Daška1961
11.02.14,20:49
Prosím poraďte mi ako mám zaúčtovať v podvojnom účtovníctve:
1,
nákup zariadenia LPG 740 €
montáž LPG 10€
kolky 56€
Pričom automobil je zaradený v majetku firmy a je už odpisaný. Mám to všetko zaúčtovať ako technické zhodnotenie?

2,záloha na vypracovanie bezpečnostného projektu, ktorá bola omylom uhradená zo súkromného a nie z firemného účtu

3, registračný poplatok za školenie

4, úhrady z podnikateľského účtu, ku ktorým nemám doklad a podnikateľ mi nevie povedať a aký výdaj išlo(je možné že to boli aj súkromné úhrady), podobne aj príjem na účet, ktorý bol poslaný z úplne iného účtu

Vopred ďakujem za pomoc a vaše rady
KloferHladny
11.02.14,20:03
PU alebo JU ?
Daška1961
12.02.14,16:10
dopĺňam..ide o účtovanie v podvojnom účtovníctve
KloferHladny
12.02.14,18:03
1. Je to na Vás (podľa Vašej smernice PÚ) Podľa § 22 odst 6.e ZDP je povinnosť daňovo odpisovať technické zhodnotenie nad 1700 €. Do 1700 € môžte zaradiť a odpisovať v súlade s účtovnými odpismi. Najjednoduchšie je vytvoriť smernicu - do 1700 € vrátane sa považuej za spotrebu a takýto majetok evidujet na osobitnom účte 501xxx. Ak ho za rok na jednom aute bude viac ako 1700 €, ste povinný stornovať účtovanie na 501xxx a zaradiť cez 042 na 022.
2. Nemáte o čom účtovať (niekto iný - tretia osoba - za Vás zaplatila). Tretia osoba má pohľadávku voči Vášmu dodávateľovi bezpečnostného projektu. Túto pohľadávku jej dodávateľ uzná a ona ju následne postúpi na Vás. Až postúpenie sa dá zúčtovať ako Vami uhradená záloha na bezpečnostný projekt (Musíte mať zmluvu o postúpení + odporúčam doklad o úhrade zálohy treťou osobou na účet dodávateľa + odporúčam oznanie pohľadávky dodávateľom projektu)
Postúpenie pohľadávky (Vy ste postupník) - účtovanie:
MD 314 D 3xx / cena za ktorú ste to postúpili (obstarávacia) (3xx podľa toho komu budete dlhovať za postúpenie pohľadávky)
MD 314 D 64x / rozdiel do uznanej hodnoty zálohy - účtovať pri prijatí zúčtovacej faktúry za bezpečnostný projekt (kde bude uvedená suma zálohy)
3. Aké školenie ? - Zahŕňa pojem "registračný poplatok" celkovú cenu služby, školenia ? Alebo je to len záloha ? Čo je uvedené na zmluve, objednávke služby ?
4. "Podnikateľ " = majiteľ (spoločník) ? Ak áno, potom má povinnosť dokladovať platby. Ak nevie na čo ich použil, vzniká pohľadávka spoločnosti voči majiteľovi a on má povinnosť tieto platby spoločnosti vrátiť ... MD 355 / D221