZČO prekročí hranicu cca 4900 eur, od ktorej sa budú platiť odvody do SP, tak živnosť by som zrušil až v prvej polovici 2015 a legálne by som tiež ušetril na odvodoch 130 eur do SP od júla 2015. Inak povedané, až od prvej polovice 2015 začnem podnikať formou SRO (t.j. tou, ktorú spolu s priateľkou založíme v najbližších týždňoch či mesiacoch) namiesto živnosti, dovtedy by som v SRO síce figuroval ako spoločník a konateľ, ale reálne by som ďalej podnikal na živnosť, samozrejme ak je to takto legálne (?).

Tak a k mojim otázkam:
Je scenár uvedený hore právne v poriadku? Pýtam sa, lebo kvôli poplatkom súdu a extra papierovaniu je nepraktické riešiť to tak, aby SRO zakladala v najbližších mesiacoch iba priateľka a aby som ja do SRO pristúpil až na budúci rok, čo by si vyžadovalo nové podania na súd, zmeny zakladateľských listín atď. Môžem byť legálne spoločníkom v SRO a naďalej fakturovať ako SZČO (do prvej polovice 2015) a až následne živnosť zrušiť, teda pred vznikom povinnosti platiť soc. odvody? Ide mi o to, či je to legálne, nemám záujem o nič protiprávne, iba využiť daný manévrovací priestor.

Druhá otázka - keďže ani jeden z nás by nebol v našej SRO zamestnaný, tak vyvstáva problém s výberom zarobených peňazí (= zisku SRO), raz ročne ako dividendy neprichádza do úvahy, pretože človek z niečoho musí žiť. Niekde som čítal alebo počul, že priebežný výber peňazí prostredníctvom bankomatu (teda z účtu SRO) na osobnú spotrebu, účty, hypo atď. je legálny, ale mne sa to príliš nezdá. Považuje sa to potom za "výber z pokladne"? Ako sa to zaúčtuje?

Ďakujem